آموزش پی ال سی 1200 را از کجا شروع کنیم؟
پی ال سی ها نقش بسیار پررنگی در اتوماسیون صنایع مختلف دارند. در واقع امروزه کمتر صنعتی را می توانید پیدا کنید که همه یا بخشی از فرآیند آن توسط اتوماسیون صنعتی مدیریت نشود. مغز متفکر همه سیستم های اتوماسیون، کنترل کننده های صنعتی یا plc ها هستند. پی ال سی S7–1200 از جمله کنترل کننده های پرکاربرد در صنایع کوچک تا متوسط است. اگر به فعالیت در حوزه اتوماسیون صنعتی علاقه مند هستید، آموزش پی ال سی 1200 می تواند یک تصمیم هوشمندانه باشد که آینده شغلی شما را متحول می کند. با یک جستجوی ساده در اینترنت، نمونه های زیادی از آموزش های ارائه شده برای این پردازنده به زبان فارسی و انگلیسی را می بینید. اما سوال اینجاست آموزش پی  ال سی 1200 را از کجا شروع کنیم؟ با من همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.  
 

گام اول آشنایی با اتوماسیون صنعتی

آشنایی با اتوماسیون صنعتی می تواند به روند یادگیری و آموزش شما کمک شایانی بکند. در واقع آشنایی با فضای کاری PLC و وظایفی که باید انجام دهد ضروری است. در یک محیط صنعتی محدودیت ها و چالش های مختلفی وجود دارد. تنوع سیستم های مختلف و عملکردهای متفاوت آن ها سبب پیچیدگی طراحی فرایندهای اتوماسیون می شود. بخش عمده ای از آموزش PLC مربوط به طراحی فرآیندهای کنترلی است. آشنایی با این فرآیندها و نحوه انجام آن ها می تواند در طراحی الگوریتم و برنامه نویسی به شما کمک کند.
برای آشنایی مقدماتی با اتوماسیون صنعتی و تاریخچه آن می توانید به مقاله “اتوماسیون صنعتی” مراجعه کنید.

گام دوم آشنایی با عملکرد تجهیزات صنعتی

یک PLC man خوب باید بتواند روند کاری بخش های مختلف سیستم را مدیریت کند. برای این منظور آشنایی با عملکرد تجهیزات مختلفی که در یک پروژه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و انواع سیگنال های آنالوگ و دیجیتال موجود در محیط صنعتی که با پی ال سی مرتبط می شوند ضروری است. از جمله مهمترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع که با پی ال سی در ارتباط هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد: با کلیک بر روی هریک از عناوین بالا می توانید اطلاعات کاملی در مورد ساختار داخلی و عملکرد هر کدام به دست آورید. آشنایی با اتوماسیون صنعتی

گام سوم آشنایی با ساختار و عملکرد plc

سومین گامی که در شروع آموزش پی ال سی 1200 باید بردارید، آشنایی با ساختار و عملکرد کنترل کننده های صنعتی است. انواع بسیار زیادی از کنترل کننده با برندهای محتلف در بازار موجود است. هر برند نیز نمونه های مختلفی از plc را برای کاربردهای مختلف به بازار عرضه کرده است. عملکرد کلی پی ال سی ها یکسان است. هر سیستم کنترلی دارای تعدادی ورودی و تعدادی، بلوک عملیاتی و تعدادی خروجی است. ورودی ها مسیر دریافت اطلاعات هستند که معمولا سنسورها و کلیدها به آن متصل می شوند. خروجی ها نیز به عملگرها مختلف متصل می شود. ورودی و خروجی ها می توانند از نوع آنالوگ و دیجیتال باشند. بلوک عملیاتی plc دارای بخش های مختلفی است که در کنار هم یک وظیفه واحد را انجام می دهند. حافظه، پردازنده و واحد محاسبات و منطق از جمله بخش های اصلی plc هستند. آشنایی با بخش های داخلی کنترل کننده از جمله انواع حافظه، ساختار رجیسترها و … در کنار درک عملکرد آن ها می تواند گامی مهم در آموزش پی ال سی 1200 باشد.

