راهنمای اتصال s7 1200 به کامپیوتر

کنترل کننده های صنعتی، مغز متفکر پروژه های صنعتی هستند. تمام فرآیندهای عملیاتی و کاری توسط plc ها مدیریت می شود. کنترل کننده های صنعتی داده های لازم محیطی را به کمک سنسورها جمع آوری می کنند. سپس براساس منطق تعریف شده و مقایسه داده های جمع آوری شده با داده های مطلوب، تصمیمات مقتضی اتخاذ می شود.

پی ال سی s7–1200 از جمله کنترل کننده های صنعتی پرکاربرد است که برای استفاده در پروژه های کوچک تا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه یا به عبارت دیگر منطق اتوماسیون با اتصال s7–1200 به کامپیوتر روی آن منتقل می شود. در ادامه به تشریح این فرآیند می پردازیم.

مروری بر s7- 1200

مروری بر s7- 1200

کنترل کننده صنعتی s7–1200 از اعضای پر طرفدار خانواده سیماتیک زیمنس است. این پی ال سی نسخه توسعه یافته سری s7–200 است. اگر مروری بر تاریخچه سیماتیک زیمنس داشته باشید، سری 1200 در سال 2009 به بازا عرضه شده است. این پی ال سی، پیشنهاد جدید زیمنس برای اجرای خواسته‌های ساده اما خیلی دقیق اتوماسیون است. 1200 به دو صورت ماژولار و کامپکت ارائه می شود. نمونه ماژولار امکان افزایش تعداد ورودی و خروجی با استفاده از ماژول I/O را دارد.

جزئیات بیشتر در مورد این کنترل کننده را در مقاله “مشخصات s7–1200” ببینید.

این پی ال سی ها با انجام وظایف متنوع کنترلی به عنوان یک سرمایه گذاری امن در ساختارهای کوچک یا بزرگ صنعتی نقش آفرینی  می کنند.

برنامه نویسی s7–1200

اتصال s7–1200 به کامپیوتر به منظور برنامه نویسی این plc انجام می شود. برنامه نویسی این کنترل کننده ها به کمک TIA PORTAL انجام می شود. پشتیبانی از زبان های مختلف برنامه نویسی، رابط کاربری گرافیکی و امکان برنامه ریزی و پیکره بندی همزمان تمام سیستم، از جمله قابلیت های این سامانه است.

به کمک تیا پرتال می توانید سیستم را پیکره بندی و عملکرد منطق طراحی شده برای فرایند را بررسی کنید. امکان شبیه سازی فرآیند قبل از انتقال برنامه به plc، فرآیند برنامه نویسی و تست برنامه را تسریع می کند. برای انتقال برنامه به plc ، اتصال s7–1200 به کامپیوتر ضروری است.

اتصال s7 – 1200 به کامپیوتر

اتصال s7–1200 به کامپیوتر

اتصال S7–1200 به کامپیوتر، به دو دلیل مختلف انجام می شود که هر کدام روش متفاوتی دارند. دلیل اول انتقال برنامه نوشته شده در نرم افزار به PLC است. دومین دلیل که ارتباط بین کنترل کننده صنعتی و کامپیوتر را ضروری می کند، پیکرده بندی پروتکل های صنعتی استاندارد بر روی PLC است.

انتقال برنامه به PLC

همانطور که اشاره شد، برنامه نویسی سری 1200 زیمنس با استفاده از TIA PORTAL انجام می شود. پی ال سی های 1200 دارای یک پورت اترنت بر روی ماژول پردازنده مرکزی هستند. برای اتصال S7–1200 به کامپیوتر به منظور انتقال برنامه کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

  • به کم یک کابل شبکه، PLC را به درگاه LAN کامپیوتر متصل کنید.
  • در داخل TIA PORTAL گزینه جستجوی پردازنده را فشار دهید و منظر جستجوی نرم افزار باشید.

در این حالت پس از زمان کوتاهی پردازنده شما شناسایی شده و می توانید برنامه مورد نظر را روی آن منتقل کنید.

پیکره بندی شبکه صنعتی

این بخش در پروژه های عملی اتوماسیون و برای افراد پیشرفته کاربرد دارد. در صورتی که قصد پیکر بندی یک شبکه صنعتی استاندارد بر روی PLC را دارید. ابتدا مراحل بیان شده در حالت انتقال برنامه به PLC را انجام دهید. پس از انجام این مراحل لازم است مراحل دیگری را نیز طی کنید. کاری که باید در ادامه انجام دهید، هماهنگ کردن IP کنترل کننده با IP سیستم است.

  • برای این منظور ابتدا در داخل TIA PORTAL روی پورت اترنت ماژول پردازنده دابل کلیک کنید.
  • در این حالت تنظیمات IP پورت نمایش داده شده را یاد داشت کنید. به صورت پیشفرض IP کنترل کننده های صنعتی روی 168.0.1 تنظیم شده است.
  • IP کامپیوتر را متناسب با IP ماژول پردازنده 1200 تغییر دهید. در این تغییر تنها اعداد آخر باید متفاوت باشد. به عنوان مثال می توانید IP مانند 168.0.25 را برای کامپیوتر تنظیم کنید. برای تنظیم IP جهت اتصال S7–1200 به کامپیوتر می توانید از مسیر زیر اقدام کنید:

Setting – > network and internet -> ethernet -> change adapter option ->

روی شبکه اترنت مورد نظر راست کلیک کنید و گزینه properties را بزنید.

در پنجره باز شده مطابق شکل زیر Internet Protocol Version 4 را انتخاب کنید.

هماهنگ کردن IP کنترل کننده با IP سیستم

تنظیمات IP را مطابق شکل زیر تغییر دهید:

تنظیمات IP

با ذخیره این تنظیمات، فرآیند اتصال S7–1200 به کامپیوتر، به پایان می رسد.