تجهیزات فشار ضعیف زیمنس

کلید هوایی زیمنس

کلید حرارتی زیمنس

فیوز مینیاتوری زیمنس

کلید اتوماتیک زیمنس

کنتاکتور زیمنس

اصولا فشار در جایی وجود دارد که یک سیال از مسیری عبور می کند. سیستم فشار ضعیف، سیستمی است که در آن فشار سیال پایین است. از سوی دیگر در سیستم های الکتریکی نیز به سیستم های ولتاژ پایین، فشار ضعیف گفته می شود. از رایج ترین سیستم های فشار ضعیف می توان به  سیستم های تهویه، سیستم های اتوماسیون صنعتی و سیستم های کنترل فرایند  اشاره کرد. این سیستم ها به دلیل فشار پایین، امنیت قابل قبولی دارند و خطرات را نیز به حداقل رسانده اند. در ادامه تمرکز اصلی ما بر روی تجهیزات فشار ضعیف زیمنس خواهد بود و جزئیات بیشتری در مورد آن ها را از نظر خواهیم گذراند.

شبکه فشار ضعیف

شبکه های فشار ضعیف  یا LV نزدیکترین سطح ولتاژی را نسبت به ولتاژ مصرف کننده نهایی دارند. شبکه LV به صورت دو سیمه، سه سیمه یا چهار سیمه احداث می شوند و به لحاظ تعداد فاز به دو صورت تک فاز و یا سه فاز هستند. در استاندارد های قدیمی ولتاژ شبکه 380/220 بود. به این معنا که اختلاف ولتاژ هر خط با نول 220 ولت و اختلاف ولتاژ هر دو خط فاز نسبت به یکدیگر 380 ولت است. طبق آخرین استاندارد IEC 60038 ولتاژ شبکه فشار ضعیف سه فاز 400/230 ولت است. ایران و خیلی از کشور های دنیا در حال به روز رسانی شبکه های LV خود طبق این استاندارد هستند.

تجهیزات فشار ضعیف زیمنس

تجهیزات فشار ضعیف زیمنس شامل سیستم ها، تجهیزات و دستگاه هایی است که برای کنترل و مدیریت فشار ضعیف در سیستم های های هوشمند، اتوماسیون صنعتی، سیستم های امنیتی و حفاظتی، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و سایر انواع سیستم های انرژی استفاده می شود. بعضی از تجهیزات فشار ضعیف زیمنس شامل سنسورها، ترانسمیترها، کنترلرها، تایمرها، رله های فشار ضعیف، ماژول های ورودی و خروجی و سیستم های انتقال داده به صورت بیسیم یا با کابل است.

به صورت کلی تجهیزات فشار ضعیف زیمنس را می توان در دو گروه کنترلی و حفاظتی دسته بندی کرد. همانطور که از نامشان پیداست، تجهیزات کنترلی به منظور کنترل مسیر جریان مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این تجهیزات می توان کنتاکتورها را نام برد. تجهیزات حفاظتی که اغلب با عنوان بریکرها شناخته می شوند، انواع مختلفی دارند. هر بریکر قادر است از مدار در برابر نوع خاصی از خطا محافظت کند.  از جمله بریکرهای پرکاربرد می توان به کلید اتوماتیک اشاره کرد. در ادامه به بررسی مهمترین این تجهیزات خواهیم پرداخت.

کنتاکتور زیمنس

کنتاکتورها از جمله تجهیزات فشار ضعیف زیمنس هستند که به منظور کنترل جریان مورد استفاده قرار می گیرند. این کلیدهای الکترومغناطیسی کاربردهای بسیار متنوعی دارند. هرجا نیاز به کنترل یک مصرف کننده الکتریکی جریان بالا باشد می توان روی کنتاکتور حساب کرد. با توجه به تنوع کاربردهای کنتاکتور، انواع گوناگونی از کنتاکتورها تولید و روانه بازار شده اند. کنتاکتور زیمنس از جمله نمونه های محبوب و قابل اعتماد موجود در بازار است.