گام چهارم آشنایی با انواع plc زیمنس

زیمنس انواع مختلفی از پردازنده ها را به بازار عرضه می کند. هر یک از این پردازنده مناسب طیف خاصی از کاربردها هستند. پردازنده های سری سیماتیک زیمنس کاربردهای بسیار گسترده ای در صنایع مختلف دارند. آشنایی مقدماتی با این پردازنده ها و حوزه کاربرد هر کدام به شما کمک می کند درک بهتری از اتوماسیون صنعتی و به ویژه جایگاه s7–1200 در صنعت داشته باشید. پس از آشنایی با مقدمات فوق، می توانید یادگیری 1200 را شروع کنید. مسیر پیشنهادی برای ادامه مسیر را نیز برایتان ترسیم می کنیم.

آغاز آموزش پی ال سی 1200

اگر گام های قبلی را طی کرده باشید، همه مقدمات لازم را گذرانده اید و اکنون می توانید به دنیای جذاب 1200 وارد شوید. رعایت ترتیب زیر در فرآیند آموزش می تواند به یادگیری بهتر و عملیاتی تر شما کمک کند. آموزش plc را می توان به دو بخش سخت افزار و نرم افزار تقسیم کرد. آشنایی دقیق با سخت افزار و تنظیمات بخش های مختلف کمک می کند برنامه بهتری بنویسید.

آشنایی با قابلیت های 1200

کنترل کننده های صنعتی قابلیت های متفاوتی دارند. به عنوان کسی که قرار است با 1200 کار کند، لازم است آشنایی کامل با مشخصات و قابلیت های این کنترل کننده صنعتی داشته باشید. این داش به شما کمک می کند بتوانید از همه توانمندی های plc بهره ببرید و در عین حال محدودیت های آن را بشناسید.
با مراجعه به مقاله “قابلیت های s7–1200 زیمنس” اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید.

آشنایی با ماژول های مختلف

برای آموزش پی ال سی 1200 لازم است با ماژول های مختلف آن آشنا شوید. همانطور که می دانید این کنترل کننده با طراحی ماژولار عرضه می شود. این نوع طراحی انعطاف پذیری آن را افزایش داده و مزایای قابل توجهی از جمله کاهش هزینه های عملیاتی را به همراه داشته است. براساس نوع کاربرد، انواع مختلفی از ماژول های افزایشی برای این کنترل کننده معرفی شده است. اما جالب است بدانید برخی از این ماژول ها متاسفانه در بازار ایران موجود نیست.

برای آشنایی با ماژول های در دسترس 1200 به صفحه “ماژول 1200 زیمنس” مراجعه کنید.

آشنایی با مدار منطقی

کنترل کننده ها صنعتی را تحت عنوان PLC می شناسیم که مخفف عبارت کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است. کلیه برنامه های نوشته شده در PLC به صورت مدار منطقی پیاده سازی می شود. بنابراین آشنایی با انواع گیت های منطقی، شمارنده ها و مقایسه کننده ها برای درک بهتر برنامه های پی ال سی ضروری است.

آشنایی با محیط نرم افزار

در این بخش از آموزش پی ال سی 1200 بهتر است با نرم افزار برنامه نویسی 1200 آشنا شوید. پرتال جامع اتوماسیون صنعتی زیمنس با نام TIA جهت برنامه نوسیس پی ال سی و همچنین طراحی سیستم اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آشنایی با بخش های مختلف این نرم افزار شامل ایجاد پروژه نحوه تعریف دستورات و فرآیند بارگذاری برنامه روی پی ال سی را در این مرحله یاد بگیرید. نرم افزار پی ال سی plc 1200

اجرای مثال های ساده اولیه

در مرحله بعدی آموزش پی ال سی 1200 اقدام به انجام مثال های ساده کنید. در این مرحله مثال های ساده ای مانند راه اندازی موتور، چپگرد و راستگرد موتور و … را اجرا کنید. روشن کردن یک لامپ، طراحی عملکرد کلید تبدیل (امکان روشن و خاموش کردن لامپ از چند نقطه) و … مثال های خوبی برای این بخش هستند.

