راهنمای انتقال به تحول دیجیتال در صنعت تولید

با ارزان و آسان تر شدن پیاده سازی تکنولوژی در صنعت ، تولیدکنندگان بیشتری مجبور به دیجیتال کردن فرایند تولید خود می شوند.

صنعت تولید در حال گذر از تغییرات بزرگی است. از آنجایی که تحلیل ها، سنسور ها، ربات ها، محاسبات ابری و فناوری IIoT ارزان‌تر از همیشه شده اند و پیاده‌سازی آن ها در حال آسان‌تر شدن است، تولیدکنندگان برای اینکه توان باقی ماندن در بازار رقابتی را داشته باشند، بیشتر از پیش مجبور به دیجیتال کردن فرآیند های تجاری و تولید خود شده اند.

به ما بپیوندید تا در مورد چگونگی تحول دیجیتال در صنعت ، اینکه:

چه نوع مزایایی به همراه خود دارد؟

چگونه تولیدکنندگان با چالش‌های پیاده‌سازی مقابله می‌کنند؟

و در نهایت، چه مزایایی برای این تولیدکنندگان به همراه دارد بدانید.

(همه این پاسخ ها بر اساس جواب نظر سنجی بررسی تحول دیجیتال L2L 2022 از مخاطبانی که خود رهبران تولید در دنیا هستند می باشد.)

تحول دیجیتال در تولید چیست؟

تحول دیجیتال (DT) به ادغام سیستم های دیجیتال و فناوری ها در فرآیندهای معمولی تولید اطلاق می گردد. در تولید، کاربردهای نامحدودی برای تحول دیجیتال جهت بهبود شیوه های تولید وجود دارد. برخی از فناوری های دیجیتال که در این صنعت پیشرو هستند عبارتند از:

 • یادگیری ماشین و هوش مصنوعی
 • تجزیه و تحلیل فرایند تولید
 • سنسورهای پایش وضعیت
 • تعمیر و نگهداری بصورت از پیش برنامه ریزی شده (PdM)
 •  دو قلوهای دیجیتال (Digital Twins)
 • رباتیک
 • شبیه سازی مجازی فرایند ها
 • سیستم های مستقل

علیرغم این ابزارهای پیشرفته، تحول دیجیتال آنقدر که یک ابتکار و ایده در کاربردهای تجاری است، یک ابتکار فناورانه نیست (یا نباید باشد). در نهایت، هدف هدایت بهبود عملکرد کلی سیستم، کارایی و کیفیت آن است. به طور طبیعی، ایجاد پیشرفت در این زمینه‌ها منجر به دست یابی به سود قابل توجه برای افراد در رده های پایین تر خواهد شد.

در حالی که تکنولوژی می‌تواند ابزاری برای دستیابی به این اهداف باشد، دیجیتال سازی فراتر از سخت‌افزار صرف است. این مهم روش ها و شیوه‌ هایی را برای دستیابی و حفظ اهداف با یک نگاه تجاری تغییر می‌دهد و به هموار کردن راه برای داشتن یک چرخه دائمی به منظور بهبود دادن فرایند ها کمک می کند. در حقیقت تحول دیجیتال در تولید، مسیری برای پیشرفت کسب ‌وکارها در بازاری با رقابتی فزاینده است.

وضعیت کنونی تحول دیجیتال در صنعت تولید

ما ، عاشق اطلاعات هستیم. کل هدف پلت فرم تولید هوشمند ما ارایه اطلاعات به تولیدکنندگانی ست که نیاز به بهبود پیوسته رده های تولید خود دارند. زمانیکه تصمیم گرفتیم تا در مورد وضعیت تحول دیجیتال در صنعت تولید بنویسیم، بلافاصله متوجه شدیم که بحث باید بر اساس داده های تازه باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، در طول ژانویه 2022، ما از رهبران تولید 125 شرکت متوسط ​​تا رده C  در قسمت تولید، عملیات، مهندسی، فناوری اطلاعات و مدیریت نظرسنجی کردیم. آنها نکات ارزشمندی را که در زیر به اشتراک می گذاریم به ما دادند.

