ماکروی Cn001 درایو V20

درایو V20 زیمنس از جمله محصولات بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در بازار ایران است. قیمت مناسب و عملکرد پایدار در کنار سهولت نصب و راه اندازی از جمله دلایل محبوبیت این درایو جمع و جور است. اگر قصد راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 را دارید، حتما تا پایان این مقاله همراه من باشید.

کلیه اطلاعات مربوط به راه اندازی این درایو (و سایر درایوها) در راهنمای کاربری  آن درج شده است. درایو V20 را بسته به نیازهای پروژه به روش های مختلفی می توان راه اندازی کرد. در مقاله ” راهنمای راه اندازی موتور با V20 ” به بیان ساده ترین روش کنترل موتور با درایو V20 پرداختیم. در این مقاله به بررسی یکی دیگر از روش های کنترل موتور با این درایو خواهیم پرداخت.

مقدمه ای بر  درایو و V20

موتورهای الکتریکی را می توان به جرات در زمره پرکاربردترین تجهیزات صنعتی قرار داد. کمتر کارخانه ای یا حتی کارگاه صنعتی را می توانید پیدا کنید که از موتور در آن استفاده نشده باشد. گستردگی کاربرد موتورها از یک سو و چالش های کنترل عملکرد آن ها از سوی دیگر، اهمیت موتورها را دو چندان کرده است.

موتورها در لحظه شروع به کار رفتاری متفاوت با سایر بارها دارند. این رفتار به حدی متفاوت است که تمام تجهیزات مورد استفاده در مدار راه اندازی و حفاظت موتورها، متفاوت با سایر مصرف کننده های الکتریکی است. به عنوان مثال برای کنترل عملکرد موتور به روش های سنتی باید از کنتاکتور کلاس AC – 3 استفاده کنید.

اما برای غلبه بر چالش های شروع به کار موتور الکتریکی که شامل جریان هجومی و تنش های مکانیکی می شوند، از دو دستگاه الکترونیکی می توان استفاده کرد. سافت استارتر زیمنس قادر است چالش های راه اندازی و توقف موتور الکتریکی را به حداقل برساند.

درایو فرکانس متغیر تنها دستگاهی است که علاوه بر رفع چالش های راه اندازی موتور الکتریکی،  امکان کنترل عملکرد آن را نیز فراهم می کند. درایو V20 زیمنس از جمله نمونه های بسیار پرطرفدار موجود در بازار ایران است. قیمت مناسب، عملکرد پایدار و سهولت استفاده از جمله دلایل محبوبیت این درایو جمع و جور است. راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 یکی از قابلیت های V20 است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

کاربردهای درایو V20

این درایو جمع و جور یک انتخاب ویژه برای استفاده در کاربردهای پایه به ویژه کنترل پمپ و فن است. V20 از مد کنترلی V/f پشتیبانی می کند و از طریق ارتباط RS485 به شبکه متصل می شود. رنج توان گسترده 0.12 تا 30 کیلووات توسط این درایوها پشتیبانی می شود.

قابلیت ها و رنج گسترده توان سبب استفاده از V20 در بخش های مختلف صنعت و به ویژه در کنترل موتورهای منفرد شده است. از جمله مهمترین کاربردهای درایو V20 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل دور پمپ های گریز از مرکز
  • کنترل فن های شعاعی / محوری
  • کنترل دورکمپرسور ها
  • کنترل سرعت انواع نوار نقاله، غلتکی و زنجیری
  • کنترل دور آسیاب، میکسر و همزن
  • کنترل سرعت چرخش سانتریفیوژ
  • کاربردهای نساجی
  • کنترل فرآیند (پردازش گر)

جزئیات بیشتر در این زمینه را در مقاله ” کاربردهای درایو V20 در صنایع مختلف ” ببینید.

کنترل عملکرد موتور با V20

درایو با کنترل سطح ولتاژ، فرکانس و جریان تحویل شده به موتور قادر است عملکرد آن را با دقت بالایی کنترل کند. برای کنترل عملکرد موتور با درایو V20 راهکارهای مختلفی وجود دارد.

بسته به مقتضیات پروژه و قابلیت های کنترلی مورد نیاز روش کنترل عملکرد موتور با درایو تعیین می شود. راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 یکی از روش های راه اندازی موتور است که امکان کنترل عملکرد از طریق پنل کاربری را فراهم می کند.

