تاریخچه شرکت زیمنس آلمان - ورنر فون زیمنس - شکل گیری شرکت زیمنس - زیمنس کالا - نمایندگی زیمنس ایران

شرکت زیمنس

شرکت زیمنس درزمینه مهندسی برق و تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند. این شرکت در عرصه‌های زیر نیز فعالیت دارد: انرژی، مراقبت‌های بهداشتی، صنعت، زیرساخت‌ها و شهرها، سرمایه‌گذاری‌های سهام و خدمات مالی.

 بخش انرژی، محصولات، خدمات و راه‌حل‌هایی را برای تولید و انتقال نیرو و همچنین استخراج، تبدیل و حمل‌ونقل نفت و گاز ارائه می‌دهد. بخش مراقبت‌های بهداشتی راه‌حل‌های پزشکی مانند تصویربرداری پزشکی، تشخیص آزمایشگاهی، سیستم‌های مداخله‌ای و سیستم‌های فناوری اطلاعات بالینی را ارائه می‌کند. بخش صنعت، محصولات، خدمات و راه‌حل‌هایی را ارائه می‌دهد که شامل اتوماسیون صنعتی، یکپارچه‌سازی سیستم و راه‌کار‌هایی برای مشاغل کارخانه‌های صنعتی و همچنین سیستم‌های پردازش آب می‌باشد. در بخش شهرها و زیرساخت، راه‌حل‌های یکپارچه پویا، ساختمان و سیستم‌های امنیتی، تجهیزات توزیع برق، برنامه‌های کاربردی شبکه هوشمند و محصولات فشار ضعیف و فشار متوسط ​​را ارائه می‌دهد. بخش سرمایه‌گذاری سهام بر روی لوازم‌خانگی، مخابرات و شبکه‌های ارتباطی تمرکز دارد. بخش خدمات مالی، سرمایه را برای زیرساخت‌ها، تجهیزات و عملیات تأمین می‌کند. این شرکت توسط ورنر فون زیمنس و یوهان گئورگ هالسکه در 12 اکتبر 1847 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در مونیخ، آلمان قرار دارد.

ورنر فون زیمنس و یوهان گئورگ هالسکه

تاریخچه زیمنس

در این قسمت تاریخچه زیمنس به تفکیک سال ذکر می شود. توجه شما را به مطالعه این تاریخ جذاب جلب می کنیم.

از سال 1847 تا 1901

 • شرکت زیمنس و هالسکه توسط ورنر فون زیمنس و یوهان گئورگ هالسکه در 12 اکتبر 1847 تأسیس شد. بر اساس تلگراف اختراع‌شده، اختراع او به‌جای استفاده از کد مورس، از یک سوزن برای اشاره به ترتیب حروف استفاده کرد. این شرکت که در آن زمان Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske نام داشت، اولین کارگاه خود را در 12 اکتبر افتتاح کرد.
 • در سال 1848، این شرکت اولین خط تلگراف راه دور در اروپا را به طول 500 کیلومتر از برلین تا فرانکفورت ساخت. در سال 1850، برادر کوچک‌تر بنیان‌گذار، کارل ویلهلم زیمنس که بعدها او را سِر ویلیام زیمنس نامیدند، نمایندگی شرکت را در لندن تأسیس کرد. آژانس لندن در سال 1858 به یک شعبه تبدیل شد. در دهه 1850، این شرکت در ساخت شبکه‌های تلگراف راه دور در روسیه مشارکت داشت. در سال 1855، شعبه‌ای از شرکت به ریاست برادر دیگری به نام کارل هاینریش فون زیمنس در سن‌پترزبورگ روسیه افتتاح شد. در سال 1867، زیمنس خط تلگراف هند_اروپایی (کلکته تا لندن) را تکمیل کرد.
تاریخچه زیمنس
 • در سال 1881، یک ژنراتور زیمنس که توسط یک آسیاب آبی هدایت می‌شد، برای تأمین برق اولین روشنایی خیابانی برقی جهان در شهر گودالمینگ، در انگلستان استفاده شد. این شرکت به رشد خود ادامه داد و به تولید قطارهای برقی و لامپ‌های برقی گسترش پیدا کرد. در سال 1890، بنیان‌گذار شرکت بازنشسته شد و اداره شرکت را به برادرش کارل و پسران آرنولد و ویلهلم واگذار کرد. در سال 1887 اولین دفتر شرکت خود را در ژاپن افتتاح کردند.

