تاریخچه شرکت زیمنس آلمان - ورنر فون زیمنس - شکل گیری شرکت زیمنس - زیمنس کالا - نمایندگی زیمنس ایران

شرکت زیمنس، بزرگترین تولید کننده تجهیزات برق صنعتی در جهان

شرکت زیمنس یکی از شرکت های مهم در بازارهای بین المللی می باشد. همچنین در کشور آلمان شرکت زیمنس دارای اعتبار بالایی است و حرف اول را می زند. شرکت زیمنس در سرتاسر دنیا شعبه دارد و تعداد آن به 190 شعبه می رسد که در مجموع بالای 370 هزار نیرو دارد. این شرکت امروزه در زمینه های مختلف فعالیت های گسترده ای دارد زمنیه های کاری شرکت زیمنس شامل انرژی، زیرساخت شهری و صنعت می شود.. شرکت زیمنس سابقه ای بیش از 170 سال دارد. همچنین دارای افتخارات فراوانی در زمینه ی مهندسی و نوآوری می باشد. این شرکت توانسته با اقدامات مهمی که در طول سالیان دراز انجام داده است به شهرت جهانی دست پیدا کند و هنوز از دستاورد های آن صحبت شود.

شعبه ی اصلی شرکت زیمنس در شهر برلین و مونیخ است و بزرگ ترین و مشهور ترین کارخانه تولیدی در اروپا به شمار می آید. شرکت زیمنس در زمینه ی ساخت تجهیزات پزشکی بی رقیب در بازار های آلمان است. تجهیزات پزشکی تولیدی توسط درآمد فراوانی را برای شرکت به ارمغان می آورد و توانسته بار اصلی فروش را به دوش بکشد. در حدود 12 درصد درآمد زیمنس از این راه به دست می آید. پر فروش ترین محصولات شرکت مربوط به اتوماسیون صنعتی می باشد که هرساله پول فراوانی را وارد شرکت می کند.

ورنر فون زیمنس، بنیانگذار کمپانی زیمنس

ورنر فون زیمنس در سال 1847 جوانی 30 ساله بود که پوینتر تلگراف را با موفقیت طراحی کرد و آن را ساخت و ارائه داد. پس از آن ورنر با همکاری یکی از دوستانش به نام هاسکه شرکت تولید و ساخت تلگراف های نوین با نام تجاری زیمنس و هاسکه را تاسیس کرد. در ابتدای کار شرکت فط 10 نفر نیرو داشت. اما در ادامه می بینید که چگونه یک شرکت نوپا توانست با خلاقیت و هوش بالای روسای آن، خود را در سطح جهان مطرح کند.

شرکت زیمنس آلمان در سال 1848 نخستین خط تلگراف دو اروپا را پیاده سازی کرد و تواست خود را در بازارهای بین الملل برای نخستین بار مطرح کند.. این خط تلگراف از برلین تا فرانکفورت به روش زیرزمینی کشیده شد. این کابل کشی با طول 670 کیلومتر پس از گذشت یکسال در سال 1849 به پایان رسید و پس از آن از این کابل بهره برداری شد.

شرکت زیمنس در روسیه

شرکت زیمنس در سال 1853 اولین قرارداد خارجی خود را با کشور روسیه نوشت. این قرارداد مرتبط با اجرای خط تلگراف از ورشو تا پروس بود. این قرارداد سبب شد که پیشنهادات جدید به شرکت زیمنس داده شود و شرکت با سرعت بالایی رشد کند. قرارداد های جدید باعث شد که شعبه ی دیگر از شرکت در شهر سن پترزبورگ ایجاد شود و مدیریت آن را برادر کوچک تر ورنر یعنی کارل فون زیمنس برعهده بگیرد. این شعبه از شرکت موفق شد که عملیات ایجاد خط تلگراف روسیه با طول 9000 کیلومتر اجرایی شود و پروژه موفقیت آمیز باشد.