برای آن دسته که زمان برای مطالعه تمامی نکات ندارند، در اینجا مهم ترین نتایج حاصل از نظر سنجی را آورده ایم:

 • تنها 24 درصد از تولیدکنندگان استراتژی تحول دیجیتال دارند.
 • کووید-19 هجده درصد از تولیدکنندگان را مجبور به سرعت بخشیدن به فرآیند تحول دیجیتالی کرده است، 35 درصد مجبور به کاهش سرعت پیاده‌سازی شدند، در حالی که 47 درصد بی‌تأثیر ماندند (بیشتر به این دلیل که 42 درصد از تولیدکنندگان هنوز این فرآیند را شروع نکرده‌اند).
 • 30 درصد از تولیدکنندگان قصد دارند در سال 2022 سرمایه گذاری بیشتری بر روی تحول دیجیتال کنند.
 • کاهش هزینه ها (50%) و بهبود شفافیت داده ها (39%) رایج ترین مزایایی است که تولید کنندگان از دیجیتالی کردن فرآیندهای خود انتظار دارند.
 • فقدان یک مسیر مشخص و به دنبال آن کمبود بودجه و مشکلات دور شدن از سیستم های قدیمی به عنوان رایج ترین چالش ها در نظر گرفته می شود.
 • تقریباً 50 درصد از تولیدکنندگان به مشاوران مراجعه می کنند تا به آنها در مسیر تحول دیجیتال کمک کنند.
 • میزان 34 درصد از تولیدکنندگان معتقدند که برای دستیابی به سطحی از موفقیت به بیش از 2 سال زمان نیاز دارند. در مقابل، تنها 10 درصد معتقدند که می توان در عرض 6 ماه این کار را انجام داد.
 • اکثر تولیدکنندگان اثرات مثبت تحول دیجیتال را از نظر بازگشت سرمایه و کاهش هزینه های نیروی کار ارزیابی می کنند.

جهت مرور کامل تمام اطلاعات و سوالات پرسیده شده در طی نظر سنجی، به نمودار زیر نگاهی بیندازید

تحول دیجیتال در صنعت تولید

تحول دیجیتال در صنعت تولید

تحول دیجیتال در صنعت تولید

مزایای تحول دیجیتال در تولید

با همه صحبت ها در مورد نوآوری و جهش در فناوری، مردم درحالیکه انتظار بالایی از سود خرید خود دارند، نمی توانند به تولید کنندگان کمک کنند . از این گذشته، هر ابتکار تجاری به دنبال بازگشت سرمایه مناسب است.

اگر لذت خالص یک کارخانه در آینده را هنوز شرکتی به دست نیاورده است، به این مزایای عملی که اکثر تولیدکنندگان از سفر تحول دیجیتال خود انتظار دارند فکر کنید.

تحول دیجیتال در صنعت تولید

کاهش هزینه ها

مطالعه اخیر Deloitte نشان می‌دهد که شرکت‌هایی با سطح بلوغ دیجیتال بالاتر، سود خالص و رشد درآمد بیشتری را گزارش کردند. به عبارت دیگر، سازمانی که از تحول دیجیتال (DT) برای کسب منافع تجاری استفاده کرده است، افزایش قابل توجهی از درآمد در مقایسه با میانگین درآمد در آن صنعت بدست آورده است. مزایای آنی فناوری مانند کارایی و بهبود کیفیت به راحتی قابل درک هستند. آنچه بعداً در خط تولید مشاهده می شود کاهش هزینه ها و افزایش بازده هستند.

به عنوان مثال، استفاده از حسگرها برای درک اینکه کدام ماشین‌ها مشکلاتی تکراری دارند و کدام یک از آن‌ها به کمترین راندمان خود رسیده اند، می‌تواند به بهبود تلاش‌های کارگران و بازگشت سرمایه نسبتاً سریع منجر شود. شاید بتوان راندمان را با نصب ربات ها و اجرای اتوماسیون صنعتی برای حل مشکلات مورد نظر بالا برد و با اجازه دادن به عملیات مستقل، تولید را بهبود بخشید.

علاوه بر این، الگوریتم های دقیق هوش مصنوعی می توانند به ما این اطمینان را بدهند که سیستم به طور مداوم محصولات با کیفیت بالا تولید می کند. این عوامل منجر به کاهش هزینه های کارخانه بصورت همزمان و با حفظ ظرفیت های تولید بطور پایدار می شود.

