نکات مهم در نصب و راه اندازی V20
درایو V20 از جمله تجهیزات بسیار پرکاربرد در کنترل موتورهای الکتریکی است. این اینورترها با کنترل دقیق عملکرد موتور و بهینه سازی مصرف انرژی، نقش پررنگی در کاهش هزینه های عملیاتی و ارتقا کیفیت محصول بازی می کنند. این میزان از تاثیر مثبت اینورتر بر عملکرد سیستم، در صورت عملکرد صحیح حاصل می شود.  
  از جمله پارامترهای اثرگذار بر عملکرد صحیح تجهیزات مختلف اتوماسیون صنعتی، می توان به نصب صحیح آن ها اشاره کرد. در این مقاله به بررسی نکات مهم در نصب و راه اندازی V20 می پردازیم. رعایت این نکات کمک می کند از عملکرد صحیح درایو اطمینان حاصل کنید. عملکرد v20 - نصب درایو v20

مروری بر عملکرد V20

درایو V20 از جمله اعضای پرکاربرد خانواده سینامیکس زیمنس است. این درایو برای استفاده در کاربردهای سبک طراحی شده و محدوده توان 0.12 تا 30 کیلووات را پوشش می دهد. از نظظر ابعاد نیز این درایوها در 4 سایز مختلف تولید می شوند. V20 از سری اینورترهای اقتصادی زیمنس محسوب می شود. مشخصه اصلی این دستگاه زمان راه اندازی کوتاه، جابجایی آسان و سناریوهای صرفه جویی در مصرف انرژی است. درایو V20 زیمنس را می توان در سه عبارت ساده ، کارآمد و قدرتمند خلاصه کرد. ویژگی های کلیدی درایو زیمنس V20 عبارتند از:
 • کنترل ولتاژ و فرکانس
 • پنل کنترل محلی
 • نصب و راه اندازی آسان
 • توابع ایمنی یکپارچه
 • بهره وری انرژی
 • قابلیت های ارتباطی
 • انعطاف پذیری برنامه
عملکرد این درایو را می توان در دو مرحله مختلف تشریح کرد. در مرحله اول ولتاژ AC ورودی به ولتاژ DC تبدیل می شود. در مرحله بعد با کلیدزنی ترانزیستورهای قدرت، یک ولتاژ AC با فرکانس متغیر تولید می شود. تغییر فرکانس ولتاژ تغذیه سبب تغییر سرعت موتور می شود.

جزئیات بیشتر در مورد عملکرد اینورترها را در مقاله “درایو چیست؟” ببینید.

نصب و راه اندازی V20

نصب صحیح تجهیزات صنعتی نقش موثری در عملکرد صحیح آن ها دارد. رعایت برخی اصول و نکات اولیه در زمان نصب و راه اندازی تجهیزات مختلف ضروری است. علاوه بر این برخی نکات مربوط به نصب و راه اندازی V20 توسط زیمنس به صورت اختصاصی بیان شده است. در ادامه ابتدا نکات عمومی را از نظر می گذرانیم و سپس به بررسی نکات ویژه V20 خواهیم پرداخت.

نکات عمومی مهم

 1. از هماهنگی درایو انتخاب شده با کاربرد مورد نظر اطمینان حاصل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به راهنمای انتخاب درایو V20 مراجعه کنید.
 2. از وجود فضای کافی در کابینت محل نصب اطمینان حاصل کنید.
 3. سیم های ورودی و خروجی را به صورت دقیق از نظر سلامت فیزیکی هادی و عایق بررسی کنید. در صورت نیاز می توانید از مولتی متر برای این منظور استفاده کنید.
 4. سیم ها باید اندازه مناسبی داشته باشند و در صورت نیاز سرسیم های استاندارد روی آن ها نصب شده باشد.
 5. برای بریدن و لخت کردن سیم ها از ابزار استاندارد استفاده کنید.
 6. در زمان نصب و راه اندازی V20 از بسته شدن درست سیم ها در ترمینال ها اطمینان حاصل کنید. دقت کنید روکش سیم به ترمینال وارد نشده باشد که سبب خرابی پیچ های ترمینال می شود. علاوه بر این هیچ بخشی از هادی نباید بیرون از ترمینال باشد که منجر به اتصالی و ایجاد جرقه می شود.
نصب و راه اندازی V20

