خرابی های پی ال سی 1200

اگر پی ال سی 1200 شما دائما در حال ریست شدن است و یا بخشی از برنامه ها و تنظیمات خود را از دست داده است و یا به طور کلی خاموش شده، به احتمال زیاد درگیر یکی از خرابی های PLC 1200 شده اید.

PLC 1200 زیمنس یک کنترل کننده منطقی بسیار قدرتمند است که در صنایع گسترده ای کاربرد دارد. بیشترین کاربرد 1200 مربوط به پروژه های سطح کوچک و متوسط است. این بخش از صنایع در مجموع سهم بیشتری از پروژه ها را به خود اختصاص می دهند. اتوماسیون ساختمان، کشاورزی، صنایع تولیدی، لجستیک تنها بخشی از موارد کاربرد پی ال سی 1200 است.

محصولات زیمنس از طراحی سطح بالایی برخوردار بوده و تمهیدات پیشگیرانه ای در رابطه با خرابی PLC 1200 در نظر گرفته شده است. اما باز هم به صورت سخت افزاری و یا نرم افزاری گاهی دچار مشکل می شود. با ما همراه باشید تا برخی از این دلایل را با هم بررسی کنیم.

مروری بر PLC 1200 زیمنس

 کنترل کننده منطقی 1200 زیمنس سری جدیدی از محصولات زیمنس است که جایگزین سری S7-200 شده است. S7 1200 به عنوان یک کنترل کننده منطقی پایه و با طراحی ماژولار به بازار عرضه می شود. پردازنده و حافظه به همراه تعداد محدودی ورودی و خروجی و یک پورت ارتباطی داخل ماژول CPU تعبیه شده است.

خرابی های PLC-1200

سایر ماژول ها به صورت جداگانه در صورت نیاز پروژه به CPU اضافه می شود. ماژول CPU 1200 در سری های ایمن و استاندارد و در مدل های زیر ارائه شده است:

 • 1211C
 • 1212C
 • 1214C
 • 1215C
 • 1217C

مروری بر PLC 1200 زیمنس

در کدگذاری 1200بعد از مدل اصلی CPU یک کد سه بخشی از حروف آورده شده است:

 • AC/DC/Relay
 • DC/DC/Relay
 • DC/DC/DC

آشنایی با جزئیات کدگذاری این پردازنده ها به پیشگیری از خرابی های PLC 1200 کمک می کند. اگر از سمت چپ شروع کنیم دو حرف اول تعیین کننده نوع تغذیه CPU است که می تواند DC و یا AC  باشد. دو حرف بعدی به معنی نوع تغذیه مدارهای ورودی است که از نوع DC می باشد. دو حرف آخر نوع خروجی PLC را تعین می کند که به دو صورت ترانزیستوری (DC) و یا رله ای (Relay) عرضه می شوند. لازم به ذکر است در تمام مدل های 1200 دو ورودی آنالوگ ولتاژی هم در نظر گرفته شده است.

در مقاله “آشنایی با انواع 1200” جزئیات بیشتری در این زمینه بیان کرده ایم.

ساختار داخلی ماژول CPU دارای سه PCB برد مجزا است که عبارتند از:

 • برد اصلی یا Main board پردازنده
 • برد تغذیه CPU
 • برد ورودی و خروجی ها

هر کدام از این بخش ها وظیفه مشخصی بر عهده دارند که انجام درست آن، اجریا صحیح فرآیندها را به دنبال دارد.

