آشنایی با قابلیت های s7 1200
S7-1200 از جمله کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی PLC زیمنس است که کاربرد گسترده ای دارد. این PLC فشرده و ماژولار، برای طیف وسیعی از کاربردها در اتوماسیون صنعتی طراحی شده است. S7-1200 بخشی از پلتفرم اتوماسیون یکپارچه (TIA) زیمنس است که مجموعه جامعی از ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری را برای اتوماسیون صنعتی ارائه می دهد. در این مقاله به بررسی قابلیت های S7-1200 زیمنس می پردازیم. با من همراه باشید.  
 

S7-1200 زیمنس

این PLC یک پلت فرم همه کاره و قدرتمند است که قابلیت های متنوعی را برای کاربردهای اتوماسیون صنعتی ارائه می کند. طراحی ماژولار، رابط برنامه نویسی کاربر پسند و پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی مختلف، آن را به انتخابی محبوب برای طیف وسیعی از صنایع و کاربردها تبدیل کرده است. پشتیبانی از پروتکل های اترنت، Profinet و Modbus، ادغام PLC با دستگاه ها و سیستم های دیگر را تسهیل می کند. استفاده و نگهداری آسان و در عین حال عملکرد پیشرفته از دیگر قابلیت های S7-1200 زیمنس است. طراحی ماژولار این کنترل کننده صنعتی امکان توسعه سیستم را به کاربران می دهد. همچنین شامل طیف وسیعی از توابع و ماژول‌های داخلی از جمله شمارنده‌ها و تایمرهای سرعت بالا، کنترل‌کننده‌های PID و عملکردهای ایمنی است که آن را برای استفاده در صنایعی تولیدی، اتوماسیون فرآیند و اتوماسیون ساختمان مناسب می‌کند. قابلیت های S7-1200 زیمنس

قابلیت های S7-1200 زیمنس

این کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) از جمله محبوبترین نمونه های موجود در بازار است. یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب محبوبیت این کنترل کننده شده است، قابلیت های آن است. برخی از قابلیت های کلیدی S7-1200 را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

مقیاس پذیری

S7-1200 را می توان برای کاربردهای مختلف، از سیستم های کوچک گرفته تا سیستم های پیچیده توزیع شده، مقیاس بندی کرد. S7-1200 یک راه حل انعطاف پذیر برای رفع نیازهای صنایع و ماشین آلات مختلف است. از این PLC می توان برای کنترل یک ماشین کوچک مستقل استفاده کرد. همچنین برای کنترل یک خط بسته بندی بزرگ با چندین ماشین، می توان با کنار هم قرار دادن چند S7-1200 مقیاس پروژه را افزایش داد. برای ارتباط PLC ها در این حالت از پروتکل ارتباطی Profinet استفاده می شود.

قابلیت های S7-1200 زیمنس، قدرت پردازش بالا

 پی ال سی S7-1200 عملکرد بالا و زمان پاسخ کوتاهی دارد. از اینرو برای برنامه هایی که نیاز به کنترل و نظارت زمان واقعی دارند یک انتخاب ایده آل است. این PLC دارای تایمرها و شمارنده‌های پرسرعتی است که قادرند پالس هایی با فرکانس 100 کیلوهرتز را شمارش کنند. به عنوان یک مثال عملی می توان به استفاده از قابلیت های S7-1200 زیمنس در یک کارخانه بطری‌سازی اشاره کرد. کنترل دستگاه پرکن با زمان پاسخ سریع، اطمینان از پر کردن دقیق (تا میزان مورد نیاز) و کاهش ضایعات از جمله وظایفی است که به گردن PLC گذاشته می شود. همچنین از شمارشگرها و تایمرهای سرعت بالا برای نظارت بر حرکت بطری و تشخیص هرگونه گیر کردن یا سایر مشکلات خط استفاده می شود. قابلیت های S7-1200 زیمنس

پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی استاندارد

ارتباط بخش های مختلف یک سیستم اتوماسیون صنعتی با یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل این اهمیت تبادل داده های مورد نیاز و تاثیر این داده ها بر عملکرد کلی سیستم است. S7-1200 از پروتکل های استاندارد اترنت، Profibus، Profinet، MODBUS RTU و TCP پشتیبانی می کند. این قابلیت ها امکان یکپارچه سازی کنترل کننده با سایر دستگاه ها و سیستم های صنعتی را فراهم می کند. ارتباط و تبادل داده بی وقفه بین دستگاه‌ها، بهبود کارایی و کاهش خطاها را به دنبال دارد.

ماژول ارتباط یکپارچه

یکی دیگر از قابلیت های S7-1200 زیمنس، بهره مندی از ماژول ارتباطی یکپارچه است. به کمک این ماژول PLC می تواند با سایر PLC ها و همچنین سایر دستگاه ها و سیستم های زیمنس ارتباط برقرار کند.

