درایو کنترل فن زیمنس - کاور

فن ها از جمله تجهیزاتی هستند که کاربرد گسترده ای در زندگی امروز ما دارند. از کاربردهای مسکونی مانند تهویه و … گرفته تا خنک کنندگی و هوادهی در کاربردهای صنعتی، برخی موارد استفاده از فن هستند. ساختار فن را می توان به سادگی متشکل از یک موتور و پره دانست. حضور موتور در ساختار فن به این معنا است که برای کنترل آن باید تمهیدات ویژه ای بیاندیشیم.

وقتی صحبت از کنترل فن به میان می آید، منظور ما فن های بزرگ مورد استفاده در کاربردهای صنعتی است. درایو کنترل فن زیمنس از جمله بهترین راهکارهایی است که می توانید برای این منظور مورد استفاده قرار دهید. درایوها علاوه بر رفع چالش های راه اندازی موتور الکتریکی، امکان کنترل دقیق عملکرد موتور را فراهم می کنند. درایو زیمنس در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است. در ادامه به بررسی محصولات کنترل دور فن زیمنس می پردازیم و قابلیت های ویژه آن ها را از نظر خواهیم گذراند. با من همراه باشید.

درایو دقیقا چه کار می کند؟

شاید برای شما هم سوال باشد که درایو چگونه می تواند عملکرد فن یا به صورت کلی موتور الکتریکی را کنترل کند. قبل از بیان پاسخ این سوال لازم است مقدمه ای کوتاه در مورد عملکرد موتورها بیان کنیم. موتورها در زمان شروع به کار رفتار متفاوتی با سایر تجهیزات الکتریکی دارند. در لحظه وصل برق و تا قبل از تشکیل میدان مغناطیسی، سیم پیچ موتور در حکم یک اتصال کوتاه عمل می کند. وجود اتصال کوتاه در مدار به معنای عبور جریان های بزرگی است که به جریان هجومی موسوم است.

زمان عبور این جریان بسیار کوتاه است اما همین زمان کوتاه چالش های بزرگی از جمله افت ولتاژ خط را به همراه دارد. علاوه بر این شروع به کار (و توقف) ناگهانی موتور سبب ایجاد تنش های مکانیکی شدیدی می شود که به بخش های متحرک سیستم از جمله تسمه ها و چرخ دنده ها آسیب جدی وارد می کند. درایو کنترل فن زیمنس به شما کمک می کند بر این چالش ها غلبه کنید.

برای غلبه بر چالش های راه اندازی موتور، راهکارهای دیگری نیز وجود دارند. یکی از این روش ها استفاده از سافت استارتر زیمنس است. سافت استارترها قادرند تنش های مکانیکی و جریانی ناشی از شروع به کار موتورها را برطرف کنند. برای آشنایی بیشتر با راهکارهای رفع چالش های شروع به کار موتور، مقاله “روش های راه اندازی موتور سه فاز” را ببینید.

درایوها علاوه بر رفع چالش های راه اندازی موتور الکتریکی، قادرند کنترل دقیقی روی عملکرد موتورها داشته باشند. بنابراین برای کنترل عملکرد فن نیز باید دست به دامان درایو شویم! درایوها از تکنیک تنظیم فرکانس برای کنترل عملکرد موتور الکتریکی بهره می برند. علاوه بر این سطح ولتاژ و جریان تحویل شده به موتور نیز به کمک درایو قابل تنظیم است. نظارت و تنظیم سه پارامتر عملیاتی مهم ولتاژ، جریان و فرکانس سبب می شود عملکرد موتور با دقت بالا تحت کنترل باشد.

در مقاله “درایو چیست و چه کاربردهایی دارد” به بررسی دقیق کارایی و نحوه کار این تجهیزات پرداخته ایم.

درایو کنترل فن زیمنس

زیمنس یکی از برندهای شناخته شده و معتبر در سطح جهان است. تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس با عملکرد مطمئن و پایدار خیال شما را از یک انتخاب ایده آل راحت می کنند. در حوزه درایو فرکانس متغیر نیز زیمنس راهکارهای مختلفی به بازار ارائه کرده است. خانواده سینامیکس نسل جدید درایوهای زیمنس است که با تمرکز بر توسعه قابلیت های ارتباطی و فشرده تر شدن ابعاد تولید شده اند.

برای کنترل فن تقریبا از همه درایوهای موجود در بازار می توان استفاده کرد. زیرا فن ها نسبت به سایر کاربردها تنظیمات ساده تری دارند. اما برخی از انواع درایو به منظور کنترل فن بهینه شده اند. در ادامه به معرفی نمونه های پرکاربرد درایو کنترل فن زیمنس خواهیم پرداخت.

درایو V20

هدف زیمنس از معرفی خانوده V20، عرضه یک درایو اقتصادی برای کاربردهای پایه بوده است. این درایو ابعاد جمع و جوری دارد و به راحتی در تابلو برق قابل نصب است. رنج توان 0.12 تا 3 کیلووات برای موتورهای تکفاز و گستره 0.37 تا 30 کیلووات برای موتورهای سه فاز توسط این درایوها پوشش داده می شود. این درایوها کاربردهای متنوعی دارند.

در مقاله “کاربردهای درایو V20 در صنایع مختلف” می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

درایو کنترل فن V20 زیمنس از توابع عملیاتی ویژه ای پشتیبانی می کند که اختصاصا برای بهینه سازی عملکرد فن طراحی شده اند. با استفاده از این درایو می توان مصرف انرژی را تا 60 درصد کاهش داد.

