ورودی های آنالوگ لوگو8 زیمنس

برای اندازه گیری ، سنجش و پردازش سیگنال های آنالوگ می توانیم از ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس استفاده کنیم .

یکی از  ویژگی های جذاب لوگو8 که در مقاله

مشخصات لوگو 8 زیمنس” با آن آشنا شدیم ، ورودی های آنالوگ هستند .

ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس بر استفاده آن در صنعت افزوده و لوگو 8  زیمنس را به یک پی ال سی پرکاربرد و محبوب تبدیل کرده است . ورودی آنالوگ لوگو 8 زیمنس ، راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای پردازش سیگنال های آنالوگ در صنایع و کارخانه ها ،گلخانه ها ، دامپروری ها و بسیاری کاربری های دیگر است .

ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس

در این مقاله ورودی های آنالوگ لوگو8 زیمنس را بررسی می کنیم و به ارائه مثال هایی از کاربرد ورودی های آنالوگ می پردازیم . با من همراه باشید .

لوگو 8 زیمنس

 Mini plc logo!8 زیمنس برای اتوماسیون پروژه های ساده در سطح کوچک تا متوسط طراحی شده است . این مینی پی ال سی ابعاد جمع وجوری دارد و فضای کمی در تابلو اشغال می کند .رابط کاربری ساده لوگو 8، فرآیند برنامه نویسی آسان و پشتیبانی از شبکه های صنعتی مختلف از ویژگی های این پی ال سی محبوب است.

لوگو8 زیمنس ویژگی و مزایای فراوانی دارد که در مقاله

مزایای لوگو 8 زیمنس” به بیان آنها پرداخته شده است .

برای انتخاب کنترل کننده منطقی مناسب برای یک پروژه اتوماسیون صنعتی، توجه به پارامترهای مهمی چون نوع پردازنده، تعداد ورودی و خروجی ، ماژول های افزایشی و پروتکل های ارتباطی الزامی است. وردی های کنترل کننده به دو گروه آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند.

ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس کاربردهای خاصی دارند. از این ورودی ها برای ارتباط با سنسورهای آنالوگ استفاده می شود. از جمله رایج ترین انواع سنسور آنالوگ که به PLC متصل می شوند می توان سنسور دما و فشار را نام برد. در ادامه جزئیات بیشتری در مورد این نوع ورودی های لوگو 8 را از نظر خواهیم گذراند.

ورودی آنالوگ

تعداد ورودی، از جمله مشخصه های مهم کنترل کننده های صنعتی است. PLC به کمک ورودی ها با محیط ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از محیط دریافت می کند. ورودی های لوگو 8 به دو دسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند. هر کدام از این ورودی ها کاربرد متفاوتی دارند.

 ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس، اطلاعات و داده های آنالوگ محیطی را از محیط دریافت می کنند. برای مثال ارتباط سنسورهای دما ، فشار و…  از طریق ورودی  آنالوگ با پردازشگر اصلی لوگو8 زیمنس برقرار می شود.

منظور از سیگنال آنالوگ چیست؟

ما در زندگی روزمره خود ، همواره با سیگنال و امواج آنالوگ سر و کار داریم. وقتی مشغول حرف زدن هستیم، در واقع یک سیگنال آنالوگ تولید می کنیم . سیگنال های آنالوگ، امواج پیوسته ای هستند که در بازه زمانی تعریف شده، همواره دارای مقدار هستند .

برای مثال اندازه گیری دمای داخل یک اتاق در بازه زمانی 4 ساعت، یک سیگنال آنالوگ است که همواره دارای مقدار است .یعنی هر لحظه در واحد زمان ، معادل یک عدد در واحد سانتی گراد می باشد .

در صنعت نیز بسیاری از پارامتر ها چون دما ، فشار و…. به صورت سیگنال آنالوگ هستند . بنابراین سنسورهایی که برای اندازه گیری این پارامترها مورد استفاده قرار می گیرد، خروجی آنالوگ دارند.

سیگنال آنالوگ

پردازش سیگنال آنالوگ

پردازنده ها تنها قادر به پردازش اطلاعات دیجیتال هستند. به منظور انجام پردازش های مورد نیاز بر روی سیگنال آنالوگ، ابتدا این سیگنال ها به داده دیجیتال تبدیل می شوند. این کار به وسیله مبدل آنالوگ به دیجیتال یا ADC انجام می شود.

ADC  مخفف عبارت Analog-to-Digital Converter است. تفاوت اصلی ورودی های آنالوگ لوگو 8 با ورودی های دیجیتال در وجود همین ADC است. داده های آنالوگ در مسیر انتقال به پردازنده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال عبور می کنند. دقت تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال توسط مبدل، با پارامتری به نام رزولوشن تعریف می شود. رزولوشن مبدل آنالوگ به دیجیتال لوگو8  زیمنس 10بیت است.

ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس (Analog Inputs)

ماژول پردازنده لوگو8 زیمنس به صورت پیش فرض، دارای 8 ورودی دیجیتال است که می توان از 4 پایه آن به صورت ورودی آنالوگ استفاده کرد. پایه های دیجیتال با نمادI1  تا I8  بر روی ماژول اصلی لوگو8 مشخص می شوند. اگرچه این ورودی ها به صورت پیش فرض از نوع دیجیتال هستند، می توانید به صورت نرم افزاری برخی از ورودی ها را به آنالوگ تغییر دهید. پایه های ورودی I1,I2 ,I7,I8 قابلیت تبدیل شدن به ورودی آنالوگ را دارند.

سیگنال های آنالوگ را از نظر نوع متغیر و بازه تغییرات در سه گروه قرار می گیرند:

  • سیگنال آنالوگ از جنس ولتاژ 0 تا 10ولت
  • سیگنال آنالوگ از جنس جریان 0تا 20 میلی آمپر
  • سیگنال آنالوگ از جنس جریان 4تا 20 میلی آمپر

ورودی های آنالوگ لوگو 8، سیگنال های آنالوگ ولتاژ را می پذیرند. اما سیگنال های آنالوگ جریان را نمی توان مستقیما به آنها متصل کرد. اگر قصد اتصال سنسورهای جریانی به لوگو 8 دارید یا به تعداد ورودی آنالوگ بیشتری نیاز دارید، لازم است از ماژول های افزایشی لوگو 8 استفاده کنید.

ماژول ورودی آنالوگ  لوگو8 زیمنس

توسعه پذیری از جمله ویژگی های لوگو 8 زیمنس است. منظور از توسعه پذیری، افزایش امکانات و شخصی سازی PLC برای یک پروژه خاص است. یکی از ماژول های پراستفاده در کاربری هایی که نیاز به پردازش سنسور های مختلف آنالوگ داریم، ماژول توسعه ورودی آنالوگ است.

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، ماژول اصلی لوگو 8 دارای 4 ورودی آنالوگ است. با استفاده از ماژول های توسعه می توان حداکثر 4 ورودی آنالوگ دیگر را به لوگو 8 زیمنس اضافه کرد.

به کمک ماژول توسعه آنالوگ می توان تعداد بیشتری از سنسور های مختلف دما ، فشار و.. را به لوگو8 متصل و اطلاعات بیشتری را کنترل و پردازش کرد. در واقع می توان دایره کنترلی لوگو 8 را با هزینه کم و به سادگی گسترش داد. ماژول های توسعه ورودی آنالوگ لوگو 8 عبارتند از :

  • LOGO AM2 : دارای 2 پایه ورودی آنالوگ
  • LOGO AM2 RTD: 2 پایه ورودی آنالوگ جهت اتصال سنسور های دما

ماژول ورودی آنالوگ لوگو8 زیمنس

کاربرد ورودی های آنالوگ لوگو 8 زیمنس

پس از آشنایی با ورودی آنالوگ لوگو8 به بیان مثالی از کاربرد آن می پردازیم. فرض کنید در یک گلخانه، می خواهیم دمای داخلی را به منظور حفاظت از گیاهان  به صورت دائم پایش و دما را روی 25 درجه سانتیگراد ثابت نگه داریم.

براساس برنامه ریزی انجام شده، با رسیدن دما به 26 درجه سیستم سرمایش روشن و با کاهش دما به 24 درجه سانتیگراد، سیستم سرمایشی خاموش خواهد شد. برای کنترل دما در این پروژه می توان از سنسور دمایی  PT-100 استفاده کرد. خروجی این سنسور به ماژول توسعه ورودی آنالوگ AM2 RTD متصل می شود.

با شروع به کار سیستم، دمای گلخانه به صورت سیگنالی آنالوگ برای لوگو 8 ارسال می شود. لوگو 8 این سیگنال را تبدیل به داده دیجیتال می کند و پس از مقایسه با مقادری حد تعیین شده، وضعیت متناسب را در خروجی ایجاد می کند.

سخن پایانی

سیگنال های آنالوگ از اجزای مهم و جدایی ناپذیر صنعت هستند . بسیاری از سنسور هایی که با آنها سروکارداریم خروجی آنالوگ دارند. سنسور های سنجش دما ، فشار ، رطوبت ، شتاب و… مثال هایی از سنسور آنالوگ هستند.

ورودی های آنالوگ لوگو8 زیمنس، امکان پردازش این سیگنال های آنالوگ را برای ما فراهم می کنند. لوگو8 زیمنس به دلیل قیمت مناسب، سهولت نصب و راه اندازی و قابلیت های پرکاربرد بسیار محبوب است. به کمک ورودی های آنالوگ و ماژول های توسعه ورودی آنالوگ لوگو 8 می توان خروجی سنسورهای آنالوگ را پایش کرد.