کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس

پی ال سی ها کاربردهای گستدره ای در صنایع مختلف دارند. هر سیستم اتوماسیون به یک مغز متفکر نیاز دارد که این وظیفه خطیر بر عهده پی ال سی گذاشته می شود. انواع گسترده ای از کنترل کننده های صنعتی در بازار وجود دارد. میزان پیچیدگی و نیازهای پردازشی هر فرآیند، تعیین کننده نوع پی ال سی مورد نیاز برای استفاده در آن فرآیند است.

پی ال سی 1200 زیمنس از جمله کنترل کننده های پرکاربرد صنعتی است. صنایع زیادی در سراسر دنیا به این کنترل کننده جمع و جور اعتماد کرده اند. کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس در فرآیندهای کوچک تا متوسط اتوماسیون است. برای کاربردهای پیچیده تر می توان از نمونه های پیشرفته تر پی ال سی زیمنس از جمله پی ال سی S7 – 1500 و  پی ال سی S7 – 300 استفاده کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این کاربردها خواهیم پرداخت. با من همراه باشید.

مقدمه ای بر پی ال سی زیمنس

با توجه به کاربرد وسیع PLC در صنایع مختلف، شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید PLC با یکدیگر رقابت می‌کنند. زیمنس یکی از شرکت‌های بسیار مشهور و با سابقه آلمانی است که سال‌ها در زمینه تولید و ساخت تجهیزات برقی و الکترونیکی مشغول به فعالیت است.

پی ال سی زیمنس از جمله کنترل کننده های صنعتی پرکاربرد است که تقریبا تمام نیازهای صنایع را برآورده می کند. تنوع محصولات در کنار طراحی ماژولار، عملکرد پایدار، قابلیت های گسترده و هماهنگی کامل با سایر تجهیزات صنعتی پی ال سی زیمنس را به یک انتخاب ویژه برای اغلب صنایع تبدیل کرده است.  عملکرد هماهنگ، رابط کاربری آسان و مقیاس پذیری گسترده از جمله قابلیت های PLC زیمنس است.

برای هر سطحی از اتوماسیون می توانید نمونه مناسب را در بین پی ال سی های زیمنس پیدا کنید. زیمنس براساس پیچیدگی فرآیندها، محصولات خود را در سری های مختلف عرضه می کند. برای پروژه های کوچک و فرآیندهای منفرد اتوماسیون می توانید از لوگو 8 زیمنس استفاده کنید. سطح بعدی پروژه های اتوماسیون کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس را شامل می شود.

معرفی پی ال سی 1200 زیمنس

این کنترل کننده از جمله اعضای خانواده سیماتیک است. این PLC جایگزین سری قدیمی S7 – 200 زیمنس شده است. استفاده در برنامه های اتوماسیون صنعتی متوسط، هدف زیمنس از تولید این کنترل کننده صنعتی بوده است.

S7 – 1200 برای طیف وسیعی از کاربردهای کنترلی ساده تا سیستم های اتوماسیون پیچیده قابل استفاده است. CPU قدرتمند، ماژول های افزایشی ورودی و خروجی و رابط های ارتباطی متنوع از جمله مشخصات s7-1200 است که آن را از محصولات مشابه متمایز می کند.

کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس

طراحی ماژولار، انعطاف پذیری بالا و سهولت پیکره بندی و راه اندازی از جمله دلایل مهمی است که این PLC را در زمره محبوبترین کنترل کننده های صنعتی قرار می دهد. قابلیت های 1200 زیمنس شما را قادر می سازد چرخه های ساده تا فرآیندهای پیچیده اتوماسیون را مدیریت کنید.

ارتباط پایدار و مطمئن بخش های مختلف سیستم، از جمله الزامات سیستم اتوماسیون صنعتی است. پی ال سی به عنوان مغز متفکر سیستم اتوماسیون باید با همه بخش ها تبادل داده داشته باشد. جهت اطمینان از صحت داده های تبادل شده، داده ها بر بسترهای استانداردی که پروتکل نام دارند تبادل می شوند. کنترل کننده های صنعتی مختلف عموما از پروتکل های مختلفی پشتیبانی می کنند. پروتکل های ارتباطی S7 – 1200 زیمنس بسیار متنوع است. این قابلیت دست شما را برای ارتباط با سایر تجهیزات اتوماسیون صنعتی از جمله درایو و سافت استارتر باز می گذارد.

کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس

پی ال سی 1200زیمنس در صنایع مختلف کاربرد دارد. کنترل و نظارت بر وظایف پیچیده اتوماسیون، مانند کنترل ماشین، خط تولید، فرآیند و جمع آوری داده ها از جمله وظایفی است که این کنترل کننده به خوبی از پس انجام آن ها بر می آید. ماژول پردازنده پی ال سی اصلی ترین نقش را در اجرای فرآیندها بازی می کند.

