انواع سافت استارتر دیجیتال زیمنس

 سافت استارتر به صورت گسترده جهت کنترل راه اندازی و توقف ایمن موتورها مورد استفاده قرار می گیرد. راه اندازهای نرم به دو گروه کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. شرکت زیمنس به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان تجهیزات اتوماسیون صنعتی انواع مختلفی از سافت استارتر را تولید می کند. در این مقاله به بررسی انواع سافت استارتر دیجیتال زیمنس می پردازیم.

انواع سافت استارتر دیجیتال زیمنس

سافت استارتر زیمنس براساس مشخصات کاربردی در سری های مختلفی دسته بندی می شوند. در ادامه سری های مختلف این سافت استارتر و قابلیت هایشان را از نظر خواهیم گذراند. با من همراه باشید

سافت استارتر چیست؟

در یک کارخانه تولید نوشابه از نوار نقاله برای جابجایی شیشه های پر شده نوشابه استفاده می شود. در حین انتقال نوشابه ها از مرحله پر شدن به مرحله بستن درب، به دلیل بروز خطا برای چند دقیقه خط متوقف می شود. پس از رفع خطا اپراتور اقدام به روشن کردن نوار نقاله می کند. به دلیل تکان های شدید ناشی از استارت موتور، همه شیشه ها واژگون می شوند و …

اگر بخواهید از وقوع شرایطی مانند داستان بالا پیشگیری کنید، لازم است راه اندازی و توقف موتور را مدیریت کنید. یکی از تجهیزاتی که امکان راه اندازی و توقف نرم موتور را برای ما فراهم می کند، سافت استارتر است. این تجهیزات با کنترل سطح ولتاژ رسیده به موتور توسط قطعات الکترونیکی، راه اندازی و توقف موتور را مدیریت می کنند.

جزئیات بیشتر در مورد سافت استار و نحوه عملکرد آن را می توانید در مقاله

سافت استارتر چیست و چه کاربردهایی دارد؟” ببینید.

انواع سافت استارتر

سافت استارترها را به روش های مختلفی دسته بندی می کنند. یکی از معیارهای دسته بندی سافت استارترها، تعداد فاز قابل کنترل توسط آن هاست. بر این اساس دو گروه سافت استارتر دیجیتال و سافت استارتر آنالوگ در بازار موجود است. هدف ما بررسی سافت استارتر دیجیتال زیمنس است. اما به منظور درک بهتر موضوع، آشنایی با تفاوت های نمونه های دیجیتال و آنالوگ می تواند راهگشا باشد.

برای اطلاعات بیشتر درباره “انواع سافت استارتر” کلیک کنید

سافت استارتر دیجیتال هر سه فاز را تحت کنترل در می آورد در صورتی که سافت آنالوگ بر روی دو فاز ورودی کنترل خواهد داشت. این مهمترین تفاوت نمونه های دیجیتال و آنالوگ سافت استارتر است. سایر تفاوت های این تجهیزات عبارتند از:

 • تفاوت در روش کنترل
 • تفاوت در دقت کنترل پارامترها
 • میزان حفاظت از موتور
 • امکان ارتباط با شبکه اتوماسیون صنعتی
 • پیچدگی و تفاوت قیمت

برای مشاهده جزئیات بیشتر در اینباره به مقاله

تفاوت سافت استارتر دیجیتال و آنالوگ” مراجعه کنید.

سافت استارتر دیجیتال زیمنس

سافت استارترهای دیجیتال عموما از نوع سه فاز کنترل هستند. این نمونه های راه انداز علاوه بر اینکه روی هر سه فاز ورودی کنترل دارند، دقت عمل بسیار بالاتری نسبت به نمونه های آنالوگ دارند.

افزایش دقت عمل این نمونه های راه انداز را می توان ناشی از دو مورد دانست:

 • اول اینکه به دلیل اندازه گیری جریان و سایر پارامترها به کمک قطعات الکترونیکی و مدارات دیجیتال، دقت اندازه گیری پارامترها بسیار بالاتر از نمونه های آنالوگ است.
 • دومین عامل تاثیر گذار بر این موضوع، امکان تنظیم دقیق پارامترها است. در نمونه های آنالوگ به دلیل انجام تنظیمات با چرخاندن پتانسیومتر، احتمال خطا بسیار بالاست.