از سال 1901 تا 1933

 • زیمنس و هالسکه (S & H) در سال 1897 ادغام شدند و سپس بخش‌هایی از فعالیت‌های خود را با شرکت شوکرت و نورمبرگ در سال 1903 ترکیب کردند و به زیمنس شوکرت تبدیل شد.
زیمنس در جنگ جهانی دوم
 • در سال 1907، زیمنس (زیمنس و هالسکه و زیمنس شوکرت) 34،324 کارمند داشت و هفتمین شرکت بزرگ امپراتوری آلمان ازنظر تعداد کارمندان بود.
 • در سال 1919، S & H و دو شرکت دیگر، به‌طور مشترک شرکت لامپ روشنایی اوسرام را تشکیل دادند.
 • در طول دهه‌های 1920 و 1930، S & H شروع به تولید رادیو، تلویزیون و میکروسکوپ‌های الکترونی کرد.
 • در سال 1932، رینیگر، شال و گبرت، فونیکس و زینمس رینیگر ورکه mbH (برلین) ادغام شدند تا Siemens Reiniger Werke AG (SRW) را تشکیل دهند، سومین شرکت به‌اصطلاح مادری که در سال 1966 ادغام شد تا شرکت زیمنس امروزی را تشکیل دهد.
 • در دهه 1920، زیمنس نیروگاه برق‌آبی آردناکروشا را بر روی رودخانه شانون در ایالت آزاد ایرلند ساخت و این طراحی، اولین بار در جهان بود. این شرکت به خاطر تمایلش به افزایش دستمزد کارگران کم‌درآمدش، که توسط دولت کومان نا گادیل پذیرفته نشد، در یادها باقی ماند.

از سال 1933 تا 1945

در طول سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم، تعداد زیادی کارخانه در برلین و سایر شهرهای بزرگ توسط حملات هوایی متفقین ویران شدند؛ بنابراین برای جلوگیری از تلفات بیشتر، تولیدات به مکان‌ها و مناطقی که تحت تأثیر جنگ هوایی قرار نگرفته بودند منتقل شد. هدف از این کار، تضمین ادامه تولید کالاهای مهم جنگی و روزمره بود. طبق سوابق، زیمنس در پایان سال 1944 و اوایل سال 1945 تقریباً 400 کارخانه تولید جایگزین یا تغییر مکان یافته را راه‌اندازی کرد.

کارخانه زیمنس ویران شد
 • در سال 1972، زیمنس از طنزپرداز آلمانی C. Delius برای تاریخ طنز شرکت خود یعنی Unsere Siemens-Welt، استفاده کرد؛ و مشخص شد که بسیاری از کتاب‌های او حاوی ادعاهای دروغین بود، اگرچه محاکمه، تاریخ زیمنس در آلمان نازی را عمومی‌کرد. این شرکت قطعات الکتریکی را برای اردوگاه‌های کار اجباری و اردوگاه‌های مرگ تأمین می‌کرد. کارخانه‌ها شرایط کاری بدی داشتند، جایی که سوءتغذیه و مرگ رایج بود. همچنین، بورس تحصیلی نشان داده است که کارخانه‌های کمپ توسط اس‌اس (گردان حفاظتی حزب نازی) در ارتباط با مقامات شرکت، گاهی اوقات مقامات سطح بالا، ایجاد، اداره و تأمین‌شده‌اند.
  جان رابه، تاجر زیمنس و عضو حزب نازی، با نجات جان بسیاری از چینی‌ها در جریان قتل‌عام نانکینگ ناجی چینی ها شناخته می‌شود. او بعداً برای سخنرانی در مورد جنایات انجام‌شده در نانکینگ به آلمان سفر کرد.

