نمایندگی زیمنس در ایران، دروغ نخ نما

افرادی که قصد خرید محصولات زیمنس را دارند، به صورت طبیعی علاقه مند هستند تا محصول مورد نظرشان را از نمایندگی زیمنس در ایران تهیه کنند. خرید از نمایندگی رسمی خیال کاربر را از خرید جنس اصلی و خدمات پس از فروش راحت می کند. احتمال به خرید از نمایندگی در مورد اجناس حساس تر و گران تر بیشتر است. به عنوان مثال وقتی قرار است از تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس استفاده کنید و مدیریت تولید خود را به آن ها بسپارید، این چالش جدی تر می شود.

برخی از عرضه کنندگان محصولات زیمنس با ادعای نمایندگی زیمنس، قصد جلب اعتماد خریداران را دارند. اما آیا این ادعا صحت دارد؟ چگونه می توان این ادعا را ثابت کرد؟ محصولات اصلی زیمنس را از کجا تهیه کنیم؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال ها هستید، تا انتهای این نوشته با من همراه باشید.

نمایندگی زیمنس

منظور از نمایندگی چیست؟

در اینجا هدف ما بیان معنای لغوی این واژه نیست. بلکه برداشتی که ما از نمایندگی داریم را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. طبیعتا وقتی صحبت از نمایندگی زیمنس در ایران به میان می آید، انتظار داریم با شرکتی مواجه شویم که از طرف کمپانی زیمنس به عنوان نماینده معرفی شده باشد. به بیان دیگر هدف ما رسیدن به نمایندگی رسمی زیمنس است.

به عنوان مثال نمایندگی های رسمی ایران خودرو با یک کد مشخصه شناخته می شوند. اما هر نمایشگاه اتومبیلی که محصولات ایران خودرو را به فروش می رساند نمی تواند ادعای نمایندگی را مطرح کند. نمایندگی رسمی به دلیل ارتباط مستقیم با تولید کننده مزایایی را برای مشتریان به ارمغان می آورد. تامین کالای اصلی، ارائه خدمات پس از فروش و عرضه پکیج کامل محصولات از جمله مزایایی است که یک نمایندگی رسمی می تواند داشته باشد.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود ارتباط مستقیم و بدون واسطه نماینده با شرکت اصلی است. یک نماینده قانونی باید گواهی رسمی نمایندگی از شرکت مبدا را داشته باشد. اگرچه به لطف نرم افزارهای ویرایشگر پیشرفته امروزی جعل یک مدرک کار بسیار ساده ای است. اما راه هایی برای اثبات این ادعا وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع نمایندگی زیمنس

انواع نمایندگی زیمنس

گستردگی طیف محصولات و خدمات فنی مهندسی زیمنس سبب شده است زیمنس شاخه های مختلفی از نمایندگان داشته باشد که هر کدام در حوزه متفاوتی فعالیت می کنند. بسته به اینکه یک مجموعه قادر به ارائه کدام بخش از خدمات مورد نظر زیمنس است، در یکی از گروه های زیر قرار می گیرد:

  • Solution partner

این گروه از نمایندگان زیمنس دانش فنی بالایی دارند و در زمینه ارائه راهکارهای مهندسی زیمنس فعالیت می کنند. نماینده متخصص از دانش فنی اتوماسیون بالایی برخوردار است و تیم تخصصی آن صنعت را به خوبی می شناسند. این گروه با پشتوانه دانش تخصصی بالایی که دارند قادرند راه حل های زیمنس را برای صنایع متفاوت به خوبی پیاده سازی کنند.

  • Repair partner/ Approved partner- Industry services

این گروه نمایندگان رسمی ارائه خدمات تعمیرات و پشتیبانی محصولات زیمنس هستند‌. شرکت هایی واجد شرایط اخذ این نمایندگی می شوند که دانش و تجربه بسیار بالایی در زمینه ارائه خدمات تخصصی و گارانتی محصولات مرتبط دارند.

  • Distributor / Approved partner- Value Added Reseller

این گروه نمایندگان رسمی فروش محصولات زیمنس و مجاز به توزیع محصولات در منطقه مشخص شده هستند. این نمایندگی ها باید دانش فنی و آگاهی لازم برای ارائه مشاوره تخصصی خرید مطمئن به مشتریان را داشته باشند. اغلب توزیع کنندگانی که ادعای نمایندگی زیمنس در ایران را دارند، خود را به عنوان فروشنده مجاز معرفی می کنند. اما همانطور که در عنوان مقاله بیان شده است، این یک دروغ نخ نماست که به منظور جلب اعتماد مشتریان بیان می شود.

