مشخصات S7-1200 زیمنس

پی ال سی S7-1200 زیمنس،  پیشنهاد جدید زیمنس برای اجرای خواسته‌های ساده اما خیلی دقیق اتوماسیون است. این سری از کنترلرها به دو صورت ماژولار و کامپکت ارائه می شوند. تفاوت این دو سری در امکان افزایش تعداد ورودی و خروجی با استفاده از ماژول I/O است. این قابلیت در نمونه ماژولار عرضه شده است.  مشخصات  S7-1200 ، آن را به یک انتخاب مناسب برای پروژه های مختلف تبدیل کرده است.

مشخصات PLC S7-1200

این پی ال سی ها با انجام وظایف متنوع کنترلی به عنوان یک سرمایه گذاری امن در ساختارهای کوچک یا بزرگ صنعتی نقش آفرینی  می کنند. در این مقاله به بررسی برخی از شاخصه های این کنترل کننده محبوب می پردازیم. با من همراه باشید ..

 S7-1200 زیمنس

S7-1200 عضوی از خانواده کنترلرهای Siemens SIMATIC S7 است  که برای استفاده در برنامه های اتوماسیون صنعتی متوسط طراحی شده است. این کنترلر به عنوان جانشین سری قدیمی S7-200 معرفی شده است.

این کنترل کننده برای طیف وسیعی از کاربردهای کنترلی ساده تا سیستم های اتوماسیون پیچیده قابل استفاده است. CPU قدرتمند، ماژول های افزایشی ورودی و خروجی و رابط های ارتباطی متنوع از جمله مشخصات s7-1200 است که آن را از محصولات مشابه متمایز می کند.

 

 

مشخصات  S7-1200

مشخصات فنی plcها از جمله مهمترین پارامترهای اثر گذار بر عملکرد آن هاست. علاوه بر این در زمان انتخاب کنترل کننده یک پروژه اتوماسیون صنعتی، توجه به این مشخصات ضروری و اجتناب ناپذیر است. برخی از مشخصات فنی کنترلر منطقی قابل برنامه ریزی زیمنس S7-1200 (PLC) را در ادامه بررسی می کنیم.

ماژول های CPU

سری S7-1200 PLC ماژول های مختلف CPU را با قدرت و قابلیت های پردازش متفاوت ارائه می دهد. ماژول های CPU در انواع مختلف (خروجی/ورودی/تغذیه) DC/DC/DC، DC/DC/relay و AC/DC/relay موجود هستند.  علاوه بر این هر cpu را می توانید با تعداد ورودی و خروجی (آنالوگ و دیجیتال) متنوعی انتخاب کنید.

مشخصات S7-1200

تنوع cpu از جمله مشخصات s7-1200 است که آن را به یک گزینه انعطاف پذیر تبدیل کرده است. این ماژول ها در سری های 1211C، 1212C، 1213C، 1214C، 1215C و 1217C عرضه می شوند.

ظرفیت حافظه

 PLC های S7-1200 دارای حافظه داخلی برای ذخیره برنامه و نگهداری داده ها هستند. حافظه برنامه تعیین کننده حجم برنامه قابل بارگذاری توسط کاربر است. ظرفیت این حافظه در مدل های مختلف cpu متفاوت و بین 25 تا 250 کیلوبایت است.

همچنین داده قابل ذخیره سازی توسط کاربر بین 25 تا 500 کیلوبایت در مدل های مختلف متفاوت است. ظرفیت حافظه بسته به مدل CPU خاص می تواند متفاوت باشد. لازم به ذکر است امکان افزایش ظرفیت حافظه با اضافه کردن کارت حافظه بر روی CPU وجود دارد. کارت های حافظه تا گنجایش 32 گیگابایت عرضه شده اند. کارت حافظه S7-1200 را می توانید از فروشگاه زیمنس کالا تهیه کنید.

سرعت پردازش

سرعت پردازش را می توان در زمره مهمترین مشخصات S7-1200 قرار داد. سری S7-1200 شامل انواع مختلف CPU است که هر کدام سرعت پردازش خاص خود را دارند. به طور کلی، سرعت پردازش بر حسب تعداد عملیات در ثانیه (“سرعت عملیاتی” یا “زمان چرخه”) اندازه گیری می شود.

چند نمونه از سرعت پردازش مدل های مختلف CPU S7-1200 در ادامه آورده شده است:

 • CPU 1211C: این مدل دارای سرعت پردازش 0.08 میکروثانیه در هر عملیات منطقی باینری است.
 • CPU 1212C/1212U/1214C: این مدل ها نیز دارای سرعت پردازش 0.08 میکروثانیه در هر عملیات منطقی باینری هستند.
 • CPU 1215C: این مدل دارای سرعت پردازش 0.07 میکروثانیه در هر عملیات منطقی باینری است.
 • CPU 1217C: این مدل دارای سرعت پردازش 0.05 میکروثانیه در هر عملیات منطقی باینری است.

با تقسیم یک ثانیه بر 0.05 میکروثانیه، سرعت پردازشی معادل 20MHz به دست می آید.

توجه به این نکته مهم است که این مقادیر سرعت پردازش در شرایط عادی را نشان می‌دهند و ممکن است بسته به عملیات خاص و دستورالعمل‌های اجرا شده کمی متفاوت باشند.

علاوه بر این، سرعت پردازش تحت تأثیر عواملی مانند پیچیدگی برنامه کاربر، میزان حافظه استفاده شده و بار ارتباطی روی CPU می تواند کمی متفاوت باشد.