با توجه به دقت بالای اندازه گیری پارامترها و قابلیت های حفاظتی سافت استارتر دیجیتال زیمنس، با استفاده از این راه اندازهای نرم، نیاز پروژه به تجهیزات حفاظتی و تجهیزات پایش و کنترل عملکرد مدار از بین می رود. به صورت کلی راه اندازهای نرم دیجیتال امکانات به مراتب بیشتری نسبت به انواع آنالوگ دارند. اگرچه با توجه به افزایش قابلیت ها و پیچیدگی بیشتر سیستم های دیجیتال، قیمت نمونه های دیجیتال بیشتر از نمونه های آنالوگ است.

برخی از مهمترین امکانات سافت استارتر زیمنس دیجیتال عبارتند از:

 • صفحه نمایش جهت نمایش پارامترها
 • بهره مندی از کلیدهای کنترل محلی
 • ورودی و خروجی‌های دیجیتال/آنالوگ متنوع
 • روش‌های مختلف راه‌اندازی و توقف
 • امکان راه‌اندازی خودکار پیشفرض
 • منوهای تنظیمات متعدد
 • ترمز جریان DCداخلی
 • بهره مندی از سیستم های حفاظتی پیشرفته
 • ثبت رویدادها در حافظه و امکان گزارش‌گیری
 • سیستم کنترل گشتاور جاگ (jog)
 • پشتیبانی از پروتکل های ارتباط با کامپیوتر
 • و …

سافت استارتر دیجیتال زیمنس امکات انجام تنظیمات راه اندازی موتور با دقت بالا را فراهم می کند. در این سافت استارترها می توانید موتور را به روش های راه‌اندازی سریع، استاندارد یا پیشرفته راه اندازی کنید. ابتدا  حالت راه اندازی مورد نظر را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید پارامترهای خواسته شده را وارد کنید.

اگر حالت راه ‌اندازی سریع را انتخاب کنید، کافی است نوع تاسیسات را از لیست پیش فرض انتخاب و پارامترهای موتور را وارد کنید. سایر پارامترها توسط سافت استارتر بارگذاری می شود.

سری های دیجیتال سافت استارتر زیمنس

مانند سایر تجهیزات صنعتی زیمنس، سافت استارترها نیز با یک کد مشخصه شناسایی می شوند. سافت استارترهای دیجیتال زیمنس در دو گروه 3RW52 و 3RW55 تقسیم بندی می شوند. طبق اطلاعات درج شده در کاتالوگ زیمنس، سری 3RW52 برای عملکردهای عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. سری 3RW55 نیز برای کاربردهای خاص با توان بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سری های دیجیتال سافت استارتر زیمنس

از جمله مزایای سافت استارتر دیجیتال زیمنس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شروع و توقف نرم، به عنوان مثال برای تسمه نقاله
 • عدم افزایش فشار، به عنوان مثال. برای پمپ ها
 • افزایش عمر سرویس سیستم لوله، به عنوان مثال برای کمپرسورها
 • کاهش جریان راه اندازی، به عنوان مثال برای همزن ها
 • کاهش تنش روی گیربکس و تسمه V، به عنوان مثال برای اره

برای مطالعه کامل مزایا می توانید به مقاله “مزایای سافت استارتر” مراجعه نمایید.

سافت استارتر زیمنس سری 3RW52

استارترهای نرم SIRIUS 3RW52 یک راه حل ایده آل برای کاربردهای استاندارد هستند. محدوده عملکرد این سری از 5.5 کیلو وات تا 560 کیلو وات (در 400 ولت) را پوشش می دهد. این سری از سافت استارتر دیجیتال زیمنس از فناوری سوئیچینگ هیبریدی مدرن بهره می برد. این تکنولوژی توانایی سوئیچینگ کارآمد برای استفاده طولانی مدت و قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی را فراهم می کند.