از سال 1945 تا 2001

 • در دهه 1950 و از پایگاه جدید خود در بایرن، S&H شروع به تولید رایانه، دستگاه‌های نیمه‌هادی، ماشین لباسشویی و ضربان‌ساز کرد.
لوازم خانگی زیمنس
 • در سال 1966، زیمنس و هالسکه (S&H، تأسیس در 1847)، زیمنس شوکر تورک (SSW، تأسیس در 1903) و زیمنس راینگر ورک (SRW، تأسیس در 1932) ادغام شدند و زیمنس AG را تشکیل دادند.
 • در سال 1969، زیمنس با ادغام تجارت انرژی هسته‌ای خود، اتحادیه کرات ورک را با AEG تشکیل داد.
 • اولین سانترال تلفن دیجیتال این شرکت در سال 1980 تولید شد. در سال 1988 زیمنس و GEC شرکت دفاعی و فناوری بریتانیا Plessey را خریداری کردند. دارایی‌های Plessey تقسیم شد و زیمنس فعالیت‌های اویونیک، رادار و کنترل ترافیک را به‌عنوان زیمنس Plessey در اختیار گرفت.
 • در سال 1985، زیمنس سهام آلیس چالمرز را در شرکت شریک زیمنس آلیس (تشکیل‌شده در سال 1978) خریداری کرد که تجهیزات کنترل الکتریکی را تأمین می‌کرد و در بخش انرژی و اتوماسیون زیمنس جای گرفت.
کارخانه زیمنس
 • در سال 1997، زیمنس موافقت کرد که بازوی دفاعی زیمنس Plessey را به هوافضای بریتانیا (BAe) و یک شرکت هوافضای آلمانی، هوافضای دایملر کرایسلر (DASA) بفروشد. BAe و DASA به ترتیب لشکرهای انگلیسی و آلمانی عملیات را به دست آوردند.
 • در اکتبر 1997، خدمات مالی زیمنس (SFS) به‌عنوان مرکز صلاحیت برای مسائل مالی و به‌عنوان مدیر ریسک‌های مالی در زیمنس تأسیس شد.
 • در سال 1998، زیمنس شرکت تولید برق وستینگهاوس را به مبلغ بیش از 1.5 میلیارد دلار از شرکت CBS خریداری کرد و زیمنس را از سوم به دوم بازار جهانی تولید برق رساند.
 • در سال 1999، عملیات نیمه‌هادی زیمنس به یک شرکت جدید به نام فن‌آوری‌های Infineon تقسیم شد. در همان سال، سیستم اطلاعات زیمنس نیکدورف بخشی از Fujitsu Siemens Computers AG شد و گروه فناوری بانکداری خرده‌فروشی آن به Wincor Nixdorf تبدیل شد.
 • در سال 2000، شرکت سیستم‌های پزشکی مشترک توسط گروه مهندسی پزشکی زیمنس خریداری شد و درنهایت بخشی از راه‌حل‌های پزشکی زیمنس شد.
 •  
گروه مهندسی پزشکی زیمنس

