ورودی دیجیتال لوگو 8

ورودی دیجیتال لوگو 8

داده ها و سیگنال های الکتریکی به دوشکل دیجیتال و آنالوگ در محیط وجود دارند. سیگنال های دیجیتال، به صورت داده های باینری یا صفر و یک منتشر می شوند. کامپیوترها و به صورت کلی پردازنده های الکترونیکی، قادرند عملیات پردازشی را بر روی سیگنال دیجیتال انجام می دهند.

ورودی های دیجیتال لوگو 8 ، به منظور انتقال اطلاعات دیجیتال محیطی به پردازشگر لوگو 8  استفاده می شوند. به عنوان نمونه ای از اطلاعات دیجیتال می توان به خروجی سنسور نوری تشخیص اشیا اشاره کرد. برای اتصال این قبیل سنسورها به پردازنده PLC از ورودی دیجیتال استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با ورودی دیجیتال لوگو 8 و کاربرد های آن با من همراه باشید .

ورودی های دیجیتال لوگو 8

لوگو 8 زیمنس

لوگو8 یک مینی پی ال سی کوچک و بسیار محبوب است که با هدف رفع نیازهای ساده اتوماسیون صنعتی و مسکونی طراحی و تولید شده است. این پی ال سی پرکاربرد به صورت گسترده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل محبوبیت این کنترل کننده صنعتی ویژگی هایی است که در کمتر نمونه مشابهی می توان آن ها را یافت. از جمله مهمترین این ویژگی ها موارد زیر را می توان نام برد:

 • مقرون به صرفه و اقتصادی
 • ابعاد کوچک و جمع و جور
 • قابلیت برنامه نویسی توسط ماژول اصلی لوگو8 زیمنس در نمونه دارای نمایشگر
 • توسعه پذیری
 • پشتیبانی از ورودی های دیجیتال و آنالوگ
 • پروتکل های ارتباطی مختلف
 • و…

برای آشنایی بیشتر با این پی ال سی، مقاله “مشخصات لوگو 8 زیمنس” را مطالعه کنید .

ورودی های دیجیتال لوگو8 زیمنس

بسیاری از سنسورها و ورودی های مورد استفاده برای جمع آوری اطلاعات در محیط های صنعتی، خروجی دیجیتال دارند. از سوی دیگر پردازنده های الکترونیکی نیز تنها قادر به پردازش داده های دیجیتال هستند. این الزام به گونه ای است که حتی ورودی های آنالوگ ابتدا به دیجیتال تبدیل و سپس برای پردازش به سمت پردازنده هدایت می شوند.

در مقاله ورودی های آنالوگ لوگو 8 به بررسی جزئیات این ورودی ها پرداخته ایم.

با توجه به اهمیت داده های دیجیتال، پی ال سی ها دارای ورودی های خاصی برای دریافت این قبیل اطلاعات هستند. در مینی پی ال سی لوگو 8، نیز این قابلیت برای دریافت اطلاعات دیجیتال در نظر گرفته شده است. در حقیقت اطلاعات دیجیتال از طریق ورودی دیجیتال یا همان ترمینال ورودی دیجیتال لوگو 8 وارد پی ال سی شده و به  CPU   منتقل می شوند. اطلاعات دیجیتال ، داده هایی عددی متشکل از صفر و یک هستند. برای مثال اطلاعاتی که یک سنسور دیجیتال از وجود یا عدم وجود محصول روی نوار نقاله برای پردازنده می فرستد، نمونه ای از سیگنال های دیجیتال یا گسسته است .

ورودی های دیجیتال، اطلاعات محیطی را دریافت و به پردازنده لوگو8 می رسانند. در مرحله بعد، پردازش لازم روی اطلاعات انجام شده و وضعیت خروجی ها در صورت نیاز بروزرسانی می شود. برخی از تجهیزات و سنسور هایی که اتصال آن ها به کنترل کننده صنعتی از طریق ورودی دیجیتال امکانپذیر است عبارتند از:

 • سنسور فتو الکتریک یا سنسور نوری
 • سنسور القایی
 • کلید ، شستی
 • میکروسوئیچ
 • و…

 

ورودی های دیجیتال لوگو 8 زیمنس

لوگو 8 زیمنس به صورت پیش فرض دارای 8 ورودی دیجیتال بر روی ماژول اصلی است. این ترمینال ها با نماد  I1تا I8  بر روی لوگو 8 مشخص می شوند. لازم به ذکر است با اعمال برخی تغییرات نرم افزاری می توان ورودی های  I1، I2، I7 و I8  را به ورودی آنالوگ تبدیل کرد. اگر در پروژه ای به تعداد ورودی دیجیتال بیشتری نیاز است می توانید از ماژول های توسعه استفاده کنید.