سافت استارتر دیجیتال زیمنس سری 3RW55

این دسته از توان 5.5 کیلووات تا 1200 کیلووات را پوشش می دهند. کاربرد های سنگین یا مواردی که نیاز به دقت و امنیت بالاتری دارند، از جمله موارد استفاده این سری از محصولات زیمنس است. سافت زیمنس 3RW55  ولتاژ را به طور مداوم کنترل می کند. با توجه به کنترل مداوم ولتاژ، گشتاور و جریان نیز به طور مداوم تحت کنترل هستند.

سافت استارتر دیجیتال زیمنس سری 3RW55

قابلیت های کاربردی سافت های دیجیتال زیمنس

در این مقاله قصد بررسی جزئیات مربوط به سری های مختلف زیمنس را نداریم. هدف ما بررسی کلی و بیان پارامترهای کلید در مورد همه سری های زیمنس است. در ادامه به بررسی برخی از قابلیت های انواع سافت استارتر دیجیتال زیمنس می پردازیم

کنترل موتور

این سافت ها قادرند به صورت همزمان سه فاز را کنترل کنند. این قابلیت سبب شروع به کار بهینه موتور می شود. سافت استارترهای دیجیتال زیمنس، روی شتاب و کاهش سرعت موتور کنترل دقیق دارند. این تجهیزات با کنترل عملکرد نرم موتور از سایش بیش از حد قطعات مکانیکی نیز جلوگیری می کنند. پارامترهای موتور به کمک پتانسیومترهای چرخشی روی سافت استارتر تنظیم می شود.

حفاظت از موتور

 این سافت های دیجیتال علاوه بر کنترل راه اندازی و عملکرد موتور، قادرند موتور را در برابر برخی خطاها محافظت کنند. حفاظت از اضافه بار، تشخیص خرابی فاز و نظارت بر دمای موتور از این جمله اند. این حفاظت ها به جلوگیری از آسیب دیدن موتور و افزایش قابلیت اطمینان عملیاتی آن کمک می کنند.

بهره وری انرژی

 سافت استارترهای زیمنس با کاهش جریان هجومی و به حداقل رساندن افت ولتاژ در هنگام راه اندازی موتور، به بهینه سازی مصرف انرژی کمک می کنند. این تجهیزات مصرف برق را کاهش می دهند و بازده انرژی کل را بهبود می بخشند.

ارتباط و یکپارچه سازی

از جمله قابلیت های سافت استارتر دیجیتال زیمنس می توان به پشتیبانی از پروتکل های صنعتی استاندارد اشاره کرد. استارت های نرم زیمنس را می توان در سیستم های کنترل صنعتی و شبکه های ارتباطی مختلف ادغام کرد که امکان نظارت، تشخیص و کنترل از راه دور را فراهم می کند.

پروتکل های صنعتی PROFINET، PROFIBUS، Ethernet/IP، Modbus توسط این راه اندازها پشتیبانی می شود. لازم به ذکر است این قابلیت توسط ماژول های جانبی به سافت استارتر اضافه می شود.

برنامه ریزی ساده

سافت های دیجیتال زیمنس را می توان از طریق TIA برنامه ریزی کرد. رابط بصری این نرم افزار امکان پیکربندی آسان و نظارت بر پارامترهای موتور را برای کاربر فراهم می کند. همچنین کدهای خطا و برخی داده های مربوط به عیب یابی و نگهداری بر روی نمایشگر تجهیز نشان داده می شود.

جمع بندی

سافت استارترها به صورت گسترده برای کنترل موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. براساس تعداد فاز کنترل شونده توسط سافت استارتر، این تجهیزات به دو گروه دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند. سافت استارتر دیجیتال زیمنس قابلیت های مناسبی برای استفاده در پروژه ها دارد.

سافت دیجیتال زیمنس در دو سری 3RW52 برای کاربردهای پایه و 3RW55 برای کاربردهای خاص تولید می شوند. برای سفارش انواع محصولات زیمنس از فروشگاه زیمنس کالا دیدن کنید.