رنج فیوز مینیاتوری زیمنس
کلید مینیاتوری از جمله تجهیزات حفاظتی پرکاربرد در سیستم های خانگی و صنعتی است. فیوز مینیاتوری از تجهیزات الکتریکی در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می‌کند. پرواضح است که هر مصرف کننده‌ای باید متناسب با کاربرد خود از فیوز مینیاتوری با رنج مناسب استفاده کند. در غیر اینصورت؛ حفاظت لازم که از جمله الزامات مدار است فراهم نخواهد شد. درصورت انتخاب صحیح رنج فیوز مینیاتوری؛ مدار در مواق لازم توسط مینیاتوری قطع می شود و به این ترتیب از آسیب هایی احتمالی به مدار و تجهیزات پیشگیری می شود. از جمله برندهای شناخته شده و قابل اطمینان کلید مینیاتوری موجود در بازار می توان به محصولات زیمنس اشاره کرد. این کلیدها علاوه بر عملکرد مطمئن، ادوات جانبی متنوع و ساختاری یکپارچه دارند که بخش گسترده‌ای از نیازهای خانگی، صنعتی، تجاری و … را تأمین می‌کند. رنج فیوز مینیاتوری زیمنس

رنج فیوز مینیاتوری زیمنس

هدف از نگارش این مقاله، آشنایی با رنج کلید مینیاتوری زیمنس است. برای رسیدن به این هدف لازم است ابتدا با سری های مختلف این محصول آشنا شویم. MCB زیمنس در سری های 5SL، 5SY،  5SPو5SJ  عرضه می‌شود. این کلیدها موفق به اخذ استاندارد‌های  EC / EN 60898-1، DIN VDE 0641-21، IEC / EN 60947-2  و … شده اند. فرکانس کاری این کلیدها 50 و 60 هرتز است و برای عملکرد در دمای زیر 60 درجه سانتیگراد طراحی شده‌اند.

MCB زیمنس سری 5SL

سری5SL  زیمنس به روزترین استانداردهای لازم را اخذ کرده است. این کلیدها را می توان جهت مجزا سازی (ایزولاسیون) و قطع و وصل مدار مورد استفاده قرار داد. حوزه‌ی استفاده از مینیاتوری سری5SL  ، ساختمان‌های مسکونی و تجاری است. معمولاً از این کلیدها در تابلوهای‌های کوچک توزیع جهت کنترل اجاق‌ها، لامپ‌ها و ماشین‌های الکتریکی استفاده می‌شود. همچنین برای نصب سریع و آسان کلیدهای کمکی و کنتاکت های سیگنال خطا نیز مناسب هستند.  
  زیمنس طیف گسترده ای از کلیدهای مدار مینیاتوری را تحت سری 5SL ارائه می‌کند. به عنوان مثال، کلید مینیاتوری 5SL4102-7 زیمنس یک قطع کننده مدار 2 قطبی با جریان نامی 2 آمپر و ولتاژ نامی 400 ولت است. این کلیدها از نوع AC هستند و بسته به تکفاز یا سه فاز بودن ولتاژ آن ها 230 یا 400 ولت است. رنج فیوز مینیاتوری سری 5SL را می توان در موارد زیر تشریح کرد.

قدرت قطع

منظور از قدرت قطع کلید مینیاتوری، حداکثر جریانی است که کلید می تواند بدون آسیب دیدن قطع کند. سری 5SL مدل‌های مختلفی از جمله 5SL60، 5SL30، 5SL4، 5SL6 و 5SL3 دارد. قدرت قطع این سری ها بین 4.5 تا 10 کیلو آمپر متغیر است.

تعداد پل

مدل‌های 5SL60 و  5SL30 زیمنس از نوع مینیاتوری 1P+N هستند. در حالی که در سایر مدل‌های این سری انواع 1P، 2P، 3P، 4P، 1P+N و 3P+N تولید شده اند.

محدوده جریان نامی

غالبا زمانی که در مورد رنج فیوز مینیاتوری زیمنس صحبت می کنیم، هدف ما بررسی جریان نامی کلیدهاست. کلیدهای مینیاتوری این سری زیمنس تنوع زیادی در جریان نامی دارند. این کلیدها بازه جریان گسترده 0.3 تا 63 آمپر را پوشش می دهند.

تیپ یا کلاس کاری

بارهای الکتریکی مختلف، شرایط عملکرد و راه اندازی متفاوتی دارند. جهت پوشش نیاز مصرف کننده های مختلف، انواع مختلفی از کلید مینیاتوری با شرایط کاری متفاوت تولید و در کلاس های کاری مختلفی دسته بندی شده اند. جزئیات بیشتر در مورد کلاس های کاری و کاربرد هر یک را در مقاله “انواع کلید مینیاتوری” تشریح کرده ایم. منحنی مشخصه قطع مدل های مختلف سری 5SL زیمنس، بین کلاس های B ، C و D متغیر است. MCB زیمنس سری 5SL

کلید مینیاتوری زیمنس 5SY

سری 5SY برای کاربردهای صنعتی مناسب است. این کلید مینیاتوری قدرت قطع بالایی دارد و برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. ساختمان های مسکونی، برنامه های زیرساختی و اتوماسیون صنعتی از جمله موارد کاربرد این سری از فیوز مینیاتوری زیمنس است. قدرت قطع در مدل های مختلف سری 5SY تا 25 کیلوآمپر می رسد. این قدرت قطع بالا سبب شده است کلیدهای این سری برای صنایع و ساختمان‌های پیچیده گزینه مناسبی باشند. زیمنس طیف گسترده‌ای از کلیدهای مینیاتوری را با سری 5SY ارائه می‌کند. به عنوان مثال مینیاتوری 5SY4104-7  یک بریکر تک قطبی با جریان نامی 4 آمپر و ولتاژ نامی 230/400 ولت است. اطلاعات بیشتر در مورد رنج فیوز میناتوری زیمنس سری 5SY را در ادامه بررسی کرده ایم.