پس از گذشت دو سال پروژه ی تعمیر خطوط تلگراف روسیه به شرکت زیمنس داده شد. همین امر سبب شد که شرکت توسعه یابد و پیشرفت چشمگیری بکند. در سال 1855 شعبه ی سن پترزبورگ به یک کمپانی مستقل تبدیل شد و کارل مدیریت آن را بر عهده گرفت. موفقیت های بزرگ در روسیه باعث شد که شعبه شرکت زیمنس در برلین پیشرفت زیادی کند. در سال 1856 نرخ صادرات محصولات شرکت زیمنس به 80 درصد رسید و در بازارهای آن دوران بی رقیب شد.

شرکت زیمنس در انگلستان

شرکت زیمنس فعالیت های خود را به روسیه محدود نکرد و پس ار 3 سال که در روسیه شعبه و نمایندگی فروش رد در انگلستان کار خود را آغاز کزد. مدیریت شعبه ی انگلستان را ویلیام زیمنس بر عهده گرفن. در سال 1858 شعبه ی لندن نیز توانست زیرمجموعه ای مستقل شود. بیشتر فعالیت شعبه ی لندن فروش کابل های دریایی بود. در آن زمان کابل های تولی شده انگلیسی بودند. به همین خاطر در سال های بعد شرکت زیمنس توانست پایگاهی را احداث کند که در آن کابل های دریایی تولید می شد. این پایگاه در لندن و منطقه وولویچ ایجاد شد. در شرکت زیمنس قانون اشتراک سود با کارمندان وجود داشت. این امر سبب می شد که نیروهای فعال در شکت با انگیزه ی بیشتری کار کنند  و از فعالبت بیشتر خود بهره ببرند.

ایجاد تحول جهانی در صنعت برق

ورنز فون زیمنس در سال 1866 گام بزرگ و مهمی در زمینه ی صنعت و مهندسی برق برداشت. ورنر توانست با استفاده از تجربیات و تحقیقاتی که مایکل فارادی داشت اصول ساخت دینام را یاد بگیرد و اولین ماشین دینام را تولید کند. این ماشین اولین نسل از ژنراتورهای عظیم الجثه ای بود که امروزه استفاده می شود. ورنز زیمنس در سال 1867 حق ساخت این اختراع را به نام خود ثبت کرد. زیرا این ماشین از لحاظ اقتصادی ارزش بالایی دارد. در سال 1876 ماشین دینام پس از گذشت ده سال ساخته شد و به بازار های جهانی معرفی گردید. این محصول باعث پیشرفت صنعت برق شد. زیرا ماشین دینام قابلیت  تولید و انتشار جریان برق در مقیاس های بزرگ دارد. یکی از مهم ترین و و نخستین کاربرد این ماشین تامین روشنایی و نور بود. همچنین این ماشین می توانست انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کند. کاربرد های این ماشین گام بزرگی در زمینه مهندسی برق بود.

شرکت زیمنس همواره در پی فناوری های جدید و پیشرفته بود. به همین خاطر توانست در زمینه ی صنعت عملکرد خوبی داشته باشد و بتواند سیستم اتوماسیون صنعتی را رشد دهد. همچنین شرکت توانست با توان بالایی که دارد پی ال سی را طراحی و تولید کند و آن را در بازار های جهانی عرضه کند.

پرکاربرد ترین و ساده ترین نوع پی ال سی، مینی پی ال سی است. مینی پی ال سی همان لوگو زیمنس است.. پی ال سی (plc) مخفف عبارت programmable Logic Controller است. پی ال سی مزایای فراوانی در زمینه ی مدارات فرمان دارد. مانند کاهش حجم مدار فرمان، کاهش معایب مکانیکی، کاهش زمان تشخیص عیوب دستگاه و کاهش انرژی مصرفی. در گذر زمان تابلوهای قدیمی که از تعداد زیادی رله ، تایمر و کنتاکتور تشکیل شده بود جای خود را به پی ال سی ها دادند و در مرور زمان منسوخ شدند.