رنج توان عملیاتی بسیار گسترده، عملکرد مطمئن و طول عمر طولانی از جمله شاخصه های بارز این تجهیزات است. کنتاکتورهای زیمنس کلاس های کاری مختلف و همچنین کاربردهای ویژه مانند کنتاکتور خازنی را نیز پوشش می دهند. در صورتی که به عملکردهای اضافی نیاز داشته دارید، زیمنس تجهیزات جانبی متنوعی را جهت الحاق به کنتاکتور عرضه می کند که کارایی و عملکرد آن را بهبود می دهند. همین الان با مراجعه به فروشگاه زیمنس کالا از تنوع کم نظیر کنتاکتورهای زیمنس مطلع شوید.

راهنمای گام به گام نصب کنتاکتور

کلید اتوماتیک زیمنس

از جمله پرکاربردترین تجهیزات حفاظتی در تابلو برق ها و سیستم های کنترلی می توان به کلید اتوماتیک اشاره کرد. به صورت کلی کلید اتوماتیک مدار را در برابر خطاهای اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می کند. کلید اتوماتیک زیمنس با بهره مندی از تریپ یونیت الکترونیکی قادر است خطاهای دیگری از جمله خطای زمین و خطای هادی نول را نیز تشخسص دهد. پس از تشخیص خطا مدار قطع شده و تجهیزات الکتریکی از آسیب هاب احتمالی در امان می مانند.

کلید اتوماتیک یا MCCB  زیر مجموعه بریکر های زیمنس و در گروه محصولات SENTRON دسته بندی می شوند. رنج جریان قطع در کلید اتوماتیک زیمنس گسترده است و از 100 آمپر شروع شده  تا حدود 2100 آمپر را پوشش می دهد. هر کدام از تجهیزات فشار ضعیف زیمنس با پیش کد منحصر به فردی مشخص شده است. کد شناسایی محصول کلیه کلید های هوایی تولید زیمنس با عدد 3 و حرف V به صورت  3V آغاز می شود.

کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی از جمله تجهیزات فشار ضعیف زیمنس است که به صورت ویژه برای حفاظت از موتور در برابر اضافه جریان حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین بخش ساختار داخلی کلید حرارتی زیمنس، یک تیغه بیمتال است که در اثر عبور جریان بیش از حد مجاز گرم می شود. گرم شدن تیغه سبب خمیده شدن آن و در نتیجه قطع اتصال تیغه ها می شود. با جدا شدن تیغه های ثابت و متحرک مسیر جریان قطع و مدار خاموش می شود.

کلید حرارتی یا MPCB ها نیز مانند سایر تجیهزات فشار ضعیف زیمنس، کد گذاری اختصاصی دارند. به صورت کلی کلیدهای حرارتی زیمنس با پیش کد یا سری 3RV  شناخته می شوند.  این سری از محصولات زیمنس رنج جریان قطع کمتر از 100 آمپر را پوشش می دهند.

کلید مینیاتوری زیمنس

کلیدهای مینیاتوری را می توان به عنوان پرکاربردترین تجهیزات فشار ضعیف معرفی کرد. این بریکرها هم به منظور حفاظت از مدار و هم به منظور کنترل جریان مورد استفاده قرار می گیرند. هرجا که یک وسیله الکتریکی در حال کار باشد، حداقل یک کلید مینیاتوری برای حفاظت از آن مورد استفاده قرار می گیرد. کلید مینیاتوری زیمنس در کاربردهای خانگی، تجاری و صنعتی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. مینیاتوری های زیمنس در کلاس های کاری و سری های مختلف عرضه می شوند.

کلید مینیاتوری یا MCB برند زیمنس جریان قطع های کمتر از 100 آمپر را پوشش می دهد. در ابتدای شناسه کلید های میناتوری که در دسته تجهزات فشار ضعیف زیمنس قرار می گیرند عدد 5 و حرف S به صورت 5S قرار می گیرد.