نمونه های متنوعی از ماژول پردازنده 1200 ببا قابلیت ها و توانمندی های مختلف در دسترس است. بسته به نوع کاربرد و نیازهای کنترلی پروژه می توانید از بین انواع پی ال سی 1200 زیمنس نمونه مناسب را انتخاب کنید. هر کدام از این پردازنده ها برای استفاده در کاربردی خاص توسعه داده شدند. به صورت کلی می توان کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس را در موارد زیر خلاصه کرد:

صنایع تولیدی

صنایع تولید جایگاه ویژه ای در دنیا دارند. صنعتی شدن زندگی انسان ها سبب گسترش این قبیل صنایع شده است. از غذایی که می خوریم تا نوشیدنی ها و حتی دسرهای خوراکی بخشی از تولیدات این صنایع هستند. در سوی دیگر تولید ابزار و ماشین آلات نیز در رسته صنایع تولیدی قرار می گیرد. از جمله مهمترین کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس می توان به صنایع تولیدی اشاره کرد.

این پی ال سی می تواند نقشی کلیدی در کنترل و نظارت بر وظایف پیچیده اتوماسیون ایفا کند. برخی از وظایفی که در صنایع تولیدی بر عهده 1200 گذاشته می شود عبارتند از:

  • کنترل ماشین
  • کنترل خط تولید
  • کنترل فرآیند

راندمان مطلوب، خروجی با کیفیت بالا و کاهش زمان خرابی از جمله مزایای استفاده از 1200 در صنایع تولیدی است. علاوه بر این جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها تسهیل شده و امکان بهینه سازی فرآیند و بهبود مستمر را فراهم می کند.

مدیریت انرژی

تاسیسات تولید برق شامل نیروگاه ها، سیستم های انرژی تجدیدپذیر و شبکه های توزیع به یک کنترل کننده قابل اطمینان نیاز دارند. PLC S7 – 1200 زیمنس امکان کنترل و نظارت کارآمد بر فرآیندهای تولید برق، همگام سازی شبکه، مدیریت بار و عیب یابی را امکان پذیر می کند.

مقیاس پذیری این پی ال سی و پشتیبانی از پروتکل های ارتباطی متنوع از جمله مزایایی است که در این کاربردها مورد توجه قرار می گیرد.

کاربرد 1200

جابجایی مواد و لجستیک

اهمیت جابجایی مواد و لجستیک بر کسی پوشیده نیست. کنترل تسمه نقاله، سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (ASRS) و تجهیزات جابجایی مواد، از جمله کاربردهای پی ال سی 1200 زیمنس است. پی ال سی S7-1200  زیمنس قادر است حرکات و جابجایی مواد را با دقت بالا کنترل کند. عملکرد روان و کارآمد انبارها و مراکز توزیع از جمله نتایج استفاده از این پی ال سی به عنوان کنترل کننده مرکزی است.

علاوه بر این قادر خواهید بود سیستم لجستیک و حمل و نقل را با سیستم های اتوماسیون بزرگتر ادغام و همگام سازی عملیات را تسهیل کنید.

مدیریت آب و فاضلاب

مدیریت توزیع آب و جمع آوری فاضلاب از جمله بخش های ضروری مدیریت شهری است. در این کاربردها کنترل عملکرد و نظارت بر اجرای فرآیندها اهمیت بسیار بالایی دارد. کلیه کاربردهای مرتبط با مدیریت آب و فاضلاب از جمله تصفیه خانه ها، ایستگاه های پمپاژ و شبکه توزیع را می توان به کمک این کنترل کننده مدیریت کرد.

کنترل دقیق فرآیندهایی مانند فیلتراسیون، ضدعفونی و کنترل جریان به کمک پی ال سی S7 – 1200 زیمنس  امکان پذیر است. استفاده از این پی ال سی عملکرد کارآمد و مطابقت با استانداردهای نظارتی را تضمین می کند. به کمک قابلیت های ارتباطی پی ال سی 1200، امکان نظارت و کنترل از راه دور را فراهم می شود، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه تسهیل و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد.

جمع بندی

پی ال سی ها نقشی حیاتی در کنترل فرآیندهای اتوماسیون دارند. تنوع کاربرد و پیچیدگی فرآیندها سبب عرضه انواع متفاوتی از پی ال سی ها به بازار شده است. هر کدام از پی ال سی ها متناسب با کاربرد متفاوتی تولید می شوند. سری S7 – 1200 زیمنس از جمله کنترل کننده های صنعتی پرکاربرد است. کاربردهای پی ال سی 1200 را می توان در صنایع تولیدی، جابجایی مواد، مدیریت انرژی و مدیریت تاسیسات آب و فاضلاب خلاصه کرد.