ماکروی Cn002 درایو V20

درایو V20 زیمنس از جمله محصولات بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در بازار ایران است. قیمت مناسب و عملکرد پایدار در کنار سهولت نصب و راه اندازی از جمله دلایل محبوبیت این درایو جمع و جور است. اگر قصد راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه من باشید.

کلیه اطلاعات مربوط به راه اندازی این درایو (و سایر درایوها) در راهنمای کاربری  آن درج شده است. درایو V20 را بسته به نیازهای پروژه به روش های مختلفی می توان راه اندازی کرد. در مقاله “راهنمای راه اندازی موتور با V20” به بیان ساده ترین روش کنترل موتور با درایو V20 پرداختیم. در این مقاله به بررسی یکی دیگر از روش های کنترل موتور با این درایو خواهیم پرداخت.

مقدمه ای بر  درایو و V20

موتورهای الکتریکی را می توان به جرات در زمره پرکاربردترین تجهیزات صنعتی قرار داد. کمتر کارخانه ای یا حتی کارگاه صنعتی را می توانید پیدا کنید که از موتور در آن استفاده نشده باشد. گستردگی کاربرد موتورها از یک سو و چالش های کنترل عملکرد آن ها از سوی دیگر، اهمیت موتورها را دو چندان کرده است.

موتورها در لحظه شروع به کار رفتاری متفاوت با سایر بارها دارند. این رفتار به حدی متفاوت است که تمام تجهیزات مورد استفاده در مدار راه اندازی و حفاظت موتورها، متفاوت با سایر مصرف کننده های الکتریکی است. به عنوان مثال برای کنترل عملکرد موتور به روش های سنتی باید از کنتاکتور کلاس AC – 3 استفاده کنید.

برای غلبه بر چالش های شروع به کار موتور الکتریکی که شامل جریان هجومی و تنش های مکانیکی می شوند، روش های مختلفی وجود دارد.

در مقاله “روش های راه اندازی موتور الکتریکی” به صورت کامل این روش ها را تشریح کرده ایم.

در توان های بالا عموما از دو دستگاه الکترونیکی برای راه اندازی موتور الکتریکی استفاده می شود. سافت استارتر یا راه انداز نرم قادر است چالش های راه اندازی و توقف موتور الکتریکی را به حداقل برساند.

دستگاه دیگری که می توانید برای این منظور مورد استفاده قرار دهید درایو است. درایو فرکانس متغیر تنها دستگاهی است که علاوه بر رفع چالش های راه اندازی موتور الکتریکی،  امکان کنترل عملکرد آن را نیز فراهم می کند. درایو V20 زیمنس از جمله نمونه های بسیار پرطرفدار موجود در بازار ایران است. قیمت مناسب، عملکرد پایدار و سهولت استفاده از جمله دلایل محبوبیت این درایو جمع و جور است. راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 یکی از قابلیت های V20 است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای درایو V20

این درایو جمع و جور یک انتخاب ویژه برای استفاده در کاربردهای پایه است. این درایو یکی از پیشنهادات درایو کنترل فن زیمنس است. V20 از مد کنترلی V/f پشتیبانی می کند و از طریق ارتباط RS485 به شبکه متصل می شود. این درایو را می توانید به راحتی به انواع پی ال سی از جمله پی ال سی 1200 زیمنس متصل کنید. رنج توان گسترده 0.12 تا 30 کیلووات توسط این درایوها پشتیبانی می شود.

قابلیت ها و رنج گسترده توان سبب استفاده از V20 در بخش های مختلف صنعت و به ویژه در کنترل موتورهای منفرد شده است. از جمله مهمترین کاربردهای درایو V20 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل دور پمپ های گریز از مرکز
  • کنترل فن های شعاعی / محوری
  • کنترل دورکمپرسور ها
  • کنترل سرعت انواع نوار نقاله، غلتکی و زنجیری
  • کنترل دور آسیاب، میکسر و همزن
  • کنترل سرعت چرخش سانتریفیوژ
  • کاربردهای نساجی
  • کنترل فرآیند (پردازش گر)

جزئیات بیشتر در این زمینه را در مقاله “کاربردهای درایو V20 در صنایع مختلف” ببینید.

کنترل عملکرد موتور با V20

درایو با کنترل سطح ولتاژ، فرکانس و جریان تحویل شده به موتور، قادر است عملکرد آن را با دقت بالایی کنترل کند. برای کنترل عملکرد موتور با درایو V20 راهکارهای مختلفی وجود دارد.

بسته به مقتضیات پروژه و قابلیت های کنترلی مورد نیاز روش کنترل عملکرد موتور با درایو تعیین می شود. راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 یکی از روش های راه اندازی موتور است که امکان کنترل عملکرد از طریق ترمینال های NPN / PNP را فراهم می کند.

اگر قصد کنترل عملکرد موتور از طریق پنل کاربری را داید، باید از ماکروی cn001 درایو V20 استفاده کنید.

