همه چیز درباره مزایای s7-1200 زیمنس
S7-1200 یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی است که در پروژه های اتوماسیون کوچک تا متوسط به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این PLC در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مانند تولید، کنترل فرآیند، بسته بندی و جابجایی مواد استفاده می شود. مزایای s7-1200 زیمنس سبب اقبال گسترده به سمت این کنترل کننده جمع و جور و اقتصادی شده است.  
  قابلیت اعتماد، کارآمدی و انعطاف پذیری از جمله پارامترهایی است که سبب استفاده گسترده از این plc در صنعت می شود. سهولت استفاده، مقرون به صرفه بودن و مقیاس پذیری آن را به انتخابی ایده آل برای طیف وسیعی از کاربردها، از ساده تا پیچیده تبدیل کرده است. در این مقاله به بررسی مزایای s7-1200 می پردازیم. با من همراه باشید. پی ال سی S7-1200

پی ال سی S7-1200

S7-1200 یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) است که توسط زیمنس برای استفاده در برنامه های اتوماسیون صنعتی طراحی شده است. این کنترلر عضوی از خانواده کنترلرهای Siemens SIMATIC S7 است و جانشین سری قدیمی S7-200 شده است. S7-1200 یک کنترلر جمع و جور و ماژولار است که می تواند برای طیف وسیعی از کاربردهای کنترلی ساده تا سیستم های اتوماسیون پیچیده مورد استفاده قرار بگیرد. CPU قدرتمند، ماژول های مختلف ورودی و خروجی و رابط های ارتباطی متنوع از جمله ویژگی های این PLC پرکاربرد است. S7-1200 با استفاده از نرم افزار TIA Portal زیمنس (اتوماسیون کاملا یکپارچه) قابل برنامه ریزی است. این نرم افزار طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی مانند منطق نردبانی، توابع بلوکی و متن ساختار یافته را پشتیبانی می کند.

به منظور آشنایی بیشتر با این کنترل کننده صنعتی

مقاله “آشنایی با قابلیت های S7-1200 زیمنس” را ببینید.

مزایای S7-1200 زیمنس

در ادامه این مقاله به بررسی مزایای سری S7-1200 زیمنس خواهیم پرداخت. اهمیت این موضوع از آن نظر است که همین مزایا سبب استفاده گسترده از این پی ال سی در صنایع و کاربردهای مختلف شده است.

مقیاس پذیری (اندازه پذیری) و یکپارچه سازی

S7-1200 به صورت ماژولار طراحی شده است. این مزیت امکان سفارشی سازی سیستم برای رفع نیازهای مختلف را به کاربران می دهد. این کنترل کننده دارای طیف وسیعی از ورودی و خروجی های دیجیتال و آنالوگ است. علاوه براین کاربران به راحتی می توانند ماژول های اضافی را برای گسترش سیستم به S7-1200 اضافه کنند. این قابلیت سبب شده است که این کنترل کننده صنعتی در کاربردهای بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد. S7-1200 به راحتی با سایر سیستم های اتوماسیون مانند سیستم های SCADA، HMI و سایر PLC ها ادغام می شود.

رابط گرافیکی کاربرپسند

S7-1200 (مانند سایر پی ال سی های زیمنس) با نرم افزار برنامه نویسی TIA Portal پیکره بندی می شود. این نرم افزار از یک رابط گرافیکی کاربر پسند بهره می برد که برنامه ریزی، پیکربندی و عیب یابی سیستم را برای کاربران آسان می کند.  علاوه بر این TIA طیف وسیعی از ابزارهای کاربردی دارد که برنامه نویسی را ساده می کند. به عنوان مثال برنامه نویسی با کشیدن و رها کردن بلوک ها، تکمیل خودکار برنامه و بررسی کد از این قبیل اند.

CPU با کارایی بالا

یکی دیگر از مزایای s7-1200 زیمنس بهره مندی از CPU با کارایی بالا است. این قابلیت سبب شده S7-1200 سرعت و قدرت پردازش بالایی داشته باشد. این پی ال سی می تواند داده ها را به سرعت پردازش کند. این موضوع در برنامه های اتوماسیون صنعتی که در آن سرعت انجام کارها مهم است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