نمایندگی فروش محصولات زیمنس

زیمنس نمایندگان فروش یا توزیع کنندگان محصولات خود را در دو گروه منطقه ای و بین المللی دسته بندی می کند. در تعریف حوزه فعالیت و تفاوت عملکرد این نمایندگی ها، در وبسایت رسمی زیمنس چنین بیان شده است:

“توزیع کنندگان منطقه ای (داخل هر کشور)، امکان دسترسی به سبد محصولات گسترده زیمنس با دوره های تحویل کوتاه فراهم می کنند. شرکای منطقه ای از مشتریان در محل پشتیبانی می کنند. توزیع کنندگان منطقه ای منتخب که به عنوان شریک تجاری مورد تایید زیمنس قرار گرفته و گواهی رسمی زیمنس را دارند. این نمایندگی ها کیفیت یکنواخت و استانداردهای یکنواخت را در سراسر جهان ارائه می دهند. توزیع کنندگان بین المللی خدمات پشتیبانی را فراتر از مرزهای ملی و در سراسر قاره ها ارائه می دهند.”

طبق توضیح شرکت زیمنس، این نمایندگی ها با هدف دسترسی سریع به محصولات زیمنس در کشورهای مختلف تاسیس شده اند. وجود این نمایندگی ها زمان تامین اقلام مورد نیاز را به حداقل می رساند. علاوه براین دانش فنی کافی برای ارائه خدمات پشتیبانی در محل اجرای پروژه را دارند.

نمایندگی زیمنس در ایران

نمایندگی زیمنس در ایران

تا بدینجا با ساز و کار اعطا و انواع نمایندگی های زیمنس آشنا شدیم. در حال حاضر شرکت زیمنس هیچ نمایندگی رسمی در ایران ندارد. در واقع نمایندگی زیمنس ادعای دروغی است که توسط برخی شرکت ها مطرح شده است تا با فریب مشتریان بتوانند فروش بیشتری داشته باشند. در ادامه به صحت سنجی ادعای نمایندگی زیمنس در ایران خواهیم پرداخت.

تحریم های آمریکا

اصلی ترین دلیل عدم اعطای نمایندگی به شرکت های ایرانی از سوی زیمنس، تحریم های آمریکا است. بعد از پیگیری های انجام شده در ارتباط با اخذ نمایندگی زیمنس، موضع رسمی مدیر شرکت زیمنس در اردیبهشت سال 1397 درباره اعطای نمایندگی به شرکت های ایرانی به شرح زیر بیان شده است:

“مدیرعامل شرکت آلمانی زیمنس: به دستور رئیس جمهور آمریکا پس از خروج این کشور از برجام، شرکت زیمنس حق امضای قرارداد جدید با ایران را ندارد.”

کایزر، مدیرعامل شرکت زیمنس، به وضوح اعلام کرده است که با توجه به تحریم هایی که علیه ایران وجود دارد، نه تنها اجازه اعطای نمایندگی به شرکت های ایرانی را ندارد، حتی نمی تواند معامله ای با ایران انجام دهد. به نظر او اگر شرکت های بین الملل پذیرای سفارشات جدیدی از ایران باشند، با تلافی آمریکا روبرو خواهند شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در بیانیه ای اعلام کرده است که احتمال تحریم کشورهای اروپایی که هنوز با ایران تجارت می کنند، وجود دارد. شرکت زیمنس در یک بیانیه رسمی اعلام کرده است که تا به حال تابع محدودیت های صادرات بوده است و همچنان به آن ها پایبند خواهد ماند.

لازم به توضیح است سود حاصل از تجارت شرکت زیمنس با ایران، در مقابل سود حاصل از درآمد تجارت با آمریکا، بسیار ناچیز است و تجارت با کشور ایران، از اهمیت زیادی برای زیمنس برخوردار نیست. در این زمینه تنها به بیان این نکته اکتفا می کنیم که در حال حاضر تعداد پرسنل شرکت زیمنس در آمریکا به۵۰ هزار نفر می رسد. بنابراین نمایندگی زیمنس در ایران یک ادعای دروغ بیش نیست.

لیست نمایندگان رسمی زیمنس

اکنون بیایید فرض کنیم که ادعای ما در بخش قبل در زمینه تحریم ایران از سوی زیمنس صحت ندارد. برای اثبات این ادعا کافی است لیست نمایندگان رسمی زیمنس را بررسی کنیم. با کلید روی عبارت زیر به سایت رسمی زیمنس وارد شوید:

نمایندگی زیمنس

در این صفحه با تصویر زیر مواجه می شوید:

سایت رسمی زیمنس

با کلیک بر روی دکمه سبز رنگ (Your personal contact) وارد صفحه ارتباط با نمایندگان زیمنس می شوید. مطابق شکل زیر در بالای صفحه روی گزینه جستجو کلید کنید:

در این بخش می توانید فیلترهای مختلفی را در زمینه نوع محصولات و خدمات نمایندگی انتخاب کنید. کافی است در بخش region مطابق تصویر زیر از لیست کشورهای موجود، ایران را انتخاب کنید.