راه اندازی سریع موتور با درایو V20

در این روش کنترلی با وارد کردن اطلاعات عملیاتی موتور در پارامترهای تعیین شده، V20 کنترل عملکرد موتور را در دست می گیرد. برای کنترل موتور با این روش، یا راه اندازی درایو V20 کافی است اطلاعات عملیاتی موتور را به درایو بدهید. شروع به کار و توقف موتور توسط دکمه های موجود روی BOP (پنل کاربری V20) کنترل می شود.

برای راه اندازی سریع موتور لازم است پارامترهای زیر را وارد کنید:

P0304: ولتاژ موتور

P0305: جریان موتور  
PO307: توان موتور (این پارامتر به صورت پیشفرض روی توان نامی درایو تنظیم شده است)  

P0308: ضریب توان درج شده در پلاک موتور  

P0310: فرکانس کاری موتور
P0311: تعداد دور نامی موتور

شکل زیر مسیر راه اندای موتور به روش سریع را نشان می دهد:

مسیر راه اندازی موتور

راه اندازی موتور با ماکروهای V20

در بخش قبل اشاره کردیم که V20 روش های مختلفی را برای کنترل عملکرد موتور ارائه می کند. روش راه اندازی سریع بیشتر برای تست عملکرد موتور و درایو مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه به امکانات کنترلی بیشتری مانند چپگرد و راستگرد کردن و همچنین کنترل سرعت موتور نیاز داشته باشید، می توانید موتور را به کمک ماکروهای V20 راه اندازی کنید.

ماکروها را می توان به بیان ساده مجموعه ای از تنظیمات نرم افزاری و سخت افزاری دانست. در حقیقت با انتخاب یک ماکروی خاص، نوع سیم بندی ورودی و خروجی ها تغییر می کند. جدول زیر شمای کلی ماکروهای V20 را نشان می دهد.

شمای کلی ماکروها

ماکروهای کنترلی V20 براساس مرجع کنترلی تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 ترمینال های NPN/PNP را به عنوان مرجع کنترل عملکرد درایو تنظیم می کند.

راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20

چنانچه بخواهید ترمینال های NPN/PNP درایو V20 به عنوان مرجع کنترل عملکرد موتور مورد استفاده قرار بگیرد، باید از این ماکرو استفاده کنید. در این روش سرعت موتور با کنترل خارجی و از طریق یک پتانسیومتر تنظیم می شود. هر دو ترمینال NPN و PNP با پارامترهای یکسانی تنظیم می شوند. کافی است تصمیم بگیرید ترمینال مشترک ورودی دیجیتال، به پایه 24 ولت متصل شود یا به پایه0 ولت!

برای فعال کردن این ماکرو روی درایو، بسته به ترمینال مورد نظر (NPN/PNP) لازم است سیم بندی پایه های درایو مطابق یکی از شکل های زیر انجام شود:

سیم بندی پایه

سیم بندی پایه 2

با انجام سیم بندی بالا، عملیات سخت افزاری راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 به پایان می رسد. اکنون باید مد کنترلی درایو را روی ماکروی Cn002 تنظیم کنید. تنظیم ماکروها به روش زیر انجام می شود:

تنظیم ماکروها

پس از تنظیم ماکروی Cn002 به عنوان روش راه اندای موتور، لازم است برخی پارامترها را نیز تنظیم کنید. در جدول زیر مقادیر مطلوب پارامترهای عملیاتی برای راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 آمده است. دقت کنید اگر از درایو استفاده شده باشد ممکن است مقادیر پیشفرض دستخوش تغییر شده باشند.

پارامترهای عملیاتی

نکته کاربردی

با انجام مراحل بالا، فرآیند کنترل موتور به وسیله ماکروی Cn002 انجام می شود. اما توصیه می شود قبل از انجام تنظیمات و به منظور اطمینان از عملکرد صحیح درایو، ابتدا V20 را به تنظیمات کارخانه بازنشانی یا ریست کنید.

 برای این کار کافی است مقادیر 3 پارامتر را به شرح زیر تغییر دهید:

P0003 = 0

P0010 = 30

P0970 = 21

با تایید مقادیر فوق درایو ریست می شود.

جمع بندی

روش های مختلفی برای راه اندای موتور با درایو V20 وجود دارد. ماکروها تنظیمات پیش فرضی هستند که توسط تولید کننده برای رسیدن به حداکثر بهره وری و بازدهی در حافظه درایو ذخیره شده اند. برای استفاده از این ماکروها باید سیم بندی ترمینال ها طبق نقشه ارائه شده توسط زیمنس انجام شود. همچنین مقادیر پارامترهای مشخصی را نیز باید مطابق با راهنمای کاربری زیمنس تغییر دهید.

راه اندازی موتور با ماکروی Cn002 درایو V20 امکان کنترل عملکرد موتور با سیگنال خارجی را فراهم می کند. در این روش از یک پتانسیومتر به عنوان مرجع سرعت موتور استفاده می شود. با اجرای سیم بندی و انجام تنظیمات بیان شده در این مقاله می توانید به این هدف نائل شوید. اگر هنوز سوالی برای شما باقیست، با ما در ارتباط باشید. کارشناسان زیمنس کالا مشتاق پاسخگویی به شما هستند.