خرابی های PLC 1200

محصولات زیمنس با دقت و کیفیت بسیار بالایی طراحی و تولید می شوند. در طراحی این محصولات تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته می شود تا از وارد آمدن آسیب های جدی به محصول و همچنین خط تولید پیشگیری شود. با این وجود گاهی اوقات خطاهای انسانی و نوسانات ناخواسته برق می تواند سبب آسیب دیدن PLC شود. عموما وقتی صحبت از خرابی های PLC 1200 به میان می آید، منظور ما خرابی ماژول پردازنده است. این خرابی ها ممکن است به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. به صورت کلی خرابی های 1200 مربوط به برد های داخلی آن می شود. به بیان دیگر سه نوع خرابی را شاهد خواهیم بود:

 • خرابی برد تغذیه
 • خرابی ورودی / خروجی ها
 • خرابی برد اصلی CPU

در ادامه به تشریح بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

خرابی PLC 1200 تغذیه نامناسب

همانطور که اشاره شد تغذیه ماژول پردازنده 1200 می تواند از نوع AC یا DC باشد. در مدل هایی که نیاز به تغذیه DC دارند، یک ماژول تغذیه 1200 در کنار PLC نصب می شود.

خرابی PLC 1200 تغذیه نامناسب

ماژول PM1207 با کد فنی 6EP1332-1SH71 منبع تغذیه DC پی ال سی 1200 است. این منبع تغذیه برق 120/230 ولت AC را به 24 ولت DC تبدیل می کند. CPU هایی که تغذیه AC دارند، مستقیما به برق 220 ولت متصل می شوند.

یکی از اشتباهات رایجی که باعث خرابی 1200 می شود، عدم توجه به دیتا شیت دستگاه و اتصال تغذیه نامناسب است. به عنوان مثال چنانچه CPU که باید با 24 ولت DC تغذیه شود را به برق 220 ولت وصل کنید یا  CPUبا تغذیه 220 ولت AC  به دو فاز 380 ولت متصل شود، برد تغذیه دچار آسیب جدی خواهد شد.

عموما وقتی برد تغذیه دچار آسیب می شود قبل از هر چیز فیوز داخلی را دچار آسیب می کند. اگر خوش شانس باشیم و برد تغذیه نسوخته باشد، با تعویض فیوز مشکل بر طرف خواهد شد. اگر سایر قطعات آسیب دیده باشند باید  PLC جهت تعمیر به متخصص ارجاع داده شود.

خرابی برد ورودی و خروجی PLC 1200

بیشترین خرابی های PLC 1200 مربوط به برد ورودی و خروجی می شود. طبق آمار غیر رسمی بیش از 50 درصد خرابی های پی ال سی مربوط به برد ورودی خروجی و یا به طور مصطلح  برد رله ها می شود.

برخی از دلایل خرابی برد ورودی و خروجی عبارتند از :

 • اضافه بار
 • نصب و کانفیگ اشتباه
 • اشتباه در سیم کشی
 • تداخل الکترومغناطیس
 • نویز
 • جهش ولتاژی

ایجاد مشکل در برد ورودی و خروجی به صورت عدم پاسخگویی به فرمانها، کار کرد نادرست یا خاموش شدن ماژولهای ورودی/خروجی بروز می کند.

مهم ترین دلیل ایجاد خرابی PLC 1200 در برد ورودی و خروجی، مشکل اضافه بار است. در شرایط اضافه بار خروجی پی ال سی جریان بیشتری را باید از خود عبور بدهد. عبور جریان اضافی به خروجی های رله ای یا ترانزیستوری آسیب می رساند. لازم به ذکر است خروجی های ترانزیستوری نسبت به اضافه جریان حساس ترند.

خرابی برد CPU

برد CPU یا Main board به دلایل مختلفی ممکن است دچار آسیب شود. خرابی های نرم افزاری، آلاینده های محیطی(گرد و غبار زیاد) و یا ضربه و لرزش، برخی از دلایلی است که برد CPU را دچار مشکل می کند. در این شرایط بر روی PLC خطای CPU ظاهر و عملکرد آن کند و یا متوقف می شود.

خرابی های نرم افزاری PLC 1200

خرابی های نرم افزاری در دو سطح ممکن است روند عملکرد PLC را متوقف کند. سطح اول خطا زمانی است که خطا تنها به صورت نرم افزاری باشد. در این شرایط کنترل کننده متوقف شده و چراغ خطا روشن می شود. در این وضعیت باید PLC را به کامپیوتر متصل و از طریق نرم افزار STEP 7 و یا TIA محتویات بافر CPU را بررسی و مشکل را برطرف کنید.