شفافیت داده ها

در حالی که کامپیوترهای سنتی قادر به ذخیره سازی داده های قابل توجهی هستند، محدودیت های فیزیکی آنها قابلیت اشتراک گذاری این داده ها را محدود می کند. حرکت به سمت رویکرد دیجیتال، مسیر هایی را برای مشاهده داده ها با فضای ذخیره سازی بدون محدودیت، در فضای مجازی و ابری باز می کند.

با شفاف سازی و در دسترس قرار دادن داده‌ها بصورت در لحظه، به نیرو های کار در کف کارخانه (مانند اپراتورها، تکنسین‌های تعمیر و نگهداری، پرسنل کنترل کیفیت و غیره) اجازه می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری گرفته و به طور مؤثرتری برای رسیدن به یک هدف مشترک ( افزایش بازدهی تولید) همکاری کنند. در نهایت، زمانیکه تولید برنده شود همه برنده می شوند.

شفافیت داده‌ها می‌تواند به عنوان یک گام فوق العاده در کار تولید محسوب شود، اما این امر در کاهش اضافه کاری، افزایش دقت داده‌ها و شناسایی فرصت‌های بهبود معنی می گردد که بر نتیجه نهایی تأثیر خواهد گذاشت.

بهبود فرایند ها و اطمینان از تجهیزات

خرابی های برنامه ریزی نشده سالانه 50 میلیارد دلار هزینه برای تولیدکنندگان تحمیل می کنند. این قیمت گزاف نیاز به توجه ویژه دارد و فناوری دیجیتال احتمالا در قالب پیش بینی تعمیر و نگهداری به این مشکل پاسخ می دهد.

تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌ شده استراتژی است که هدف آن افزایش اطمینان از درستی اجرای فرایند با انجام اقدامات اصلاحی و قبل از وقوع خرابی است. این فرایند از سنسورها، دستگاه‌ های اندازه‌گیری و دستگاه‌های ارتباط بی‌سیم استفاده می‌کند که اطلاعاتی را در مورد شرایط عملیاتی تجهیزات جمع‌آوری می‌کنند. نرم افزار تخصصی با استفاده از داده های آنی (حین عملکرد) تجزیه و تحلیل را انجام می دهد تا هشدارها و توصیه های تعمیر و نگهداری را ارائه دهد. این استراتژی تضمین می‌کند که دارایی‌ها به خوبی نگهداری می‌شوند، بدون اینکه منابع داخلی شرکت‌ها برای کارهای تعمیر و نگهداری غیر ضروری هدر بروند.

انعطاف پذیری بیشتر

یک ذهنیت دیجیتال وابستگی یک شرکت به محدودیت های فیزیکی را کاهش می دهد. یک مثال مرتبط از اینکه چگونه تحول دیجیتال انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می کند، از طریق نرم افزار ارائه شده به عنوان یک سرویس است.

محصولات نرم افزاری قبلاً منحصر به شرکت هایی با اندازه یا نوع عملیات خاص بودند. نرم افزار بر اساس تقاضا فضای کافی برای توسعه یا ارتقاء نمی دهد. از سوی دیگر، نرم‌افزار مبتنی بر ابر(داده)، تجربه‌ای سفارشی را ارائه می‌دهد. محصولات معمولاً به‌عنوان خدمات اشتراکی در دسترس هستند که می‌توانند با تغییر اولویت‌ها یا بزرگ‌تر شدن اندازه شرکت، سازگار شوند.

ارتقا بازدهی

داشتن ابزار مناسب، بهره وری را افزایش و در عین حال میزان کار را کاهش می دهد. حرکت از یک فرآیند خسته کننده و تکراری به یک سیستم دیجیتال فعال می تواند بسیاری از ضایعات غیر ضروری را در یک شرکت حذف کند.

به عنوان مثال، یک کارخانه هوشمند نشان می دهد که چگونه تحول دیجیتالی در تولید، نقش های اساسی در یک کارخانه معمولی را برعهده می گیرد و عملکرد آن را با استفاده از فناوری مدرن به حداکثر می رساند. تصور کنید یک واحد مرکزی به طور مداوم داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند تا فرآیندها را بهینه کند. یک تجهیز می‌تواند با استفاده از تحول دیجیتال و از طریق بهینه‌سازی منابع، رفع نقص و ایمنی در همه قسمت ها بازده بالایی را ایجاد کند.