درایو کنترل فن زیمنس-v20

با استفاده از درایو V20 زیمنس برای کنترل فن از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

 • نصب و راه اندازی ساده
 • بهبود عملکرد و بهینه سازی مصرف انرژی
 • کنترل دقیق عملکرد فن با مدهای کنترلی متنوع
 • دسترس پذیری ویژه با پشتیبانی از راه اندازی مجدد خودکار و راه اندازی مجدد پس از قطع برق
 • کنترل کننده PID مقادیر فرآیند (به عنوان مثال دما، فشار، جریان)
 • تنظیم خودکار PID برای بهینه سازی پارامترهای کنترلر
 • امکان مرحله بندی سرعت فن با افزودن دو درایو با سرعت ثابت دیگر (آبشاری) و افزایش دامنه جریان
 • محافظت در برابر یخ زدگی و تراکم رطوبت در موتورها ویژه استفاده در شرایط محیطی سخت

اگر نیاز به یک درایو جمع و جور و توانمند برای کنترل فن در کاربردهای پایه دارید، بی درنگ درایو کنترل فن زیمنس سری V20 را سفارش دهید. مهر ضمانت زیمنس روی کیفیت و اطمینان از عملکرد این درایو می تواند خیال شما را از یک انتخاب مناسب راحت کند.

درایو کنترل فن زیمنس سری G 120

این VFD عضوی از خانواده SINAMICS است که راه حل های نوآورانه مناسب آینده را ارائه می کند. خانواده SINAMICS  با هدف ارائه راه حل بهینه برای برنامه های مختلف توسعه داده شده است. سری  G 120 با طراحی ماژولار یکی از اعضای ویژه این خانواده است که به طور مداوم در حال نوآوری است تا عناصر و گزینه‌های جدیدی را شامل شود و درجه بالایی از کاربرپسندی را حفظ می‌کند. سهولت کار با این درایو از فرآیند نصب تا عملیات تعمیر و نگهداری مثال زدنی است.

قابلیت ترکیب انعطاف پذیر در کنار سازگاری بالا با اپراتور و نرم افزار استاندارد، درایو G120  زیمنس را به یک راه حل کاربر پسند تبدیل کرده است. علاوه بر مزایای کلی درایو زیمنس، طراحی ماژولار G 120 سبب شده مزایای بیشتری نسبت به سایر نمونه ها داشته باشد. از جمله مهترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان انتخاب از بین گزینه های مختلف و انعطاف پذیری بالا
 • امکان تعویض سریع بخش آسیب دیده و کاهش زمان توقف سیستم
 • کاهش زمان تعمیر و نگهداری
 • نیاز به نگهداری از قطعات یدکی کمتری دارد
 • به راحتی قابل توسعه و گسترش است

این درایو جذاب را می توانید در رنج توان 0.37 تا 250 کیلووات مورد استفاده قرار دهید. از جمله تفاوت های اصلی این درایوها با درایو کنترل دور فن زیمنس سری V20 می توان به تفاوت در پروتکل های ارتباطی و همچنین مدهای کنترلی اشاره کرد.

در مقاله “مقایسه درایو V20 و G120” به بررسی تفاوت های این دو خانواده پرکاربرد پرداخته ایم.

شکل زیر شمایی کلی از این درایو را به تصویر می کشد.

درایو g120- مرور کلی

درایو G120 C

آخرین پیشنهاد درایو کنترل فن زیمنس، سری G 120 C است. این درایوها شباهت زیادی به خانواده G120 دارند اما یک تفاوت بسیار مهم دارند. برخلاف خانواده G 120 که به صورت ماژولار عرضه شده اند، درایو G120C زیمنس از جمله درایوهای کامپکت است. این درایوها را می توانید برای کنترل فن در رنج گسترده توان 0.55 تا 132 کیلووات مورد استفاده قرار دهید. این سری، درایوهای ایده آلی را برای کاربردهای مختلف که به طور مستقیم با استفاده از ابزارهای استاندارد راه اندازی می شوند، ارائه می کند. از جمله نکات برجسته این درایوها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی جمع و جور و نصب ساده حتی در کوچکترین فضاها
 • توابع عملیاتی قدرتمند
 • مزایای زیاد نسبت به نمونه های مشابه
 • راه اندازی با عملیات ساده کاملاً بصری
 • ادغام کامل در محیط اتوماسیون
 • تکنولوژی پیشرفته برای بهره وری انرژی و ایمنی بالاتر
 • ارتباط قابل اعتماد و پشتیبانی تمام سیستم های باس رایج (PROFINET، EtherNet/ IP، PROFIBUS، USS /Modbus RTU)

درایو g120c - نمای کلی

شکل بالا مروری بر این خانواده درایو را نشان می دهد.

جمع بندی

فن ها از جمله تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. جابجایی و فشرده سازی هوا (یا گاز)، خنک کنندگی و تهویه از جمله کاربردهای مهم فن در صنایع مختلف است. گستردگی کاربرد فن ها بر اهمیت کنترل دقیق عملکرد آن ها افزوده است. برای کنترل عملکرد فن و سایر موتورها تنها یک راهکار وجود دارد، استفاده از درایو! با توجه به سهولت کنترل فن ها تقریبا همه درایوها را می توان برای کنترل فن مورد استفاده قرار داد. با این وجود سری های V20، G120 و G120C زیمنس دارای توابع عملیاتی ویژه ای هستند که کنترل فن را بهبود می بخشد. همین الان انواع درایو کنترل فن زیمنس را با ضمانت اصالت کالا و خدمات پس از فروش از زیمنس کالا سفارش دهید.

در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید، کارشناسان باتجربه ما مشتاق پاسخگویی به شما هستند. با ما تماس بگیرید.