از سال 2001 تا 2011

 • در سال 2001 گروه Chemtech برزیل با گروه زیمنس ادغام شد، این شرکت، بهینه‌سازی فرآیندهای صنعتی، مشاوره و سایر خدمات مهندسی را ارائه می‌دهد.همچنین در سال 2001، زیمنس با ادغام بسیاری از کسب‌وکارهای هسته‌ای خود، سرمایه‌گذاری مشترک Framatome را با ARVA SA فرانسه تشکیل داد.
 • در سال 2002، زیمنس برخی از فعالیت‌های تجاری خود را به Kohlberg Kravis Roberts فروخت.
 • در سال 2003 زیمنس بخش جریان دانفوس را به دست آورد و آن را در بخش اتوماسیون و درایوها ادغام کرد. همچنین در سال 2003 زیمنس نرم‌افزار IndX (سازمان‌دهی و ارائه داده‌های بی‌درنگ) را خریداری کرد. در همان سال در یک توسعه نامرتبط، زیمنس دفتر خود را در کابل بازگشایی کرد. همچنین در سال 2003 با خرید توربین‌های صنعتی آلستوم موافقت کرد که تولیدکننده توربین‌های گاز کوچک، متوسط ​​و صنعتی به قیمت 1.1 میلیارد یورو بوده است. در 11 فوریه 2003، زیمنس برنامه‌ریزی کرد تا عمر مفید تلفن‌ها را با ارائه خطوط سالانه زلیبری، با دستگاه‌های جدیدی که به‌عنوان مجموعه‌های بهار-تابستان و پاییز-زمستان عرضه شدند، کاهش دهد. در 6 مارس 2003، این شرکت یک دفتر در سن خوزه افتتاح کرد. در 7 مارس 2003، این شرکت اعلام کرد که قصد دارد 10 درصد از بازار گوشی‌های چین را به دست آورد. در 18 مارس 2003، این شرکت از جدیدترین سری گوشی‌های مد زلیبری (Xelibri) خود رونمایی کرد.
 • در سال 2004، شرکت انرژی بادی Bonus Energy در برنده(Brande)، دانمارک خریداری شد و بخش نیروی باد زیمنس را تشکیل داد. همچنین در سال 2004 زیمنس در Dasan Networks (کره جنوبی، تجهیزات شبکه باند پهن) سرمایه‌گذاری کرد و 40 درصد سهام را به دست آورد، نوکیا زیمنس در سال 2008 سرمایه‌گذاری خود را از سهام خارج کرد. در همان سال زیمنس Photo Scan (بریتانیا، سیستم‌های دوربین مداربسته)، شرکت فیلتر ایالات‌متحده، (تکنولوژی/راه‌حل‌های تصفیه آب و فاضلاب، خریداری‌شده از Veolia)، شرکت Hanstville Electronics (الکترونیک خودرو، خریداری‌شده از کرایسلر) و Chantry Networks (تجهیزات WLAN) را خریداری کرد.
 • در سال 2005 زیمنس کسب‌وکار تولید موبایل زیمنس را به BenQ فروخت و بخش BenQ-Siemens را تشکیل داد. همچنین در سال 2005 زیمنس Flender Holding GmbH (Bocholt، آلمان، چرخ‌دنده‌ها / درایوهای صنعتی)، Bewator AB (سیستم‌های امنیتی ساختمان)، Wheelabrator Air Pollution Control, Inc. (سیستم‌های کنترل گردوغبار ایستگاه‌های نیروگاهی و صنعتی)، AN Windenegrie GmbH. (انرژی باد)، Power Technologies Inc. (Schenectady، ایالات‌متحده، نرم‌افزار و آموزش صنعت انرژی)، تصویربرداری مولکولی CTI (توپوگرافی گسیل پوزیترون و سیستم‌های تصویربرداری مولکولی)، Myrio (سیستم‌های IPTV)، Shaw Power Technologoes International Ltd (بریتانیا / ایالات‌متحده، مشاوره مهندسی برق، خریداری‌شده از گروه Shaw) و Transmitton (Ashby de la Zouch UK، کنترل ریلی و سایر صنایع و مدیریت دارایی) را خریداری کرد.
 • در سال 2006، زیمنس خرید Bayer Diagnostics را اعلام کرد که در 1 ژانویه 2007 در بخش تشخیصی راه‌حل‌های پزشکی گنجانده شد، همچنین در سال 2006 زیمنس Controlotron (نیویورک) (جریان‌سنج اولتراسونیک) را خریداری کرد همچنین در سال 2006 زیمنس، Diagnostic Products Corp را خریداری کرد.
 • در مارس 2007 یکی از اعضای هیئت‌مدیره زیمنس به‌طور موقت دستگیر و متهم به تأمین مالی غیرقانونی یک انجمن کارگری دوست دار تجارت شد که با اتحادیه IG Metall رقابت می‌کرد. او با قرار وثیقه آزادشده بود. دفاتر اتحادیه کارگری و زیمنس بازرسی شدند. زیمنس هرگونه تخلف را رد می­کرد. در آوریل، بخش‌های شبکه‌های ثابت، شبکه‌های تلفن همراه و خدمات حامل زیمنس با گروه تجاری شبکه نوکیا در یک سرمایه‌گذاری مشترک 50 / 50 ادغام شدند و یک شرکت شبکه ثابت و تلفن همراه به نام شبکه‌های نوکیا زیمنس ایجاد کردند. نوکیا ادغام را به دلیل تحقیقات رشوه علیه زیمنس به تعویق انداخت. در اکتبر 2007، دادگاهی در مونیخ دریافت که این شرکت به مقامات دولتی در لیبی، روسیه و نیجریه درازای اعطای قراردادها رشوه داده است. چهار وزیر سابق ارتباطات نیجریه در میان کسانی بودند که به‌عنوان دریافت‌کنندگان این پرداخت ها نام‌برده شدند. این شرکت به پرداخت رشوه اعتراف کرد و با پرداخت 201 میلیون یورو جریمه موافقت کرد. در دسامبر 2007، دولت نیجریه قرارداد خود را با زیمنس به دلیل دریافت رشوه لغو کرد.
 • همچنین در سال 2007 زیمنس شرکت Vai Ingdesi Automation (آرژانتین، اتوماسیون صنعتی)UGS Corp، Dade Behring، Sidelco (کبک، کانادا)، S / D Engineers Inc و Gesellschaft für Systemforschung und Dienstleistungen im Gesundheitswesen mbH (GSD) (آلمان) را خریداری کرد.
 • در جولای 2008، زیمنس سرمایه‌گذاری مشترک تجارت ارتباطات سازمانی با گروه گورس را اعلام کرد. گروه گورس دارای سهام اکثریت 51 درصدی بوده است و زیمنس دارای سهام اقلیت 49 درصدی بود. در آگوست 2008، زیمنس پروجکت ونچرز 15 میلیون دلار در شرکت برق آراوا سرمایه‌گذاری کرد. در یک بیانیه مطبوعاتی منتشرشده در آن ماه، پیتر لوشر، رئیس و مدیرعامل زیمنس AG گفت: این سرمایه‌گذاری گام مهم دیگری در تقویت بیشتر فناوری‌های سبز و پایدار ما است.» زیمنس اکنون 40 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.
ساختار جدید شرکت زیمنس
 • در ژانویه 2009، زیمنس اعلام کرد که 34 درصد از سهام خود را در Framatome با شکایت از بابت نفوذ محدود مدیریتی خود به فروش می‌رساند. در ماه همان مارس اعلام کرد که با شرکت روس اتم روسیه برای مشارکت در فعالیت‌های انرژی هسته‌ای همکاری می‌کند. 