TIA پرتال نرم افزار جامعی است که زیمنس به منظور یک پارچه سازی اتوماسیون صنعتی ارائه کرده است. در نرم افزار TIA چندین نرم افزار که در گذشته به صورت جدا گانه مورد استفاده قرار می گرفت یک پارچه شده اند. یکی از این نرم افزار ها STEP 7 است. نرم افزار STEP 7 به صورت ویژه به منظور برنامه نویسی و عیب یابی در پی ال سی های زیمنس مورد استفاده قرار می گیرد.

جزئیات بیشتر در این زمینه را در مقاله “تیا پرتال” بخوانید.

سطح بعدی خرابی های نرم افزاری به صورت مستقیم Main board را تحت تاثیر قرار می دهند. درست پروگرام نشدن CPU، مهم ترین عامل بروز مشکلات نرم افزاری و آسیب دیدن برد اصلی است. متاسفانه درصد زیادی از خرابی های PLC 1200 مشکلات مربوط به برد main است. برخی از این قبیل خرابی ها توسط کارشناسان خبره قابل تعمیر است.

پیشگیری بهتر از درمان!

دربخش های قبل به بررسی خرابی های PLC 1200 و دلایل وقوع آن ها پرداختیم. اغلب خرابی ها به علت خطاهای انسانی به وقوع می پیوندند. PLC ها مغز متفکر سیستم اتوماسیون صنعتی هستند و خرابی آن ها می تواند سبب انجام نادرست کارها و یا حتی توقف کامل خط شود. اما با در نظر گرفتن و انجام برخی اقدامات ساده می توان از خرابی PLC پیشگیری کرد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • استفاده از منابع تغذیه مناسب PLC، به طوری که ولتاژ و جریان خروجی آنها با مشخصات فنی مطابقت داشته باشد.
 • استفاده از حفاظت هایی مانند فیوز و … جهت محافظت از پی ال سی
 • نصب PLCدر مکانی مناسب که امکان تهویه هوا وجود داشته باشد. همیچنین مکان هایی که گرد و غبار، رطوبت و یا دما بالا دارند برای نصب PLC مناسب نیست.
 • تا حد ممکن محیط عاری از ارتعاشات و تداخلات الکترومغناطیسی باشد. بدین منظور PLC را از موتور های بزرگ و یا آنتن ها دور نگه دارید.
 • سیم کشی و اتصال PLC به سایر تجهیزات به صورت استاندازد انجام شود. به طوری که سیمها با رنگهای مختلف و قطر مناسب انتخاب شوند.
 • بررسی و تعویض منظم باتری داخلی PLC هر 4 سال یکبار. باتری کمک می کند برنامه پی ال سی در زمان های قطع برق از بین نرود.
 • با استفاده از نرم افزار TIA Portal و یک کابل اتصال USB یا Ethernet به صورت منظم از برنامه PLC پشتیبان تهیه شود. تا در صورت از دست رفتن اطلاعات در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید برنامه را مجددا بارگذاری و خط را راه اندازی کنید.

جمع بندی

پی ال سی ها نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف بازی می کنند. سری 1200 زیمنس از جمله پی ال سی های بسیار پرکاربرد در صنایع کوچک تا متوسط است. در این مقاله به بررسی خرابی های PLC 1200 زیمنس و دلایل بروز آن ها پرداختیم. با توجه به نکات ایمنی بیان شده در کاتالوگ محصول و همچنین مواردی که در این مقاله به آن اشاره کردیم می توانید از خرابی پی ال سی پیشگیری کنید. برخی از خرابی های پی ال سی توسط کارشناسان خبره قابل تعمیر است. اما مهم است با یک مجموعه مطمئن و باتجربه برای تعمیر PLC همکاری کنید.