اطلاعات دریافت شده از طریق ورودی های دیجیتال لوگو 8، در اختیار پردازنده لوگو 8 قرار می گیرد. پردازنده با توجه به برنامه نوشته شده توسط کاربر، تصمیمات لازم را گرفته و خروجی مطلوب را فعال می کند .

در مقاله “ورودی های دیجیتال 1200” به بررسی این ورودی ها در خانواده 1200 زیمنس پرداخته ایم.

ماژول ورودی دیجیتال لوگو 8

در بخش قبل اشاره کردیم که تعداد ورودی های دیجیتال لوگو 8 به تعداد 8 ترمینال محدود شده است. اما ممکن است در برخی از پروژه ها به بیش از 8 ورودی دیجیتال نیاز داشته باشیم. در چنین شرایطی از ماژول های توسعه ورودی دیجیتال لوگو 8 استفاده می شود که برای همین منظور عرضه شده اند. این ماژول ها در دو مدل زیر عرضه می شوند:

 

با استفاده از این ماژول ها کاربر آزادی عمل بیشتری برای بهره مندی از سنسورهای مختلف در پروژه خواهد داشت. علاوه بر این توسعه ورودی به کمک این ماژول ها کاربر را از نصب پردازنده جدید بی نیاز کرده و نقش موثری در کاهش هزینه تمام شده پروژه خواهد داشت.

ذکر این نکته ضروری است که حداکثر تعداد ورودی دیجیتال قابل اتصال به لوگو 8 ، 24 ورودی است. یعنی علاوه بر ورودی های دیجیتال پیشفرض لوگو 8، حداکثر 16 ورودی دیجیتال دیگر را می توان به پردازنده متصل کرد.

 

کاربرد ورودی دیجیتال لوگو 8 زیمنس

همانطور که در ابتدای بحث بیان شد، از این ورودی ها می توان برای پردازش انواع مختلف سیگنال دیجیتال بهره برد. در این بخش به بیان یک مثال عملی از کاربرد این ورودی ها خواهیم پرداخت.

شمارش تخم مرغ با لوگو 8!

استفاده از میکروسوئیچ برای شمارش محصولات در خط تولید بسیار رایج است. میکروسوئیچ ها در اثر برخورد ضربه تغییر وضعیت می دهند. زمانی که جسمی به میکروسوئیچ برخورد می کند، تیغه های داخلی میکروسوئیچ تغییر وضعیت می دهند. مادامی که جسم با سوئیچ در تماس است، تیغه ها دروضعیت ضربه یا تماس با محصول باقی می مانند. به محض اینکه تماس جسم با میکرو سوئیچ قطع شد، تیغه داخلی میکرو سوئیچ تغییر وضعیت داده و به حالت اولیه بر می گردد.

تغییر وضعیت تیغه های داخلی میکرو سوئیچ، به عنوان یک سیگنال دیجیتال، از طریق ورودی دیجیتال لوگو 8 به پردازنده منتقل شده و PLC را از وضعیت حضور کالا در خط تولید آگاه می کند.

برای مثال در خط تولید یک کارگاه بسته بندی تخم مرغ، از یک میکرو سوئیچ برای شمارش جعبه های تخم مرغ استفاده می شود. زمانی که جعبه ای در خط تولید وجود ندارد، تیغه داخلی میکروسوئیچ در حالتNC  یا بسته قرار دارد. به محض اینکه جعبه تخم مرغ با میکرو سوئیچ تماس برقرار کرد، تیغه داخلی میکرو سوئیچ تغییر وضعیت داده و به حالت باز NOدر می آید.

شمارش تخم مرغ با لوگو 8!

تغییر وضعیت میکرو سوئیچ تنها دو حالت صفر و یک را در خروجی تولید می کند که نشان دهنده یک سیگنال دیجیتال است. میکرو سوئیچ تا قبل از برخود جعبه تخم مرغ، ورودی یک منطقی را به لوگو8 ارسال می کند. با برخود جعبه به میکرو سوئیچ ، مقدار خروجی به صفر منطقی تغییر می کند.

لوگو با توجه به برنامه ای که روی آن بارگذاری شده و اطلاعات دریافتی از میکروسوئیچ، تعداد جعبه های تولید شده را می شمارد و به عنوان یک داده مهم و کاربردی خط تولید، در اختیار اپراتور خط قرار می دهد.

جمع بندی

بسیاری سیگنال هایی که در محیط های مختلف مسکونی ، تجاری ، صنعتی و … وجود دارند از نوع دیجیتال هستند. به همین دلیل توانایی پذیرش اطلاعات دیجیتال یکی از نیاز های مهم و اساسی پی ال سی ها است. لوگو 8 زیمنس یک انتخاب اقتصادی و بسیار کاربردی است که در پروژه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این کنترل کننده صنعتی از تعداد 8 ورودی دیجیتال بر روی پردازنده مرکزی خود بهره می برد. علاوه بر این به کمک ماژول های توسعه می توان تعداد ورودی های دیجیتال لوگو 8 را افزایش داد.