  در آوریل 2009، Fujitsu Siemens Computers درنتیجه خرید سهم زیمنس توسط فوجیتسو، به راه‌حل‌های فناوری فوجیتسو Fujitsu Siemens Computers تبدیل شد.

  در اکتبر 2009، زیمنس قراردادی به ارزش 418 میلیون دلار برای خرید Solel Solar Systems که یک شرکت اسرائیلی در تجارت انرژی حرارتی خورشیدی است را امضا کرد.

 • در دسامبر 2010 زیمنس موافقت کرد که شرکت تابعه خدمات و راه‌حل‌های فناوری اطلاعات خود را به مبلغ 850 میلیون یورو به Atos بفروشد. به‌عنوان بخشی از این معامله، زیمنس موافقت کرد که 15 درصد از سهام شرکت بزرگ Atos را به مدت حداقل پنج سال در اختیار بگیرد. علاوه بر این، زیمنس یک قرارداد برون‌سپاری هفت‌ساله به ارزش حدود 5.5 میلیارد یورو منعقد کرد که بر اساس آن Atos خدمات مدیریت‌شده و یکپارچه‌سازی سیستم‌ها را به زیمنس ارائه خواهد کرد.

از سال 2011 تاکنون

 • در مارس 2011، تصمیم گرفته شد Osram در پاییز در بازار سهام عرضه شود، اما مدیرعامل شرکت، پیتر لوشر گفت که زیمنس قصد دارد علاقه بلندمدت خود را در این شرکت حفظ کند. این نکته قبلاً از دیدگاه‌های فنی و مدیریتی این شرکت نبود.

  در سپتامبر 2011 زیمنس که مسئولیت ساخت 17 نیروگاه هسته‌ای موجود آلمان را بر عهده داشت، اعلام کرد که پس از فاجعه فوکوشیما و تغییرات متعاقب آن در سیاست انرژی آلمان، از بخش هسته‌ای خارج می‌شود. پیتر لوشر، مدیر اجرایی، از Energiewende برنامه‌ریزی‌شده دولت آلمان یعنی، انتقال آن به فناوری‌های انرژی‌های تجدید پذیر حمایت کرده و آن را «پروژه قرن» خواند و گفت که هدف برلین برای دستیابی به 35 درصد از منابع انرژی تجدید پذیر تا سال 2020 امکان‌پذیر است.