استاندارد سازی فرآیند

در حالی که بسیاری از فعالیت‌های تولیدی شامل ماشین‌ها می‌شوند، بخش بزرگی از فرآیندها نیاز به پردازش دستی دارند. این فعالیت ها شامل مرتب سازی گردش کار، انجام بازرسی ها و حتی خدمات نگهداری می شود. پیاده سازی یک راه حل دیجیتال راه هایی را برای استانداردسازی عادات موجود پیشنهاد می دهد.

به عنوان مثال، اولویت بندی سفارش ها و انجام وظایف ضروری می تواند به صورت خودکار و از طریق یک دستگاه تلفن همراه کنترل گردد. همچنین تحول دیجیتال راه را برای نرم افزارهای تخصصی جهت ساده سازی مراحل تعمیر و نگهداری هموار می کند. نرم افزار CMMS یا  EAM، به طور خاص، می توانند وظایف تعمیر و نگهداری را بر اساس فواصل زمانی مشخص یا شرایط استفاده، برنامه ریزی کنند.

پیش بینی فرایندی

صنعت تولید همواره فضای رقابتی بود و هست . بهترین شرکت ها همواره برای حفظ مزیت رقابتی خود در برابر سایر رقبا تلاش می کنند. این در پاسخ های نظرسنجی که آگاهی تولیدکنندگان را در مورد سرمایه گذاری رقبایشان در تحول دیجیتال نشان می دهد، مشهود است.

تحول دیجیتال در صنعت تولید

آنچه جالب است این تصور است که آنها در فرایند تحول دیجیتال نسبت به دیگران عقب مانده اند. با توجه به اینکه تحول دیجیتال راهی برای آینده است، واضح است که تولیدکنندگان به فکر افزایش سرعت خود هستند تا از سایرین عقب نمانند.

چالش هایی که تولید کنندگان قبل و در حین فرایند دیجیتال سازی با آن ها روبرو هستند

مزایای غیرقابل انکار پیاده سازی تحول دیجیتال در تولید، یک انگیزه قوی برای تیم های مدیریت و عملیات برای انجام این تغییر است. با این حال، اینکه تغییرات بزرگ با کمی تردید اولیه به وجود می آیند نیز قابل درک است.

تصویر زیر نشان می‌دهد که رهبران تولید چه چالش‌هایی را به عنوان موانع اصلی که باید قبل و در طول فرآیند تحول دیجیتال بر آن‌ها غلبه کنند، تصور می کنند.

فرایند دیجیتال سازی

عدم شفافیت مسیر: بدون یک راه مشخص و مستقیم، موفقیت در هر ابتکاری در خطر انجام نشدن است. یک چارچوب روشن پروژه را با سرعت و اطمینان بیشتری به حرکت در می آورد.

کمبود بودجه: مانند بسیاری از پروژه ها، ایده تحول دیجیتال با یک سرمایه گذاری اولیه همراه است و زیرساخت مورد نیاز برای دیجیتالی کردن فرآیندها می تواند برای صاحبان صنایع دلهره آور باشد. تامین مالی تعادلی بین یافتن راه حل های مقرون به صرفه و تعیین مقدار پس انداز در آینده و در دراز مدت است.

سیستم و تکنولوژی قدیمی: تولید کنندگان، معمولا در حال استفاده از سیستم های قدیمی هستند. مهاجرت به یک سیستم جدید یک فرآیند سخت است که نیاز به تغییرات جامع در استراتژی مدیریت دارد. این فرآیند باید همه چیز، از هماهنگی با جریان های کاری جدید تا مدیریت انتقال داده ها و واگذاری وظایف را پوشش دهد.

امنیت سایبری: تحول دیجیتال امکان اتوماسیون بیشتر و در نتیجه روش های گسترده تر جمع آوری داده ها از جمله اطلاعات حساس را فراهم می کند. به دلیل آنلاین بودن برخی فرایندها، تهدیدات سایبری بالقوه در مقایسه با فرآیندهای غیر دیجیتالی خطرات بیشتری را محتمل می سازند.

عدم پشتیبانی اجرایی: تحول دیجیتال یک فرآیند گسترده است که نیاز به منابع و در نتیجه نیاز به پشتیبانی قوی اجرایی دارد. با این حال، پیچیدگی های فنی آن ممکن است برای گروه های اجرایی نا آشنا بنظر برسد. بدون برجسته کردن مزایای عملی این سیستم های پیچیده، خطر عدم همسویی با رهبران اجرایی وجود دارد.

