عملکرد و لزوم استفاده از ماژول ترمز درایو V20

درایوها به صورت گسترده جهت کنترل عملکرد موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل استفاده گسترده از موتورها و تنوع عملکرد آن ها، انواع گوناگونی از درایو به بازار عرضه شده است. درایو زیمنس از جمله تجهیزات راه اندازی موتور است که به دلیل عملکرد مطلوب و قابلیت اطمینان بالا به شدت مورد استقبال واقع شده است. درایو V20 از جمله محصولات اقتصادی زیمنس برای کاربردهای پایه است. به منظور ارتقای عملکرد و افزایش کارایی، تجهیزات جانبی مختلفی برای این درایو عرضه شده است.

در این مقاله به بررسی ماژول ترمز درایو V20 زیمنس خواهیم پرداخت. عملکرد اصلی این ماژول همانطور که از نامش پیداست، توقف ایمن موتور است. استفاده از این ماژول ها در برخی کاربردها ضروری است. در ادامه به بررسی عملکرد و لزوم استفاده از این ماژول خواهیم پرداخت. با من همراه باشید.

مقدمه ای بر داریو V20

درایو V20 زیمنس که با نام کنترل دور زینامیکس V20 زیمنس نیز شناخته می شود یک ابزار جمع و جور ساده و مقرون به صرفه برای کنترل موتور ها است. این درایو از سری اینورترهای اقتصادی زیمنس و مملو از ویژگی ها و مزایایی است که به ندرت در یک درایو پایه یافت می شود. مشخصه اصلی اینورتر V20 را می توان زمان راه اندازی کوتاه، جابجایی آسان و صرفه جویی در مصرف انرژی بیان کرده است.  این مبدل در 7 سایز مختلف تولید و محدوده توان 0.12 تا 30 کیلو وات (0.16 تا 40 اسب بخار) را پوشش می دهد.

ماژول ترمز درایو V20

اینورتر زیمنس SINAMICS V20 یک راه حل درایو ساده و مقرون به صرفه برای طیف گسترده ای از کاربردهاست. کاربردهای مداوم با کارایی پایه را می توانید با این اینورتر کنترل کنید. از جمله مهمترین کاربردهای درایو V20 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل دور پمپ های گریز از مرکز
  • کنترل فن های شعاعی / محوری
  • کنترل دورکمپرسور ها
  • کنترل سرعت انواع نوار نقاله، غلتکی و زنجیری
  • کنترل سرعت چرخش سانتریفیوژ
  • کاربردهای نساجی
  • کنترل فرآیند (پردازش گر)

ماژول ترمز درایو V20 در کاربردهایی که موتور باید به سرعت متوقف شود یا مقدار قابل توجهی انرژی احیا کننده وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال کاربردهایی مانند ماشین ابزار، بالابرها و سیستم های نقاله را می توان نام برد.

ماژول ترمز درایو V20

ماژول ترمز SINAMICS V20 یکی از تجهیزات جانبی این درایو است که استفاده از آن اختیاری است. در واقع این موضوع از آنجا نشات می گیرد که در همه کاربردهای درایو V20 نیاز به استفاده از ماژول ترمز نداریم. عملکرد اصلی این ماژول، از بین بردن انرژی احیا کننده ای است که درهنگام توقف موتور تولید می شود. این انرژی می تواند به درایو آسیب برساند. ماژول ترمز این انرژی را به گرما تبدیل کرده و بدون آسیب رسیدن به درایو آن را کنترل کند.

عملکرد ماژول ترمز درایو V20

انرژی احیا کننده یا RIGENERATIVE

انرژی احیا کننده به فرآیند تبدیل انرژی جنبشی موتور در هنگام کاهش سرعت یا ترمز به انرژی الکتریکی اشاره دارد. برخی مواقع با قطع شدن برق، موتور الکتریکی همچنان به چرخیدن ادامه می دهد. در این وضعیت موتور مانند یک ژنراتور عمل کرده و ایجاد جریانی می کند که به جریان یا انرژی احیا کننده موسوم است. جالب است بدانید در برخی از کاربردها از این قابلیت موتور الکتریکی به منظور تولید انرژی استفاده می کنند. به عنوان مثال خودروهای الکتریکی به کمک این انرژی باتری ها را شارژ می کنند. در برخی کاربردهای صنعتی نیز از این قابلیت استفاده می شود.

در کاربردهایی مانند کنترل نوار نقاله و بالابرها، کنترل انرژی احیا کننده بسیار ضروری است. ماژول ترمز درایو V20 این انرژی ناخواسته را به گرما تبدیل و آن را تلف می کند. در صورت عدم استفاده از ماژول ترمز، جریان تولید شده به دو سر خروجی درایو اعمال شده و سبب آسیب به آن می شود.

عملکرد ماژول ترمز درایو V20

با توجه به اهمیت توقف ایمن موتور الکتریکی و کنترل انرژی احیا کننده، روش های مختلفی برای توقف موتور ابداع شده است. ماژول ترمز SINAMICS V20 را می توان برای ارائه حالت های مختلف ترمز استفاده کرد. این ماژول قابلیت های زیر را دارد:

  • ترمز تزریق DC: در این روش یک ولتاژ DC به پایانه های موتور تزریق می شود. ولتاژ DC از وارد شدن موتور به مد ژنراتوری پیشگیری و موتور را به صورت ایمن متوقف می کند.
  • مقاومت ترمز: ماژول ترمز امکان اتصال مقاومت ترمز را نیز برای شما فراهم می کند. به بیان دیگر به کمک این ماژول می توانید از دو روش مختلف برای توقف موتور استفاده کنید.

جمع بندی

ترمز کردن یا توقف موتور الکتریکی در برخی از کاربردها می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد. مشکل از آنجا ناشی می شود که پس از قطع برق تا زمان توقف کامل، موتور وارد فاز ژنراتوری شده و روی پایانه های موتور شاهد یک جریان متناوب خواهیم بود. این جریان که به انرژی احیا کننده (یا احیا شونده) موسوم است می تواند به درایو آسیب برساند. ماژول ترمز درایو V20 به منظور غلبه بر این چالش ها طراحی شده است.

با استفاده از این ماژول می توانید موتور الکتریکی را به روش تزریق DC یا مقاومت ترمز متوقف کنید. ماژول ترمز با کد فنی 6SL3201-2AD20-8VA0 را با ضمانت اصالت کالا و خدمات پس از فروش از فروشگاه زیمنس کالا تهیه کنید.