توابع عملکردی متنوع

S7-1200 دارای طیف وسیعی از توابع عملکردی، از جمله شمارنده، تایمر، و توابع حسابی است که ایجاد برنامه های کنترل و اتوماسیون پیچیده را آسان می کند. همچنین دارای کنترلرهای PID است که امکان کنترل دقیق فرآیندهایی مانند دما و فشار را فراهم می کند. به عنوان مثال یک کارخانه فرآوری مواد غذایی می تواند از S7-1200  برای کنترل فرآیند پخت و پز با استفاده از توابع ریاضی و منطقی استفاده کند. همچنین می توان از کنترل کننده های PID موجود در آن برای کنترل دقیق دما و دستیابی به نتایج بهینه استفاده کرد.

برنامه نویسی ساده و کاربرپسند

از دیگر قابلیت های S7-1200 زیمنس می توان به برنامه نویسی با Siemens TIA Portal اشاره کرد. این پرتال جامع طیف وسیعی از زبان­ها و ابزارهای برنامه­ نویسی از جمله منطق نردبانی، بلوک دیاگرام توابع و برنامه نویسی ساخت یافته را ارائه می کند. رابط بصری نرم افزار و قابلیت کشیدن و رها کردن به کاربر این امکان را می دهد که به راحتی برنامه کنترل را ایجاد و تغییر دهد. سهولت عیب یابی و رفع خطا از دیگر مزایای استفاده از TIA برای برنامه ریزی است. قابلیت های S7-1200 زیمنس

دسترسی ساده از طریق مرورگر

S7-1200  را می توان از راه دور و از طریق یک مرورگر وب کنترل کرد. این قابلیت S7-1200 زیمنس کاربر را از هر گونه نرم افزار جانبی برای ارتباط با سیستم بی نیاز می کند. همچنین عیب یابی و ایجاد تغییرات در برنامه کنترل را تسهیل می کند. برای استفاده از این قابلیت کافی است آدرس آی پی  PLC را در نوار آدرس مرورگر تایپ کنید.

حافظه و قدرت پردازش

S7-1200  از یک حافظه داخلی 1 مگابایتی بهره می برد که با افزودن کارت حافظه جانبی تا 2 مگابایت قابل افزایش است. این کنترل کننده قادر است تا 1000 دستورالعمل را در هر میلی ثانیه پردازش کند.

طراحی ماژولار

طراحی ماژولار از دیگر قابلیت های S7-1200 زیمنس و سایر تجهیزات آن از جمله لوگو 8 زیمنس است. کاربر با توجه به به نیازهای برنامه می تواند ماژول ها را اضافه یا حذف کنند. این قابلیت به کاهش هزینه ها و ساده سازی تعمیر و نگهداری کمک شایانی می کند.

تطبیق پذیری

S7-1200  برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله کنترل ماشین، اتوماسیون فرآیند و اتوماسیون ساختمان مناسب است. از جمله کاربردهای رایج آن می توان به صنایع تولیدی، خودروسازی، غذا و نوشیدنی و داروسازی و غیره اشاره کرد.

ثبت داده ها

یکی از گام های ضروری در فرآیند تشخیص خطا و عیب یابی سیستم، ثبت اطلاعات فرآیندها و رویدادها است. S7 -1200 با قابلیت ثبت اطلاعات پیشرفته، فرآیندهای تشخیصی را تسهیل می کند. این کنترل کننده صنعتی امکان ثبت متغیرها و رویدادهای سیستم را فراهم می کند و بینش ارزشمندی را در مورد عملکرد سیستم و مشکلات احتمالی ارائه می دهد. با کمک عملکردهای تشخیصی، کاربران می توانند به سرعت مشکلات را شناسایی و حل کنند، زمان خرابی را به حداقل برسانند و بهره وری را بهینه کنند.

بهره وری انرژی

بهره وری انرژی یکی از نگرانی های جدی اتوماسیون صنعتی است و S7-1200 می تواند در این راه به شما کمک کند. این کنترل کننده توابع مدیریت مصرف را در خود جای داده و به کاربران کمک می کند مصرف انرژی را بر اساس نیازهای عملیاتی بهینه کنند.

جمع بندی

S7-1200  یک کنترل کننده همه کاره و قدرتمند است که کاربردهای زیادی در اتوماسیون صنعتی دارد. طراحی ماژولار، قدرت پردازش بالا، دسترسی از راه دور و تطبیق پذیری، از جمله قابلیت های S7-1200 است که آن را به انتخابی محبوب برای طیف وسیعی از صنایع و کاربردها تبدیل کرده است. برای خرید این کنترل کننده قابل برنامه ریزی محبوب به فروشگاه زیمنس کالا مراجعه کنید. همچنین اگر سوالی برای شما باقی مانده است، کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.