ایزوله شدن دپارتمان ها: دپارتمان های کاری می‌توانند به طور جداگانه کار کنند، بنابراین ممکن است از همکاری و همسویی بیشتر میان آن ها جلوگیری شود. کار کردن این واحدهای جداگانه می توانند چالش هایی را ایجاد کنند زیرا تحول دیجیتال به سطح بالاتری از شرکت نگاه می کند و همه این داده ها باید در یک پلت فرم واحد ادغام شوند.

شکست در تلاش های قبلی: ترس از شکست مکرر می تواند تیم را برای ادامه کار بی انگیزه کند. با این حال، این اتفاقات می تواند فرصت های یادگیری برای تصمیماتی رو به جلو باشند.

شایع ترین نگرانی تولید کنندگان در مورد تحول دیجیتال روشن و واضح نبودن مسیر تغییر است. با توجه به اینکه یک استراتژی کلی می تواند موجب موفقیت اجرای تحول دیجیتال و یا شکست آن گردد بنابراین می بینیم که این یک نگرانی منطقی  است.  نداشتن مسیری مشخص بدون توجه به میزان تجربه ای که یک شرکت در حوزه تولید دارد مشکلی رایج است. شناسایی این چالش اولین قدم اطمینان‌بخش برای یافتن راه‌حل و جستجوی حمایت در صورت نیاز است.

برون سپاری فرایند تحول دیجیتال

تخصص داشتن در تولید به معنای داشتن دانش فنی در تولید طیف وسیعی از محصولات در بازار نیست. هنگامی که از پاسخ دهندگان در مورد مراحل آتی در ادامه فرایند تحول دیجیتال پرسیده شد، پاسخ دهندگان با عدم اطمینانی نسبتاً بالا، نظرات متفاوتی داشتند. پاسخ‌ها نشان می‌دهد که بیشتر تولیدکنندگان هنوز در این فرآیند یادگیری هستند که بفهمند چه چیزی در آینده رخ می‌دهد. تقریباً نیمی از تولیدکنندگان مورد بررسی برای راهنمایی در مورد نحوه دیجیتالی کردن فرآیند تولید خود به مشاوران و کارشناسان فناوری مراجعه می کنند.

برون سپاری فرایند تحول دیجیتال

داشتن یک شریک استراتژیک برای برون سپاری فرآیند تحول دیجیتال چشم انداز وسیع تری از وضعیت تولید کننده در آینده را ارائه می دهد. مشاوران و ارائه دهندگان فناوری تخصص هایی را به همراه می آورند که مکمل تجربه تولید فعلی یک شرکت است. هدف از این کار تطبیق نیازهای شرکت و منابع شرکت با ویژگی های ابزارهای در دسترس برای شروع مسیر تحول است.

موفقیت از نگاه تولیدکنندگان به چه معناست؟

واضح است که موفقیت ارتباط نزدیکی با دستیابی به مزایای مورد انتظار از تحول دیجیتال دارد. تولیدکنندگان می‌خواهند بازدهی مثبت، کاهش هزینه‌ها و افزایش توان را ببینند.

موفقیت از نگاه تولیدکنندگان

در نهایت، همه چیز به تفکر در مورد تحول دیجیتال به عنوان بخشی از یک هدف تجاری گسترده تر برمی گردد. هدف کار و تلاش برای توسعه و بلوغ دیجیتالی مجموعه و همچنین ایجاد مزیت رقابتی برای تولید کننده است. در یک محیط همیشه رقابتی، سرعت و دقت در انتقال دیجیتالی برای موفقیت بسیار مهم است.

بیشتر تولید کنندگان بازه زمانی بیش از دو سال برای اجرای تحول دیجیتال نیاز دارند. با این حال، داده‌های دنیای واقعی نشان می‌دهد که شرکت‌ها می‌توانند در یک بازه زمانی کوتاه‌تر به این هدف دست یابند. برای مثال، تلاش‌ها برای تسریع تحول دیجیتال برای رقابتی ماندن در زمان‌های دشوار، ثابت کرده است که پیاده‌سازی‌های موفقیت‌آمیز می‌توانند تنها چند ماه طول بکشند. بسته به دامنه کار و پشتیبانی مناسب، دیجیتالی شدن در دسترس تر از چیزی است که انتظار می رود.