 • در نوامبر 2012، زیمنس بخش راه‌آهن Invensys را به مبلغ 1.7 میلیارد پوند خریداری کرد. در همان ماه، زیمنس اعلام کرد که یک شرکت خصوصی به نام LMS International NV را خریداری می‌کند.
 • در آگوست 2013، نوکیا 100 درصد از شرکت Nokia Siemens Networks را از Siemens AG خریداری کرد و به نقش زیمنس در مخابرات پایان داد.

  در آگوست 2013، زیمنس برنده سفارش 966.8 میلیون دلاری قطعات نیروگاهی از شرکت نفت عربستان سعودی آرامکو شد که بزرگ‌ترین پیشنهادی است که تاکنون از این شرکت سعودی دریافت کرده است.

 • در سال 2014، زیمنس قصد داشت تا با گسترش سریع انرژی بادی بریتانیا، تأسیسات 264 میلیون دلاری برای ساخت توربین‌های بادی فراساحلی در پاول، انگلستان بسازد. زیمنس منطقه هال، در سواحل شرقی انگلستان را انتخاب کرد؛ زیرا نزدیک به سایر پروژه‌های بزرگ دریایی است که در سال‌های آینده برنامه‌ریزی‌شده‌اند. انتظار می‌رفت کارخانه جدید تولید پره‌های روتور توربین را در سال 2016 آغاز کند. این کارخانه و مرکز خدمات مرتبط، در گرین پورت هال، حدود 1000 کارگر را استخدام کرد. این تسهیلات به بازار بریتانیا خدمت کرده است، جایی که بر اساس ارقام دولتی، برقی که تولیدکنندگان بزرگ برق از باد تولید می‌کنند، در سال 2013 حدود 38 درصد رشد داشته است که حدود 6 درصد از کل برق را تشکیل می‌دهد. همچنین برنامه‌هایی برای افزایش حداقل سه برابری ظرفیت تولید بادی بریتانیا تا سال ۲۰۲۰ به ۱۴ گیگاوات وجود داشت.
دورنمای فعالیت شرکت زیمنس

در می 2014، رولزرویس موافقت کرد که تجارت توربین گاز و انرژی کمپرسور خود را به قیمت یک میلیارد پوند به زیمنس بفروشد. در ژوئن 2014، زیمنس و صنایع سنگین میتسوبیشی، تشکیل سرمایه‌گذاری مشترک خود را برای مناقصه برای کسب‌وکارهای مشکل‌دار انرژی و حمل‌ونقل آلستوم (در لوکوموتیو، توربین‌های بخار و موتورهای هواپیما) اعلام کردند. مناقصه رقابتی جنرال الکتریک (GE) توسط منابع دولتی فرانسه موردانتقاد قرارگرفته است، زیرا درزمانی که سطح بیکاری فرانسه بالای 10 درصد است و برخی از رأی‌دهندگان به سمت راست افراطی گرایش پیدا می‌کنند، عملیات آلستوم را یک «منافع ملی حیاتی» می‌دانستند.

2020 چهره جدید زیمنس

با توجه به نوسانات بازارهای جهانی، زیمنس تصمیم به اصلاح ساختار جدیدی گرفت و آن هم مستقل شدن واحد های انرژی و سلامت بود. شرکت های Siemens AG، Siemens Energy و Siemens Healthineers – سه شرکت با مدیریت های جداگانه – حالا یک اکوسیستم قدرتمند را با یک نام تجاری واحد تشکیل می دهند: سه شرکت مختلف با تمرکز بر سه بخش مختلف، اما با نام زیمنس به هم متصل شده اند. زیمنس ، زیمنس انرژی و زیمنس هلث‌اینرز با استقلال تازه به دست آمده خود، از نظر شاخص‌هایی مانند سهم بازار، رشد و سودآوری پایدار، برای رهبری صنعت آماده هستند، هدفی که دستیابی به آن در ساختار مجموعه‌ای «قدیمی» دشوار بود.