راه اندازی سریع موتور با درایو V20

در این روش کنترلی با وارد کردن اطلاعات عملیاتی موتور در پارامترهای تعیین شده، V20 کنترل عملکرد موتور را در دست می گیرد. در این روش راه اندازی کافی است اطلاعات عملیاتی موتور را به درایو بدهید. شروع به کار و توقف موتور توسط دکمه های موجود روی BOP (پنل کاربری V20) کنترل می شود.

برای راه اندازی سریع موتور لازم است پارامترهای زیر را وارد کنید:

P0304: ولتاژ موتور

P0305: جریان موتور  
PO307: توان موتور (این پارامتر به صورت پیشفرض روی توان نامی درایو تنظیم شده است)  

P0308: ضریب توان درج شده در پلاک موتور  

P0310: فرکانس کاری موتور
P0311: تعداد دور نامی موتور

شکل زیر مسیر راه اندای موتور به روش سریع را نشان می دهد:

مسیر راه اندازی موتور

راه اندازی موتور با ماکروهای V20

در بخش قبل اشاره کردیم که V20 روش های مختلفی را برای کنترل عملکرد موتور ارائه می کند. روش راه اندازی سریع بیشتر برای تست عملکرد موتور و درایو مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه به امکانات کنترلی بیشتری مانند چپگرد و راستگرد کردن و همچنین کنترل سرعت موتور نیاز داشته باشید، می توانید موتور را به کمک ماکروهای V20 راه اندازی کنید.

ماکروها را می توان به بیان ساده مجموعه ای از تنظیمات نرم افزاری و سخت افزاری دانست. در حقیقت با انتخاب یک ماکروی خاص، نوع سیم بندی ورودی و خروجی ها تغییر می کند. جدول زیر شمای کلی ماکروهای V20 را نشان می دهد.

شمای کلی ماکروهای v20

ماکروهای کنترلی V20 براساس مرجع کنترلی تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 پنل کاربری را به عنوان تنها مرجع کنترل عملکرد درایو تنظیم می کند.

راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20

چنانچه بخواهید پنل کاربری درایو V20 یا همان BOP به عنوان تنها مرجع کنترل عملکرد موتور مورد استفاده قرار بگیرد، باید از این ماکرو استفاده کنید. برای فعال کردن این ماکرو روی درایو لازم است سیم بندی پایه های درایو مطابق شکل زیر انجام شود:

سیم بندی پایه

با انجام سیم بندی بالا، عملیات سخت افزاری راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 به پایان می رسد. اکنون باید مد کنترلی درایو را روی ماکروی Cn001 تنظیم کنید. تنظیم ماکروها به روش زیر انجام می شود:

تنظیم ماکروها

پس از تنظیم ماکروی Cn001 به عنوان روش راه اندای موتور، لازم است برخی پارامترها را نیز تنظیم کنید. در جدول زیر مقادیر مطلوب پارامترهای عملیاتی برای راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 را آمده است. دقت کنید اگر از درایو استفاده شده باشد ممکن است مقادیر پیشفرض دستخوش تغییر شده باشند.

پارامترهای عملیاتی

نکته کاربردی

با انجام مراحل بالا، فرآیند کنترل موتور به وسیله ماکروی Cn001 انجام می شود. اما توصیه می شود قبل از انجام تنظیمات و به منظور اطمینان از عملکرد صحیح درایو، ابتدا V20 را به تنظیمات کارخانه بازنشانی یا ریست کنید.

 برای این کار کافی است مقادیر 3 پارامتر را به شرح زیر تغییر دهید:

P0003 = 0

P0010 = 30

P0970 = 21

با تایید مقادیر فوق درایو ریست می شود.

جمع بندی

روش های مختلفی برای راه اندای موتور با درایو V20 وجود دارد. ماکروها تنظیمات پیش فرضی هستند که توسط تولید کننده برای رسیدن به حداکثر بهره وری و بازدهی در حافظه درایو ذخیره شده اند. برای استفاده از این ماکروها باید سیم بندی ترمینال ها طبق نقشه ارائه شده توسط زیمنس انجام شود. همچنین مقادیر پارامترهای مشخصی را نیز باید مطابق با راهنمای کاربری زیمنس تغییر دهید.

راه اندازی موتور با ماکروی Cn001 درایو V20 امکان کنترل عملکرد موتور از طریق پنل کاربری درایو را فراهم می کند. با جریا سیم بندی و انجام تنظیمات بیان شده در این مقاله می توانید به این هدف نائل شوید. اگر هنوز سوالی برای شما باقیست، با ما در ارتباط باشید. کارشناسان زیمنس کالا مشتاق پاسخگویی به شما هستند.