راهنمای-خرید-کلید-حرارتی

کلید حرارتی (MPCB) یک وسیله الکتریکی است که برای محافظت از موتورهای الکتریکی در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و سایر خطاهای الکتریکی استفاده می شود. در مقاله “نکات ریز و درشت درباره کلید حرارتی ” می توانید جزئیات بیشتری در اینباره ببینید. زیمنس یکی از تولیدکنندگان پیشرو در زمینه تولید این تجهیزات است که طیف وسیعی از محصولات را به بازار عرضه کرده است. هر یک از انواع کلید حرارتی زیمنس کاربرد متفاوتی دارد و نیازهای مختلفی از صنعت را پوشش می دهند.

یکی از چالش هایی که همیشه در زمان خرید محصول وجود دارد، انتخاب درست از بین گزینه های موجود است. هر چقدر تعداد گزینه ها بیشتر باشد، چالش شما بیشتر خواهد شد. در این مقاله به بیان نکات کلیدی که باید در انتخاب کلید حرارتی به آن توجه کنید پرداخته ایم. همچنین انواع کلید حرارتی زیمنس و کاربردهای هر یک را بررسی کرده ایم تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. با من همراه باشید …

پارامترهای مهم در انتخاب کلید حرارتی

با توجه به اهمیت حفاظت از موتورها، انتخاب تجهیزات حفاظتی مناسب بسیار حائز اهمیت است. برای انتخاب کلید حرارتی زیمنس (یا هر برند دیگری) متناسب با نیاز پروژه، لازم است چند فاکتور کلیدی مهم را در نظر بگیرید. برخی از این پارامترها مرتبط با مشخصات فنی موتور و برخی دیگر متناسب با شرایط محیطی است. آشنایی با این پارامترها، به ما کمک می کند از بین انواع کلید حرارتی موجود در بازار، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

مشخصات موتور

اولین فاکتوری که در انتخاب کلید حرارتی زیمنس باید در نظر گرفته شود، مشخصات موتور است. در واقع مشخصات MPCB انتخاب شده باید متناسب با مشخصات موتور باشد. مهمترین پارامترهای عملیاتی موتور شامل توان نامی، ولتاژ کاری، جریان نامی و فرکانس کاری می شود. پارامتر مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، سیستم ولتاژی موتور است که می تواند از نوع AC یا DC باشد.

جریان بار کامل

جریان بار کامل (FLC)، عبارتست از حداکثر جریانی که یک موتور در زمان کار با حداکثر ظرفیت از شبکه می کشد. این پارامتر در انتخاب کلید حرارتی و انجام تنظیمات تریپ مناسب بسیار مهم است. مشخصات تریپ کلید های حرارتی متفاوت و مطابق با FLC موتور تنظیم می شود. تنظیم مشخصات تریپ به ما اطمینان می دهد که بریکر در مواقع لزوم مدار را قطع و از موتور محفاظت می کند.

 

پارامترهای مهم در انتخاب کلید حرارتی

پارامترهای مهم در انتخاب کلید حرارتی، مشخصات تریپ

مشخصات تریپ کلید حرارتی باید با دقت و بر اساس جریان بار کامل موتور انتخاب شود. حفاظت بیش از حد نیاز منجر به خاموش شدن بی مورد موتور و حفاظت کمتر از حد نیاز منجر به تاخیر در عملکرد کلید حرارتی و آسیب به موتور می شود. انواع کلید حرارتی زیمنس، مشخصات تریپ متفاوتی دارند که به شما امکان می دهد سطح تریپ را مطابق با نیازهای خاص موتور تنظیم کنید.

شرایط محیطی

شرایط محیطی که موتور در آن کار می کند نیز عامل مهمی است که باید هنگام انتخاب کلید حرارتی زیمنس در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر موتور در شرایط سخت مانند دمای بالا یا مواد خورنده قرار دارد، باید از انواع کلید حرارتی که برای مقاومت در برابر چنین شرایطی طراحی شده است استفاده کنید. در این موارد از انواع کلید حرارتی زیمنس که به منظور استفاده در شرایط محیطی سخت طراحی و تولید شده اند می توان استفاده کرد.

قابلیت های اضافی

زیمنس برخی از ویژگی های اضافی را در کلیدهای حرارتی خود ارائه می دهد که می تواند به افزایش حفاظت و قابلیت اطمینان موتور کمک کند. این ویژگی ها شامل حفاظت داخلی اضافه بار حرارتی، حفاظت از خطای زمین و حفاظت از کاهش فاز می شود. علاوه بر این، برخی از انواع کلید حرارتی زیمنس دارای قابلیت تنظیم مجدد از راه دور را دارند. این قابلیت به کاربر امکان می دهد بریکر را از راه دور بازنشانی کنید.