اطلاعات تماس زیمنس

پس از زدن کلید جستجو (search) همه شرکت های دارای نمایندگی زیمنس در ایران به همراه اطلاعات تماسشان به شما نشان داده خواهند شد.

اطلاعات تماس نماینده زیمنس

متاسفانه همانطور که مشاهده می کنید هیچ شرکت ایرانی به عنوان نمایندگی زیمنس در ایران معرفی نمی شود. نکته جالب توجه معرفی آقای علی میری به عنوان رابط شرکت های ایرانی است که در محل دفتر زیمنس مستقر هستند!

اما بخش دیگری در سایت زیمنس وجود دارد که موقعیت مکانی توزیع کنندگان رسمی زیمنس را نشان می دهد. برای ورودی به این صفحه روی لینک زیر کلیک کنید.

موقعیت مکانی نمایندگان زیمنس

سپس در قسمت city/ state or zip نام Tehran یا هر شهر دیگری که مد نظر شماست وارد کنید. پس از زدن کلید جستجو با نتیجه زیر مواجه خواهید شد.

موقعیت مکانی نمایندگان زیمنس

نتیجه حاصل از این جستجو نیز نشان می دهد نمایندگی زیمنس در ایران یک ادعای کذب است که به منظور جلب نظر مشتریان مطرح شده است.

محصولات اصلی زیمنس را از کجا تهیه کنیم؟

زیمنس طیف گسترده ای از محصولات را به بازار عرضه می کند. کیفیت بالای محصولات در کنار عملکرد مطمئن سبب استفاده از تولیدات این شرکت در بخش های مختلف صنعتی می شود. در این بین روی تجهیزات فشار ضعیف زیمنس و اتوماسیون تاکید بیشتری در بازار وجود دارد. قیمت بالاتر محصولات زیمنس نسبت به سایر برندها در کنار اعتماد بالای مشتریان به این محصولات سبب ورود افراد سودجو به بازار محصولات زیمنس شده است.

متاسفانه برخی از توزیع کنندگان بی تعهد که حتی ادعای نمایندگی زیمنس در ایران را نیز مطرح می کنند، اقدام به ارائه اجناس غیر اصل و بعضا دست دوم به جای محصولات اورجینال و نو می نمایند. ما در فروشگاه زیمنس کالا به عنوان ارائه دهنده تخصصی محصولات زیمنس در ایران، محصولات زیمنس را با ضمانت اصالت کالا و 5 سال خدمات پس از فروش به مشتریان عرضه می کنیم. چنانچه افتخار ارائه خدمات تامین تجهیزات شما را نداریم، لطفا به نکات زیر دقت کنید تا خیال شما از اصالت کالای خریداری شده راحت شود.

ضمانت اصالت کالا

محصول مورد نظر را از کسی خریداری کنید که بتواند اصالت کالا یا اصطلاحا اورجینال بودن آن را ضمانت کند. ضمانت بازگشت وجه در صورت عدم رضایت از محصول خریداری شده می تواند خیال شما را از این موضوع راحت کند.

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش می تواند شامل پشتیبانی فنی و پاسخ به سوالات احتمالی در زمان نصب و راه اندازی و همچنین رفع مشکلات احتمالی تجهیزات در آینده باشد. این چالش به ویژه برای محصولاتی که از قطعات الکترونیکی ساخته می شوند مانند سافت استارتر، درایو و plc از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پشتیبانی فنی  

محصولات زیمنس در طول زمان با تغییرات گسترده ای مواجه شده اند. به منظور بهبود عملکرد و افزودن برخی قابلیت های جدید، زیمنس به صورت متناوب محصولات قدیمی خود را با نمونه های جدید جایگزین می کند. به عنوان مثال خانواده درایو سینامیکس زیمنس جانشین درایو میکرومستر شده است. این موضوع سبب می شود گاهی اوقات کد فنی مورد نظر شما در بازار موجود نباشد. حضور یک پشتیبان فنی با دانش کافی که بتواند در انتخاب محصول مناسب به شما کمک کند، خیال شما را از خرید محصول مناسب راحت می کند.

سخن پایانی

ادعای نمایندگی زیمنس در ایران توسط تامین کنندگان زیادی مطرح شده است. اگر منظور از نمایندگی، اعطای نمایندگی رسمی توسط زیمنس و ارتباط بدون واسطه با این کمپانی باشد، متاسفانه این ادعا کذب است. برای بررسی صحت این ادعا می توانید به سایت زیمنس، بخش نمایندگی ها مراجعه کنید. در حال حاضر به دلیل وجود تحریم هایی که از جانب آمریکا وضع شده است، زیمنس هیچ نماینده رسمی در ایران ندارد.

با توجه به عدم وجود نمایندگی زیمنس در ایران، به منظور خرید محصولات این شرکت به تامین کنندگان معتبر مراجعه کنید. ادعای داشتن نمایندگی، دروغ نخ نمایی است که نشان می دهد فروشنده با شما صادق نیست.