کلید هوایی زیمنس

کلیدهای هوایی از جمله تجهیزات حفاظتی یا بریکرها هستند که عملکردی مشابه کلید اتوماتیک دارند. تفاوت اصلی کلید هوایی و کلید اتوماتیک در رنج جریان قابل کنترل توسط آن ها است. کلید هوایی با جریان های نامی بزرگتر از 1000 امپر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از چالش های صلی قطع مسیر جریان، جرقه هایی است که در لحظه تغییر وضعیت تیغه ها تولید می شود. در کلیدهای هوایی از جریان هوا برای کمک به تغییر وضعیت تیغه ها استفاده می شود. نامگذاری این کلیدها ناشی از نقش موثر هوا در فرآیند کنترل جرقه است. کلید هوایی زیمنس انواع مختلفی دارد و بازه جریان گسترده ای را پوشش می دهد.

به کلید هوایی به اختصار ACB گفته می شود. کلید هوایی زیمنس رنج جریان 630 تا 6300 آمپر را پوشش می دهد. کلید هوایی یکی از تجهیزاتی است که در شبکه فشار ضعیف و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

بین محصولات زیمنس  کد محصول کلید هوایی با عدد 3 و حرف W به صورت 3W آغاز می شود. البته زیر دسته بندی هایی به صورت 3WL ، 3WA و 3WT دارد که هر کدام رنج جریان قطع متفاوتی را شامل می شود.

کاربرد تجهیزات فشار ضعیف زیمنس

نوع تجهیزات فشار ضعیف تا حدودی بر محل استفاده از آن ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال کلیدهای هوایی با توجه به جریان های بزرگی که کنترل می کنند، نسبت به سایر تجهیزات کاربردهای خاص تری دارند. از سوی دیگر کلید مینیاتوری حتی در کاربردهای خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما به صورت کلی می توان کاربرد تجهیزات فشار ضعیف زیمنس را در موارد زیر خلاصه کرد:

  • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
  • تاسیسات آب و فاضلاب
  • صنایع برق و الکترونیک
  • صنایع خودروسازی
  • صنایع تولیدی
  • صنایع تولید غذا و نوشیدنی
  • ساختمان های مسکونی و تجاری بزرگ
  • صنایع زیرساختی

از تجهیزات فشار ضعیف زیمنس به منظور عملیات کنترلی (مانند کنتاکتور و کلید مینیاتوری) و همچنین حفاظت از مدار و تجهیزات استفاده می شود. عملکرد پایدار حفاظت قابل اعتماد، تجهیزات حفاظتی زیمنس را به گزینه ای ایده آل در همه کاربردها تبدیل کرده است.

خرید محصولات فشار ضعیف زیمنس

بزرگترین چالشی که در زمینه خرید این محصولات وجود دارد، اطمینان خاطر از اصالت کالا است. مجموعه های زیادی به صورت آفلاین یا آنلاین اقدام به عرضه این محصولات می کنند. ما در فروشگاه زیمنس کالا تجهیزا فشار ضعیف زیمنس را با ضمانت اصالت کالا، یک سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش عرضه می کنیم. قبل از خرید حتما اطمینان حاصل کنید قطعه مورد نظر شما با مشخصات مناسب برای سیستم خود مطابقت دارد و دارای گواهینامه اصالت و ضمانت از فروشنده است.

قیمت محصولات فشار ضعیف زیمنس

عوامل مختلفی بر قیمت این تجهیزات می تواند اثر گذار باشد. جدای از تفاوت در مشخصات فنی که تعیین کننده قیمت پایه تجهیزات از طرف تولید کننده است، عوامل دیگری همچون نوسانات قیمت ارز و وضعیت عرضه و تقاضای یک محصول در بازار اثر زیادی روی قیمت ها دارد. جهت اطلاع از قیمت دقیق و به روز تجهیزات فشار ضعیف زیمنس با کارشناسان زیمنس کالا در ارتباط باشید.