 آشنایی با ورودی / خروجی های آنالوگ و دیجیتال

رفتار PLC در قبال سیگنال های ورودی آنالوگ و دیجیتال متفاوت است. سیگنال های آنالوگ با عبور از یک مبدل به سیگنال دیجیتال تبدیل می شوند و سپس پردازش های مختلف روی آن ها انجام می شود. خروجی های پی ال سی نیز دو نوع آنالوگ و دیجیتال دارند. آشنایی با جرئیات عملکرد هر کدام از این ترمینال ها در آموزش پی ال سی 1200 ضروری است. در این بخش مثال هایی مانند خواندن انواع مختلف سنسور و فعال کردن خروجی های مختلف را اجرا کنید.

برای مطالعه مقاله “ورودی دیجیتال 1200” کلیک کنید

مقاله “خروجی دیجیتال 1200” را در اینجا بخوانید

برای آشنایی با “ورودی آنالوگ 1200” این مقاله را بخوانید

این مقاله درباره “خروجی آنالوگ 1200” می باشد

آشنایی با تایمر و مقایسه کننده

تایمر و مقایسه کننده از جمله بخش های بسیار پرکاربرد در برنامه نویسی پی ال سی هستند. به عنوان یک مثال ساده از کاربرد مقایسه کننده می توان به ترموستات اشاره کرد. در این کاربرد دمای محیط توسط یک سنسور قرائت شده و با دمای مطلوب مقایسه می شود. در صورت رسیدن به دمای مطلوب سیستم گرمایش خاموش می شود. تایمر نیز کاربردهای بسیار گسترده دارد. به عنوان مثال زمانبندی اجرای مراحل مختلف یک فرآیند به کمک تایمر انجام می شود. تایمرهای مختلفی در 1200 قابل دسترس هستند که عملکرد متفاوتی دارند. ON – Delay، off – Delay و ON / OFF – delay تایمرها کاربردهای متفاوتی دارند. در این مرحله سعی کنید مثال های مختلفی از کاربرد هر نوع تامیر یا مقایسه کننده اجرا کنید. آشنایی با پروتکل‌های ارتباطی S7-1200

کار با پروتکل های ارتباطی

پروتکل های ارتباطی نقش تعیین کننده ای در اتوماسیون صنعتی ایفا می کنند. به منظور کنترل یکپارچه بخش های مختلف سیستم، تبادل داده بین آن ها ضروری است. تبادل داده در محیط های صنعتی با استانداردهای ویژه ای انجام می شود که پروتکل نامیده می شوند. پی ال سی 1200 زیمنس انواع مختلفی از پروتکل های صنعتی را پشتیبانی می کند.
در مقاله “پروتکل های ارتباطی 1200” جزئیات بیشتری در این باره را بیان کرده ایم.
آشنایی با تنظیمات مربوط به هر یک از پورت ها و نحوه تفسیر اطلاعات آن ها جز مراحل کلیدی آموزش پی ال سی 1200 زیمنس است. پس از آشنایی با پروتکل ها و تنظیمات نرم افزاری مربوط به آن ها، مثال هایی از هر کدام را اجرا کنید.

اجرای مثال های عملیاتی

با اجرای چند مثال عملیاتی، فرایند یادگیری شما تکمیل می شود. در این مرحله از یادگیری باید مثال های متعددی را اجرا کنید. به عنوان مثال می توانید با طراحی یک پارکینگ یا برنامه نویسی یک آسانسور شروع کنید. در این مرحله مثال هایی از کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی مانند درایو و سافت استارتر را نیز اجرا کنید. هر چقدر مثال های بیشتری را اجرا کنید، تسلط شما به 1200 بیشتر می شود.

جمع بندی

کنترل کننده های سیماتیک زیمنس و به ویژه سری 1200 از جمله plc های پرکاربرد در صنایع مختلف است. آموزش پی ال سی 1200 می تواند یک گام اساسی و هدفمند برای ترسیم آینده روشنتر باشد. مهندس کنترل یک کارخانه باشید یا یک فارغ التحصیل دانشگاهی، یادگیری 1200 زیمنس آینده شما را عمیقا تحت تاثیر قرار می دهد. به منظور بهبود فرآیند یادگیری و نتیجه گیری بیشتر از آموزش، رعایت ترتیب درست و اصولی یادگیری می تواند بسیار کمک کننده باشد. در این مقاله به بیان گام های مقدماتی و مراحل آموزش 1200 پرداختیم. با رعایت این دستورالعمل می توانید تجربه بهتری از یادگیری 1200 داشته باشید.