اتوماسیون صنعتی چیست - مراحل اتوماسیون صنعتی - اتوماسیون زیمنس

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی به زبان ساده یعنی اتوماتیک کردن خطوط تولید صنعتی. یعنی بهره مندی از ابزارهای کنترل گر به جای کار انسان. این ابزارهای کنترل گر باید توانایی هدایت و کنترل ماشین های صنعتی را داشته باشد و بتواند مراحل تولید را به انجام برساند.

اتوماسیون به معنای کنترل و هدایت خودکار دستگاه ها می باشد و هدف آن کاهش استفاده از نیروی انسانی در مجموعه است. اتوماسیون از رایانه ها برای کنترل خط تولید استفاده می کند و تلاش آن بر این است که صنعت به سمت اتوماسیونی شدن پیش رود تا سامانه های کنترل به جای انسان کار کنند. اما در برخی از بخش ها این امر امکان پذیر نمی باشد. زیرا ممکن است سیستمی وجود داشته باشد که قسمتی از کار را خود سیستم با استفاده از برنامه ریزی انجام می دهد ولی قسمتی از آن را اپراتور تحت کنترل دارد. این سیستم ها را نیمه خودکار می گویند.

اتوماسیون صنعتی در صنعت جایگاه ویژه ای دارد. قبل از آن که اتوماسیون صنعتی ایجاد شود از دستگاه های دیگری برای کنترل خط تولید استفاده می شد و هرکدام جداگانه کار می کردند. این دستگاه ها دچار محدودیت بودند و معایب فراوانی داشتند به همین علت اتوماسیون صنعتی جای آن را گرفت و به کار آمد.

اتوماسیون سازی مزایای زیادی دارد. زمانی که از ربات استفاده می شود تجهیزات صنعتی و دستگاه های تولیدی کارایی بالاتری دارند. همچنین زمانی که ربات ها با دستگاه ها کار کنند هماهنگی بهتر، دقیق تر و بیشتری دارند.

وظایف و تسک های اتوماسیون صنعتی در خطوط تولید

بلاشک وظایف اتوماسیون صنعتی در آنچه گذشت، خلاصه نمی شود و  اتوماسیون صنعتی وظایف بیشتری دارد. اتوماسیون صنعتی می تواند اطلاعات را در بخش های مختلف مبادله کند. همچنین به نوعی واسط کاربر و مجموعه می باشد و ارتباط این دو را برقرار می کند. همچنین با پیاده سازی استراتژی های لازم به کنترل کارخانه کمک می کند. 

فرایند اتوماتیک سازی تولید یک محصول؛ بستگی و تناسب با نوع آن محصول دارد. اما به طور کلی شامل سه بخش تولید، بسته بندی و توزیع می شود که مهم ترین بخش آن تولید است که ربات ها در تمامی این مراحل حضور دارند. اما ربات ها تنها برای این کار کافی نیستند و نیاز به نیروی انسانی برای کارهای دیگر وجود دارد. برای کارهایی مانند حمل و نقل، بسته بندی، زمان مصرف و مسائل بهداشتی به حضور انسان نیاز است. زمانی که محصول به فروشگاه منتقل می شود کار آن را یک انسان انجام می دهد. البته ربات هایی برای خطوط حمل نقل هوشمند و یا توزیع نیز ساخته شده اما هنوز نتوانسته اند جای انسان و نیروی انسانی را بگیرند.

در واحد مدیریت نیز سیستم اتوماسیون با استفاده از واسط ها می توانند به کار گرفته شوند. واسط ها توانایی کنترل سیستم، جمع آوری، هماهنگ سازی اطلاعات و نمایش آن را دارند و می توانند وظیفه ی مدیریت را برای انسان ساده کنند. این واسط ها را می توان از راه دور کنترل کرد و به آن ها فرمان داد.

اجزاء کنترل در یک سیستم اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی سه بخش اساسی دارد که شامل اندازه‌گیرها، کنترل گر و محرک ها می شود. در ادامه هر کدام از این بخش ها به طور کامل توضیح داده می شود.

اندازه گیر ها: در سیستم های اتوماسیون صنعتی به انداره گیر، چشم سیستم کنترل گفته می شود. اندازه گیرها می توانند وضعیت موجود در فرایند را بدانند و در نتیجه کنترل گر می تواند فرمان به محرک بدهد و محرک برای رسیدن به نقطه ی مورد نظر فرایند را کنترل کند. سنسور، ترانسدیوسر و ترانسمیتر از اجرای یک دستگاه اندازه گیر است.

1. سنسور: سنسور یک قطعه است که به پارامتر های مختلفی حساسیت دارد. زمانی که حرکت، حرارت، نور، فشار، الکتریسیته، مغناطیس دچار تغییر و به نوعی تحریک شود از خود واکنش نشان می دهد و برای آن به انرژی از خارج نیاز ندارد.

2. ترانسدیوسر: ترانسدیوسر یک قطعه‌ است که حالت انرژی را به نوع دیگری تغییر می دهد. سنسور پارامتری را که اندازه گیری شده است را به ترانسدیوسر می دهد و سپس به یک سیگنال تبدیل می شود که این سیگنال برای کنترلر باید قابل درک باشد همچنین برای تبدیل به نیروی خارجی نیازی ندارد.

3. ترانسمیتر: ترانسمیتر یک وسیله است که می تواند سیگنال خروحی را به نوع استاندار آن سیگنال تبدیل کند که قابل منتقل شدن باشد. معروفترین آن ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و ۰ تا ۱۰ ولت می باشد.

کنترل کننده: کنترل کننده در سیستم اتوماسیون صنعتی وظیفه ی آن را دارد که یک یا چند فرایند را در یک وضعیت خاص نگهداری کند. اهداف اساسی کنترل شامل کنترل کمی، کیفی، حفظ ایمنی و محیط زیست است.

محرک ‌ها: اداوتی است که در ابتدا سیگنال خروجی مورد نظر را از بخش کنترل گر می گیرد و با توجه به نوع سیگنال عمل می کند. شیرهای کنترل و الکتروموتورها از جمله ادوات خارجی می باشد. این ادوات می توانند پارامتر هایی که برای اندازه گیری است را کنترل کنند تا در مقدار مخصوص خود باشند و بالاتر و پایین تر نرود.

 

این پست در حال تکمیل است و به زودی فهرست کاملی از شرکت های مجری اتوماسیون صنعتی در همین مطلب منتشر خواهد شد. از شکیبایی شما متشکریم…