در زمان انتخاب یک مدل خاص CPU S7-1200، توصیه می شود برای تعیین سرعت پردازش دقیق، به مستندات محصول یا مشخصات ارائه شده توسط زیمنس مراجعه کنید.

ورودی ها و خروجی های دیجیتال (I/O)

علاوه بر ورودی/خروجی های موجود بر روی CPU، به کمک ماژول های افزایشی می توانید تعداد ورودی و خروجی PLC را افزایش دهید. S7-1200 طیف گسترده ای از ماژول های ورودی و خروجی دیجیتال را پشتیبانی می کند. ماژول‌های ورودی/خروجی دیجیتال در پیکربندی‌های مختلف برای مطابقت با نیازهای کاربردی خاص موجود هستند. انواع مختلفی از ماژول ورودی / خروجی دیجیتال S7-1200 در فروشگاه زیمنس کالا موجود است.

ورودی ها و خروجی های آنالوگ  S7-1200

به همان میزان که ورودی و خروجی های دیجیتال برای یک کنترل کننده صنعتی مهم هستند، انواع آنالوگ آن نیز مهم اند. این اهمیت تا جایی است که تعداد این ورودی/ خروجی ها به عنوان یکی از مشخصات S7-1200 شناخته می شود. مدل های مختلف CPU تعداد متنوعی از این درگاه ها را  بر روی خود دارند. علاوه بر این به کمک ماژول های ورودی و خروجی آنالوگ می توان ظرفیت PLC را افزایش داد.

.ماژول های ورودی/خروجی آنالوگ محدوده های ولتاژ و جریان متفاوتی را برای پاسخگویی به نیازهای مختلف اندازه گیری و کنترل ارائه می دهند.

رابط های ارتباطی

S7-1200 PLC رابط های ارتباطی مختلفی را برای اتصال با دستگاه ها و سیستم های دیگر فراهم می کند. این CPUها عموما یک رابط اترنت داخلی (PROFINET) برای ارتباط با سایر PLC ها دارند. علاوه براین سایر پروتکل های صنعتی جهت ارتباط با رابط های انسان و ماشین (HMI) و شبکه های صنعتی به کمک ماژول های افزایشی قابل ارائه است.

جزئیات بیشتر در این زمینه را می توانید در مقاله

پروتکل های ارتباطی s7-1200 “ببینید.

ورودی ها و خروجی های آنالوگ S7-1200

ماژول های توسعه

PLC های S7-1200 از ماژول های توسعه مختلفی پشتیبانی می کنند. این ماژول ها علاوه بر افزودن تعداد ورودی/خروجی و اضافه کردن قابلیت های ارتباطی، برخی قابلیت های خاص نیز به plc اضافه می کنند. ماژول های توسعه را می توان به ماژول CPU پایه اضافه کرد تا قابلیت های سیستم PLC را بر اساس نیازهای برنامه گسترش دهد.

زبان های برنامه نویسی متنوع

وقتی صحبت از یک پروژه اتوماسیون به میان می آید، PLC به صورت ویژه مورد توجه قرار می گیرد. انتخاب کنترل کننده مناسب نقش بسیار مهمی در اجرای صحیح و به موقع فرآیندها دارد. اما مطلبی که احتمالا کمتر به آن توجه می شود، اهمیت برنامه نویسی PLC است. در واقع یک کارشناس برنامه نویسی باید بتواند از تمام قابلیت های کنترل کننده انتخاب شده به درستی و در جای مناسب استفاده کند. با توجه به تنوع PLC های مورد استفاده در پروژه های مختلف و تنوع زبان های برنامه نویسی قابل پشتیبانی توسط هر کدام، برنامه نویسی PLC کار ساده ای نیست.

از جمله مشخصات S7-1200 می توان به پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی متنوع اشاره کرد. از جمله زیان های استانداردی که توسط 1200 پشتیبانی می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منطق نردبانی (LAD)
 • نمودار بلوکی تابع (FBD)
 • متن ساختار یافته (ST)
 • نمودار تابع متوالی (SFC)

این انعطاف پذیری به برنامه نویس امکان می دهد تا مناسب ترین زبان را بسته به کاربرد و ترجیحات خود انتخاب کند. شما از کدام زیان برنامه نویسی استفاده می کنید؟

تشخیص خطا و نظارت بر عملکرد

تعمیر و نگهداری و امکان وقوع خطا در طول فرآیند کاری، جز لاینفک هر سیستم اتوماسیون صنعتی است. S7-1200 ویژگی های تشخیصی و نظارتی را برای کمک به تعمیر و نگهداری و عیب یابی سیستم ارائه می دهد. از جمله می توان به

 • LED های نشانگر وضعیت
 • آلارم های تشخیصی
 • بافر ثبت رویدادها و اطلاعات سیستم برای تجزیه و تحلیل

اشاره کرد.

جمع بندی

مشخصات S7-1200 آن را به یک انتخاب مناسب برای اغلب پروژه ها تبدیل کرده است. این plc جمع و جور که جایگزین سری قدیمی S7-200 شده است برای پروژه های کوچک تا متوسط مناسب است. در هنگام انتخاب یک plc مناسب برای پروژه، توجه به مشخصات فنی گزینه مورد نظر ضروری است. در این مقاله به بیان مهمترین مشخصات سری 1200 زیمنس پرداختیم. برای خرید S7-1200 به فروشگاه زیمنس کالا مراجعه کنید.