ویژگی های امنیتی پیشرفته

در طراحی S7-1200 قابلیت های امنیتی ویژه ای برای حفاظت در برابر دسترسی های غیرمجاز و هک در نظر گرفته شده است. حفاظت با رمز عبور، احراز هویت کاربر و پروتکل های ارتباطی امن برای اطمینان از محافظت داده ها در برابر حملات سایبری مثال هایی از این ویژگی هاست است. جهت بهره مندی از قابلیت های امینیت بیشتر می توانید از نسخه fail-safe پردازنده مرکزی استفاده کنید. این CPU قادر است برنامه ایمنی شما را همراه با برنامه های کاربردی استاندارد اجرا کند. ارتباط بین CPU ایمن و ماژول های سیگنال با استفاده از پروتکل PROFIsafe برقرار می شود. با استفاده از ویرایشگر برنامه S7–1200 می توانید یک برنامه ایمنی ایجاد کنید. بلوک‌های عملکرد ایمن (FB) و توابع عملیاتی (FC) در زبان‌های برنامه‌نویسی Function Block Diagram (FBD) یا Ladder Logic (LAD) قابل تعریف هستند. همچنین می توانید بلوک‌های داده امن (DB) ایجاد کنید. سیستم Fail-safe به طور خودکار بررسی های ایمنی را انجام می دهد و منطق Fail-Safe اضافی را برای تشخیص خطا و پاسخ به خطا در هنگام تدوین برنامه ایمنی درج می کند. این قابلیت تشخیص خرابی ها و اجرای واکنش مناسب را برای حفظ ایمنی سیستم یا رساندن آن به حالت ایمن تضمین می کند. علاوه بر برنامه ایمن، می توانید یک برنامه کاربردی استاندارد را روی CPU ایمن اجرا کنید. CPU ایمن از داده های مربوط به برنامه ایمن در برابر اثرات برنامه استاندارد محافظت می کند.

 دسترسی از راه دور

دسترسی به S7-1200 از راه دور را می توان در زمره مهمترین مزایای این کنترل کننده صنعتی دانست. این امکان به ویژه برای مشاغلی که چندین سایت دارند یا باید فرآیندهای خود را خارج از ساعات کاری نیز کنترل کنند بسیار مفید است. کاربر با دسترسی از راه دور به این پی ال سی نه تنها بر فرآیند اجرای عملیات نظارت می کند، حتی می تواند تغییرات مورد نیاز را نیز در برنامه اعمال کند. مزایای S7-1200 زیمنس

سازگاری با سایر محصولات زیمنس

S7-1200 با سایر محصولات زیمنس از قبیل HMI، سیستم های SCADA و PLC های دیگر کاملا سازگار است. این قابلیت امکان یکپارچه کردن سیستم با زیرساخت اتوماسیون موجود را فراهم می کند. علاوه براین با ترکیب بخش های مختلف سیستم در یک شبکه واحد، سیستم اتوماسیونی منسجم و کارآمد ایجاد می شود.

سرعت در ارتباط و انتقال داده

یکی دیگر از مزایای S7-1200 را می توان سرعت تبادل داده معرفی کرد. این کنترل کننده صنعتی برنامه پذیر از پروتکل های ارتباطی پرسرعتی مانند Profinet و Modbus TCP/IP پشتیبانی می کند. به کمک این پروتکل ها PLC می تواند با دستگاه ها و سیستم های دیگر ارتباطی سریع، کارآمد و انعطاف پذیر برقرار کند. این مزیت در برنامه های اتوماسیون صنعتی که به ارتباطات بلادرنگ نیاز است از اهمیت بالایی برخوردار است.

ثبت داده ها

ذخیره سازی و تحلیل داده ها از جمله فرآیندهای کلیدی در اتوماسیون صنعتی است. تحلیل داده ها به برنامه ریزی بهتر برای تولید و در نتیجه افزایش بهره وری کمک شایانی می کند. از سوی دیگر به منظور اجرای فرآیند تحلیل داده ها، نیاز به داده های مستند و واقعی داریم که در زمان فعالیت خط ثبت شده اند. یکی از مزایای S7-1200 ذخیره سازی داده ها در کارت حافظه است. این PLC از یک کارت حافظه داخلی برای ذخیره سازی داده بهره می برد. علاوه بر این امکان افزودن کارت حافظه خارجی به سیستم وجود دارد.

جمع بندی

کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی S7-1200 یک راه حل همه کاره و قابل اعتماد برای کاربردهای اتوماسیون صنعتی است. طراحی فشرده، بهره وری انرژی، ارتباطات پرسرعت و قابلیت توسعه آن را به یک راه حل مطمئن برای طیف گسترده ای از کاربردها تبدیل کرده است. علاوه بر این، سطح بالای سفارشی‌سازی و سازگاری آن با سایر محصولات زیمنس انعطاف‌پذیری آن را افزایش می دهد.
این PLC برای رفع نیاز طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مناسب است. برای خرید S7-1200 زیمنس از فروشگاه زیمنس کالا دیدن کنید.