مشورت با یک کارشناس خبره

در نهایت، هنگام انتخاب کلید حرارتی زیمنس توصیه می شد که با متخصص زیمنس مشورت کنید. کارشناسان زیمنس کالا می توانند مشاوره های ارزشمندی ارائه و در تصمیم گیری آگاهانه بر اساس نیاز به شما کمک کنند. به دلیل آشنایی کامل با انواع کلید حرارتی زیمنس می توانند پشتیبان فنی شما باشند تا حفاظت قابل اعتمادی را تجربه کنید.

انواع کلید حرارتی زیمنس

انتخاب صحیح کلید حرارتی زیمنس مستلزم بررسی دقیق عوامل مهمی است که در بالا به آن اشاره کردیم. پس از مشخص کردن پارامترهای لازم که براساس الزامات پروژه تعیین می شوند، نوبت به انتخاب کلید حرارتی از بین گزینه های موجود می رسد. زیمنس طیف گسترده ای از انواع کلید حرارتی را برای رفع نیازها و کاربردهای مختلف ارائه می دهد. در اینجا به معرفی تعدادی از محبوبترین مدل های کلید حرارتی زیمنس می پردازیم. برای هر مدل مشخصات و کاربردهای آن را نیز بررسی خواهیم کرد.

انواع کلید حرارتی زیمنس

کلید حرارتی سری 3RV2

سری 3RV2 زیمنس یک کلید حرارتی جمع و جور و همه کاره است که قابلیت های متنوعی دارد. مشخصات تریپ قابل تنظیم، حفاظت از اضافه بار حرارتی، حفاظت از کاهش فاز و … از مشخصات بارز این سری هستند. این سری از محصولات زیمنس در چند سایز موجود است تا اندازه‌های مختلف موتور و درجه‌بندی جریان را تحت پوشش قرار دهد.

انواع کلید حرارتی زیمنس سری 3RV2 برای طیف وسیعی از کاربردهای ساده تا پیچیده مناسب است. این کلیدها برای محافظت از موتورهای تک فاز و سه فاز تا جریان 100 آمپر یک انتخاب ایده آل است. این کلیدها معمولاً در اتوماسیون صنعتی، تهویه مطبوع و کاربردهای آب/فاضلاب استفاده می شود.


 

کلید حرارتی سری 3RV1

این سری از کلیدهای حرارتی زیمنس ماژولار است و حفاظت لازم در برابر اضافه بار حرارتی، افت فاز و خطای زمین را به عمل می آورد. سری 3RV1 در چندین اندازه فریم موجود است و می توان برای برآوردن نیازهای کاربردی خاص، آن را با لوازم جانبی مختلف سفارشی کرد.

این سری از کلید حرارتی زیمنس برای محافظت از موتورهای تک فاز و سه فاز تا جریان 100 آمپر ایده آل است. کاربرد این سری در اتوماسیون صنعتی، جابجایی مواد و کاربردهای نفت و گاز است.

کلید حرارتی زیمنس سری 3RV29

این سری به عنوان یک محافظ راه انداز موتور شناخته می شود که یک کلید حرارتی را با یک کنتاکتور، در یک واحد فشرده ترکیب می کند. این سری از کلید حرارتی زیمنس در چندین سایز موجود است و می توان آن را با لوازم جانبی مختلف برای برآوردن نیازهای کاربردی خاص سفارشی کرد.

سری RV29 برای کنترل و محافظت از موتورهای تک فاز و سه فاز تا 32 آمپر ایده آل است و معمولاً در اتوماسیون ساختمان، کنترل پمپ و سیستم های نوار نقاله استفاده می شود.

MPCB سری 3RV19

این سری از انواع کلید حرارتی زیمنس، کلید حرارتی را با کنتاکتور و رله اضافه بار در یک واحد فشرده ترکیب کرده است. سری 3RV19 در چندین سایز موجود است و قابلیت سفارشی سازی با تجهیزات جانبی را دارند.

این سری از کلیدهای حرارتی زیمنس برای کنترل و محافظت از موتورهای تک فاز و سه فاز تا جریان 100 آمپر ایده آل است. حمل و نقل مواد، سیستم های نوار نقاله و ماشین آلات بسته بندی از جمله کاربردهای این سری است.

علاوه بر کلیدهای حرارتی ، زیمنس مجموعه‌ای از لوازم جانبی و آپشن‌ها را نیز به بازار عرضه کرده است. از جمله پرکاربردترین تجهیزات کلید حرارتی زیمنس می توان کنتاکت‌های کمکی، اتصالات شنت، رله آندرولتاژ و … را نام برد. این لوازم جانبی می تواند به بهبود عملکرد و حفاظت ارائه شده توسط MPCB کمک کند و آن را برای اجرای برنامه های خاص مناسب می کند.