قدرت قطع

همانطور که اشاره شد، کلیدهای این سری قدرت قطع بالایی دارند. رنج قدرت قطع این کلیدها از 6 کیلو آمپر تا 25 کیلو آمپر برای مدل های مختلف متغیر است.

تعداد پل

مدل‌های 5SY5 و 5SY7 از این سری، تنها به صورت 1P، 2P و 4P عرضه می شوند. در حالی که سایر مدل‌ها انواع 1P، 2P، 3P، 4P، 1P+N و 3P+N را پوشش می دهند.

محدوده جریان نامی

رنج جریان فیوز مینیاتوری سری 5SY بسیار گسترده است. محدوده جریان نامی برای مدل‌های 5SY5 و 5SY7 بین 3/0 تا 63 آمپر گسترده است. سایر مدل ها رنج گسترده تری دارند و محدوده جریان 3/0 تا 80 آمپر را پوشش می دهند.

تیپ کاری

سری 5SY دارای مدل‌های مختلف 5SY5، 5SY7، 5SY8، 5SY6 و 5SY4 می‌باشد. منحنی مشخصه قطع این کلیدها به ترتیب کلاس های B-C، B-C-D، C-D، B-C و A-B-C-D را پوشش می دهد.

کلید مینیاتوری زیمنس 5SP

کلیدهای مینیاتوری سری 5SP ساخت زیمنس عضو خانواده SENTRON است. سری 5SP در رنج جریان 16 تا 125 آمپر و با ظرفیت‌ قطع 10 کیلوآمپر مطابق با استانداردEN 60898-1  عرضه می شوند. سری 5SP در ساختمان های مسکونی، کاربردهای زیرساختی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این سری در انواع 1P، 2P، 3P و 4P عرضه می شود. سری 5SP در دو مدل 5SP4 و 5SP3 عرضه می شود و منحنی مشخصه قطع آن ها به ترتیب B-C-D و E است. در اینجا به نکته ای مهم در مورد کاربرد این کلیدها اشاره می کنیم. فارغ از رنج فیوز مینیاتوری زیمنس، سری های 5SY و 5SP بهترین انتخاب برای مدارات با ضربه های جریانی شدید است. این سری ها قدرت تحمل ولتاژهای ضربه ای تا 4 کیلوولت را دارند و برای کاربردهای صنعتی بهینه سازی شده‌اند.

کلید مینیاتوری زیمنس 5SJ

رنج فیوز مینیاتوری 5SJ زیمنس بازه جریان 0.3 تا 125 آمپررا برای کاربردهای مختلف پوشش می دهد. ظرفیت‌ قطع این کلیدها 6 یا 14 کیلوآمپر است. این سری از محصولات زیمنس به صورت 1P، 2P، 3P و 1P+N عرضه می شوند. محدوده ولتاژ نامی این کلیدهای مینیاتوری 230 و 400 ولت می‌باشد. سری 5SJ در مدل‌های 5SJ6 و 5SJ4 دسته بندی می شوند. منحنی مشخصه قطع آن‌ها به ترتیب B-C و B-C-D می‌باشد.

مقایسه انواع کلید مینیاتوری زیمنس

به منظور سهولت مقایسه و تصمیم گیری، رنج فیوز مینیاتوری زیمنس را در جدول زیر به صورت خلاصه بررسی کرده ایم:
سری کلیدجریان نامی (آمپر)قدرت قطع (کیلو آمپر)تعداد پلتیپ یا کلاس کاری
5SL0.3 – 634.5 – 101P، 2P، 3P، 4P، 1P+N، 3P+NB , C , D
5SY0.3 – 806 – 251P، 2P، 3P، 4P، 1P+N، 3P+NA , B , C , D
5SP16 – 125101P، 2P، 3P، 4PB , C , D , E
5SJ0.3 – 1256 – 141P، 2P، 3P، 1P+NB , C , D

کلام آخر

فیوزهای مینیاتوری دارای پارامترها و رنج‌های مختلفی هستند. لازمه‌ی انتخاب صحیح کلید مینیاتوری، بررسی دقیق پارامترهای کلید در زمان انتخاب است. بدیهی است که انتخاب کلید مینیاتوری با رنج نامناسب منجر به عملکرد نادرست کلید خواهد شد. در این مطلب رنج کلید مینیاتوری زیمنس از منظر مدل‌، قدرت قطع، تیپ کلید، جریان و ولتاژ نامی و … مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. با توجه به این موارد در انتخاب کلید مینیاتوری، حفاظت از تجهیزات الکتریکی به نحو احسن انجام خواهد شد.