نکات اختصاصی نصب و راه اندازی V20

در مقاله راهنمای نصب درایو به بیان نکاتی پیرامون نصب درایوها پرداخته ایم. اما زیمنس نکات ویژه ای را جهت نصب v20 بیان کرده که در دو گروه دسته بندی شده اند:

نصب مکانیکی

اولین هشدار زیمنس در نصب وراه اندازی V20، در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای مقابله با آتش سوزی است. درایوها از قطعات الکترونیک قدرت استفاده می کنند که تلفات حرارتی بالایی دارند. به همین دلیل امکان وقوع آتش سوزی در صورت عدم تهویه مناسب وجود دارد. به همین دلیل بر روی درایوها از فن خارجی استفاده می شود.
 • پیشگیری از انتشار آتش
“درایو V20 فقط در محفظه‌های بسته یا در کابینت‌های کنترلی با روکش‌ محافظ و استفاده از تمام وسایل حفاظتی قابل نصب است. در صورت نصب دستگاه در کابینت فلزی، باید اقدامات لازم برای کنترل گسترش آتش (در صورت وقوع) و انتشار گازهای گلخانه ای به خارج از کابینت در نظر گرفته شود.”
 • محافظت در برابر تراکم رسانای الکتریکی
با نصب درایو V20 در یک کابین کنترل با درجه حفاظت IP54 مطابق با IEC 60529 یا NEMA 12 از ایمنی محل نصب اطمینان حاصل کنید. برای شرایط عملیاتی بحرانی رعایت استانداردهای بیشتر الزامی است. همچنین در صورت تراکم کم سیم های هادی در تابلو برق استانداردهای رده پایینتر قابل قبول است.
 • جهت نصب و فاصله
نصب وراه اندازی v20 باید به صورت عمودی روی یک سطح صاف و غیر قابل احتراق در تابلو برق بسته یا یک کابینت کنترل نصب شود. در پایین و بالای درایو باید حداقل 100 mm و در چپ و راست آن حداقل 15mm فضای خالی جهت انتقال حرارت در نظر گرفته شود.

نصب الکتریکی

 • قطع نشدن نامناسب برق می تواند باعث آسیب اینورتر شود.
 • اگر اینورتر در حال کار است و جریان خروجی صفر نیست، از قطع برق در سمت موتور سیستم خودداری کنید.
 • برای کاهش خطر آتش سوزی یا برق گرفتگی، قطعات حامل جریان و سایر اجزای کنترلر باید بررسی شوند و در صورت آسیب دیدگی، کنترلر باید تعویض شود. اگر رله اضافه بار فرسوده است، باید آن را جایگزین کنید.
 • مقاومت پتانسیومتر برای هر ورودی آنالوگ باید ≥7 کیلو اهم باشد. برای اطمینان از صحت مقاومت، به کمک اهم متر مقاوت را اندازه گیری کنید.
 • در هنگام نصب و راه اندازی v20 مشخصات حفاظتی مدار باید طبق استاندارد جدول زیر رعایت شود:

جمع بندی

درایو v20  از جمله تجهیزات بسیار پرکاربرد در کنترل موتورهای الکتریکی است. عملکرد مطمئن و پایدار در کنار توابع عملکردی متنوع آن را به گزینه ای ایده آل برای اغلب کاربردها تبدیل کرده است. استفاده از درایوها سبب ارتقا بهره وری و کاهش هزینه های کلی سیستم می شود. به منظور بهره مندی از مزایای درایوها، رعایت استانداردهای نصب و راه اندازی v20 ضروری است. با رعایت نکات بیان شده در این مقاله خیال شما از عملکرد صحیح V20 راحت می شود.