نکات تکمیلی

تا به اینجای مقاله به بررسی پارامترهای مهم در انتخاب کلید حرارتی و معرفی مدل های پرکاربرد زیمنس پرداختیم و همچنین کاربردهای سری های مختلف را بررسی کردیم. با توجه به همین اطلاعات می توانید از بین انواع کلید حرارتی زیمنس گزینه مطلوب را انتخاب کنید. با این وجود رعایت برخی نکات تکمیلی نیز می تواند موثر واقع شود.

تطبیق استانداردها

حصول اطمینان از مطابقت کلید حرارتی با استانداردهای صنعتی مربوطه مانند UL، CSA، IEC، یا NEMA از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انطباق تجهیزات با استانداردها، برآورده کردن الزامات ایمنی و عملکرد آزمایش و تأیید شده را تضمین می کند.

منحنی Trip

منحنی تریپ کلید حرارتی به مدت زمانی که طول می کشد تا قطع کننده در پاسخ به اضافه بار یا شرایط اتصال کوتاه خاموش شود، اشاره دارد. مهم است از بین انواع کلید حرارتی زیمنس مدلی را انتخاب کنید که با الزامات خاص موتور و کاربرد آن مطابقت داشته باشد. زیمنس چندین نمونه منحنی تریپ را برای کلیدهای حرارتی خود ارائه می کند.

قابلیت های ارتباطی

برخی از کلیدهای حرارتی زیمنس قابلیت های ارتباطی دارند که امکان نظارت و کنترل از راه دور موتور و MPCB را فراهم می کند. این قابلیت می تواند برای انجام عملیات تعمیر و نگهداری پیش بینی شده، عیب یابی و مدیریت انرژی سیستم مفید باشد.

سفارشی‌سازی

زیمنس طیف وسیعی از لوازم جانبی و گزینه‌های سفارشی‌سازی را برای کلیدهای حرارتی خود ارائه می کند. از جمله تجهیزات جانبی مهم زیمنس می توان به کنتاکت‌های کمکی، رله های شنت، رله های آندر ولتاژ و … اشاره کرد. این لوازم جانبی می تواند به بهبود عملکرد و حفاظت ارائه شده توسط MPCB کمک کند و به آن را برای برآورد الزامات یک برنامه خاص مناسب کند.

در هنگام انتخاب کلید حرارتی زیمنس به قابلیت اتصال تجهیزات جانبی مختلف دقت کنید.

با در نظر گرفتن همه نکات و مشاوره با یک کارشناس خبره، می توانید کلید حرارتی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید و از عملکرد ایمن و کارآمد موتور خود اطمینان حاصل کنید.

جمع بندی

برای انتخاب بهترین گزینه از بین انواع کلید حرارتی زیمنس، لازم است نکات مختلفی را مورد توجه قرار دهید. در ابتدا مشخصات موتور شامل جریان نامی، توان ولتاژ و فرکانس حائز اهمیت است. جریان بار کامل و مشخصات تریپ مورد نیاز دیگر پارامترهای مهم در انتخاب است. زیمنس طیف بسیار گسترده ای از کلیدهای حرارتی را تولید می کند.

کلیدهای حرارتی زیمنس در گروه های مختلفی دسته بندی شده اند. این گروه ها به کمک پیش کدهای خاص تفکیک می شوند. محصولات هر گروه ویژگی های خاصی دارند و برای نوع خاصی از کاربردها مناسبند که در این مقاله به آن ها پرداختیم. چنانچه مطالب این مقاله برای انتخاب از بین انواع کلید حرارتی زیمنس کافی نبود، از کمک کارشناسان ما برای انتخاب بهتر استفاده کنید.

سوالات متداول درباره انتخاب کلید حرارتی

  • پارامترهای مرتبط با موتور شامل توان، ولتاژ، جریان نامی و فرکانس به همراه جریان بار کامل .
  • پارامترهای محیطی مانند احتمال فعالیت در شرایط خاص آب و هوایی یا شرایط سخت.
  • قابلیت های اضافی کلید حرارتی مانند امکان اتصال به تجهیزات جانبی و حفاظت های تکمیلی که ارائه می کنند.

کلیدهای حرارتی از یک نوار تریپ به منظور کنترل وضعیت موتور استفاده می کنند. همچنین جریان نامی این کلیدها به صورت یک بازه تعریف می شود. بهتر است جریان تنظیمی بر روی کلید حرارتی 10 درصد بیشتر از جریان نامی موتور باشد. بنابراین باید کلید حرارتی انتخاب کنید که جریان نامی موتور به علاوه 10 درصد را پوشش بدهد.